Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Tajemnica spowiedzi - na czym polega, czy zawsze obowiązuje?

W Kościele katolickim szafarza sakramentu pokuty obowiązuje bezwzględna tajemnica sakramentalna. Spowiednik nie może zatem nikomu wyjawić grzechów penitenta.


Zgodnie z prawem kościelnym tajemnica sakramentalna nie podlega dyskusji – obowiązuje absolutnie zawsze, niezależnie od okoliczności bądź wagi wyznawanych grzechów (dotyczy zarówno grzechów ciężkich, jak i lekkich). W Katechizmie Kościoła Katolickiego nazywana jest „pieczęcią sakramentalną”, gdyż nie dopuszcza żadnych wyjątków. Nawet sam papież nie ma prawa udzielić w tym przypadku dyspensy. O bezwzględności tajemnicy Kodeks prawa kanonicznego (kan. 983) mówi następująco:


Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta.


Co więcej, tajemnica obowiązuje nie tylko kapłana, ale również ewentualnego tłumacza oraz wszystkie osoby postronne, które uzyskały informacje o treści spowiedzi (np. usłyszały grzechy penitenta, stojąc w kolejce do konfesjonału). Tym, którzy złamią tajemnicę sakramentalną, grozi kara kościelna, w tym ekskomunika (KPK, kan. 1388).


Spowiednik nie powinien też wykorzystywać informacji, które uzyskał w trakcie spowiedzi, zwłaszcza jeżeli wiązałoby się to z postawieniem penitenta w trudnej, problematycznej sytuacji (KPK, kan. 984 § 1; por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1467).


Tajemnica obejmuje nie tylko wyznawane grzechy, ale wszystko co zostało w ramach spowiedzi powiedziane, oraz rodzaj pokuty i kwestię udzielenia rozgrzeszenia tudzież jego braku. Obowiązuje niezależnie od tego, czy penitent otrzymał rozgrzeszenie, czy nie, także po jego śmierci.


Tajemnica spowiedzi jest respektowana w polskim prawie. Została uwzględniona w Kodeksie postępowania karnego w artykle 178, który głosi:


Nie wolno przesłuchiwać jako świadków:

1) obrońcy albo adwokata lub radcy prawnego działającego na podstawie art. 245 § 1, co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę;

2) duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi.


Z kolei na podstawie artykułu 261 Kodeksu postępowania cywilnego „duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi”.

Informator

Kto może być świadkiem bierzmowania?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 874, 892) świadkiem bierzmowania może być każda osoba, która wypełnia warunki określone również dla chrzestnych, czyli:- została wyznaczona przez przyjmującego sakrament bądź przez jego rodziców, albo pr...
Kiedy Msza Święta jest nieważna?
Z punktu widzenia prawa kościelnego Msza Św. może być nieważna wtedy, kiedy jest sprawowana przez niewłaściwą osobę albo w niewłaściwy sposób. Wierni świeccy nie mają zatem kompletnie wpływu na tę kwestię. Mają natomiast wpływ na własny udział we ...
Czy Msza w sobotę zastępuje niedzielną?
Każdy katolik zobowiązany jest do udziału w niedzielnej Eucharystii, nie wszyscy jednak pojawiają się tego dnia w kościele. Powodów nieobecności na Mszy Świętej może być nieskończenie wiele. Czasami ta absencja wynika z lenistwa i zaniedbania, ale...
Najważniejsze sanktuaria maryjne w Polsce
Sanktuaria maryjne są – jak sama nazwa wskazuje – ośrodkami kultu Maryi, Matki Bożej. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 400 takich miejsc. Najsłynniejszym jest sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie, które odwiedza rocznie około 4 milionów o...
Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele katolickim obecność dwóch świadków jest konieczna do ważnego zawarcia małżeństwa. Mówi o tym kanon 1108 Kodeksu Prawa Kanonicznego.Jednocześnie w żadnych dokumentach nie ma mowy o wymogach, jakie miał...
Komunia święta na rękę - czy można przyjmować?
Czy można przyjmować Komunię świętą na rękę? Zgodnie z decyzją podjętą przez Konferencję Episkopatu Polski można. Jednak nie jest to praktyka powszechna w naszym kraju.W komunikacie z 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które o...

Modlitewnik

Komentarze:

Wpisz wynik: 5×1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!