Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta na żywo - online: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz

Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?

Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Shutterstock

Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.


Jak wygląda spowiedź przedślubna?


Spowiedź przedślubna nie różni się od innych spowiedzi - może tylko tym, że pewne rzeczy – rachunek sumienia itp. - mogą nam zostać zasugerowane/podsunięte na naukach przedmałżeńskich lub za pomocą jakichś innych materiałów. To jednak ewentualny dodatek, a nie wymóg.


Na pewno w rachunku sumienia należy uwzględnić drugą osobę, swój stosunek do niej, stosunek do całego sakramentu małżeństwa. Poza tym spowiedź przedślubna, jak każda inna, składa się kolejno z rachunku sumienia, żalu za grzechy, mocnego postanowienia poprawy, spowiedzi świętej i wreszcie z zadośćuczynienia Bogu i bliźnim (czyli odprawienia pokuty). Wszelkie formułki spowiedzi przedślubnej są identyczne, jak w przypadku zwykłej.


Jakie grzechy trzeba wyznać na spowiedzi przed ślubem?


Istnieje wiele teorii o tym, że podczas spowiedzi przedślubnej należy wyznać grzechy z całego tymczasowego życia, bowiem teraz otwieramy następny jego rozdział. To oczywiście nie jest prawdą. Jeśli podczas poprzednich spowiedzi niczego nie zatailiśmy, żałowaliśmy za grzechy i odprawiliśmy pokutę oraz zadośćuczynienie, to nie ma potrzeby, by do tego wracać – tamte grzechy są odpuszczone.


Spowiadamy się więc z grzechów, które popełniliśmy od momentu ostatniej spowiedzi, która spełniła wszelkie warunki co do tego, by być ważną i prawidłową. Oczywiście jeśli z jakichś powodów – czy to celowo, czy po prostu przez roztargnienie, zapomnienie – któregoś z grzechów wówczas nie podaliśmy, spowiedź przedślubna jest dobrym momentem, aby teraz go wyznać. Gdyby zaszła taka sytuacja, że ostatnia nasza spowiedź była bardzo dawno, należy, oprócz wyznania wszystkich grzechów, pamiętać też o tym, z jakich materiałów się przygotować do niej – rachunek sumienia i rozumienie grzechów, kiedy byliśmy dziećmi lub bardzo młodzi, może się znacznie różnić po latach.


Padają też pytania, czy spowiedź przedślubna jest bardziej „dociekliwa” niż zwykła. Wszystko zależy i od spowiednika, i od naszego podejścia – jeśli ktoś ogólnikowo powie, że grzeszy np. przeciw szóstemu przykazaniu, to spowiednik ma prawo dopytać, o co chodzi, mogą się bowiem pod tym ogólnikiem kryć bardzo różne grzechy.


Czym się różni spowiedź przedślubna od zwykłej?


Formalnie spowiedź przedślubna nie różni się niczym od zwykłej spowiedzi – obowiązują dokładnie te same jej elementy. Przed przystąpieniem do spowiedzi przedślubnej należy jednak o tym fakcie poinformować duchownego, który nas spowiada. Po zakończeniu zaś i otrzymaniu rozgrzeszenia należy podać mu specjalną karteczkę do podpisu.


To formalny druczek wydawany w parafiach, a w zasadzie kancelariach parafialnych (swoich) wraz z potrzebnym do ślubu zaświadczeniem. Na karteczce takiej jest adres parafii, numer zapowiedzi (jeśli to spowiedź pierwsza z dwóch), a także miejsce/miejsca do wypełnienia przez księdza: miejscowość, data, parafia i podpis spowiednika. Może się zdarzyć, że na jednej karteczce wypełnia się obie części, ale można też dostać dwie osobne karteczki. Spowiedź przedślubna może odbyć się oczywiście w dowolnej parafii.


Karteczki do spowiedzi - skąd taki pomysł?


Skąd w ogóle idea wprowadzenia kartek do spowiedzi? Emocjonuje ona głównie osoby, które rzadko uczestniczą w życiu religijnym. Praktykujący spowiadają się regularnie i spowiedzi się nie obawiają. Z tego względu, że przytoczone osoby pojawiają się w kościele sporadycznie, są dla księdza anonimowe, nie ma pojęcia, kim są (a dziś jakże często mieszkamy w ogóle daleko od domu). Mógłby więc wydać zgodę na ślub osobie, która w ogóle nie praktykuje, a proboszcz uchodzi za świadka kwalifikowanego tego sakramentu. Kartka daje mu moralną podporę ku temu, że nie doszło do nadużycia. Przy okazji trzeba też powiedzieć, że nie ma żadnego wymogu dostarczenia takich karteczek ze strony świadków – świadek uważany jest za instytucję prawną, tak naprawdę nie musi być wcale osobą wierzącą (choć wiadomo, że lepiej, żeby nią był).


Kiedy odbywa się spowiedź przedślubna?


Spowiedź przedślubna może mieć miejsce jeden lub dwa razy.


Jedna spowiedź przedślubna


Ten pierwszy przypadek jest stosunkowo rzadki i nie wszędzie praktykowany. Dotyczy głównie par, które mieszkają ze sobą przed ślubem (i ksiądz o tym wie - może bowiem, a wręcz powinien zapytać o faktyczne miejsce ich zamieszkania), mają już nieślubne dziecko lub zwyczajnie tak postanowił dany duchowny. Wtedy spowiedź przedślubna odbywa się tylko przed samym ślubem, najczęściej dzień przed.


Dwie spowiedzi przedślubne


W innych sytuacjach trzeba do spowiedzi przedślubnej przystępować dwukrotnie. Po raz pierwszy po zapowiedziach, a więc mniej więcej 2-3 miesiące przed ceremonią, a drugi raz przed samym ślubem (oczywiście obie strony mogą w międzyczasie przystępować do spowiedzi tyle razy, ile chcą).


Tak naprawdę wiele zależy tutaj od duchownego - to on powiadomi parę, czy mają spowiadać się dwa razy czy tylko raz i wyda im odpowiednie karteczki.

Informator

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Jak wygląda strój kapłana? Co to jest sutanna? Szaty liturgiczne Jak wygląda strój kapłana? Co to jest sutanna? Szaty liturgiczne
Strojem codziennym kapłana katolickiego jest długa suknia ze stójką, zapinana na niewielkie guziki, zwana sutanną. Jej kolor zależy od stopnia święceń/od godności kościelnej oraz od okazji – o ile papież zawsze nosi sutannę białą (z pelerynką...
Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego? Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego?
Ruch zielonoświątkowy, zwany także pentekostalnym, powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Zaliczany jest do nurtu protestantyzmu ewangelikalnego.Pochodzenie nazwyNazwa „pentekostalizm” pochodzi od greckiego słowa pentekoste, czyli „...
Kogo i kiedy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Kogo i kiedy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
Zgodnie z prawem kanonicznym wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Kościele katolickim wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia. Wstrzemięźliwość trzeba zachować w Środę Popielcową, w Wielki Piątek oraz we wszystkie pozostał...
Podziękowania dla księdza, który odchodzi z parafii Podziękowania dla księdza, który odchodzi z parafii
Poniżej zamieszczamy przykładowe podziękowania za posługę w parafii.Podziękowania dla księdza, który odchodzi z parafiiCzcigodny Księże ...,Składamy Ci najserdeczniejsze podziękowania za X-letnią pracę duszpasterską w parafii pod wezwaniem … w …. ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!