Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Jak powinno się przyjmować komunię świętą?

Jak powinno się przyjmować komunię świętą?

Jak często należy przyjmować komunię świętą? Czym jest post eucharystyczny? Jaką postawę należy przyjąć, przystępując do sakramentu Eucharystii? Czy można w naszym kraju poprosić kapłana o udzielenie komunii na rękę? Odpowiadamy na pytania, które w kontekście Eucharystii pojawiają się najczęściej i rozwiewamy wątpliwości.


UWAGA: Pojawiający się poniżej skrót KPK oznacza Kodeks Prawa Kanonicznego.


Po pierwsze: jak często przyjmować komunię świętą?


W katolicyzmie przepisy kościelne określają zarówno minimalną, jak i maksymalną częstotliwość przyjmowania komunii świętej. I tak zgodnie z aktualnym Kodeksem Prawa Kanonicznego każdy wierny jest zobowiązany do przyjęcia Eucharystii chociaż raz w roku, w okresie wielkanocnym (KPK, kan. 920). Od tego nakazu prawo kanoniczne nie przewiduje żadnych wyjątków.


W przypadku maksymalnej częstotliwości mowa jest natomiast o dwóch komuniach świętych w ciągu dnia. Przy czym tę drugą komunię świętą należy przyjąć w ramach uczestnictwa w całej mszy świętej. Nakaz udziału w liturgii nie dotyczy oczywiście osób znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci, które niezależnie od miejsca mają prawo przyjąć wiatyk (KPK kan. 917).


Po drugie: czy przed komunią świętą trzeba pościć?


W Kościele katolickim przed przyjęciem komunii świętej obowiązuje jednogodzinny post, który polega na powstrzymaniu się od jedzenia i picia (przy czym dopuszczalne jest picie wody i przyjmowanie lekarstw). Jest to tzw. post eucharystyczny.


Nakaz zachowania postu eucharystycznego obejmuje wszystkich wiernych oprócz kapłanów, którzy sprawują dwa lub trzy razy Eucharystię w ciągu jednego dnia (wówczas przed drugim bądź trzecim sprawowaniem mogą coś zjeść, nawet jeśli przerwa pomiędzy przyjmowanymi komuniami nie będzie wynosiła przepisowej godziny). Z postu eucharystycznego zwolnione są te osoby starsze, chore i ich opiekunowie (KPK, kan. 919).


Po trzecie: Jaką postawę należy przyjąć, przystępując do sakramentu Eucharystii?


Konferencja Episkopatu Polski zezwala na przyjmowanie komunii świętej zarówno w postawie klęczącej, jak i stojącej:


Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (zob. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano. („Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego” z 2005 r.)


Po czwarte: Czy można w naszym kraju poprosić kapłana o udzielenie komunii na rękę?



W cytowanych powyżej „Wskazaniach Episkopatu Polski...” została poruszona także kwestia komunii świętej na rękę. W dokumencie czytamy:


Komunii świętej udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś prosi o Komunię na rękę przez gest wyciągniętych dłoni, należy mu w taki sposób jej udzielić. Przyjmujący winien spożyć Ciało Pańskie wobec szafarza. Wierni przystępujący do Komunii świętej nie mogą sami brać konsekrowanego Chleba ani Kielicha Krwi Pańskiej (zob. OWMR 160). Nie wolno im też podawać na rękę Hostii zanurzonej we Krwi Pańskiej.


W Polsce możemy zatem prosić kapłana o udzielenie komunii na rękę. Wybierając taki sposób przyjmowania sakramentu Eucharystii, warto pamiętać zawsze o kilku podstawowych zasadach:


1. Komunię świętą na rękę przyjmuje się wyłącznie w pozycji stojącej.


2. Ręce wyciągamy w stronę kapłana na wysokości ramion, odpowiednio ułożone (lewa dłoń, podtrzymywana przez prawą, powinna być płasko wyciągnięta).


3. Nie całujemy hostii przed spożyciem i wkładamy ją od razu do ust przy kapłanie – nigdy nie można odchodzić z komunikantem na ręce.

Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6-4 =
wszystko w porzadku, nie mam komentarza Richard | 03.04.2018
Mała uwaga do Autora ? Redakcji? Pomijając inne kontrowersje, pragnę zwrócić uwagę na zupełnie błędną informację : "...nigdy nie można odchodzić z komunikantem na ręce." Z komunikantem na ręce i w ręce można odchodzić gdzie się chce. Natomiast: " 3. Nie całujemy H o s t i i przed spożyciem..." Natomiast kapłana możemy prosić "... o udzielenie K o m u n i i ( Ś w i ę t e j) na rękę. Niemniej możemy przystąpić do komunii świętej. Proponowałbym o zapoznanie się przynajmniej z podstawową wiedzą przed pouczaniem innych. krzycho | 30.01.2021