Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Kalendarz liturgiczny, rok liturgiczny - co to jest, ile trwa?

Kalendarz liturgiczny, rok liturgiczny - co to jest, ile trwa?

W Polsce i w zdecydowanej większości krajów Europy obowiązuje kalendarz gregoriański. Na jego podstawie rok świecki składa się z 12 miesięcy, 52 tygodni i 365/366 dni. Dokładnie tyle samo trwa rok liturgiczny w religii katolickiej. Cykle te nie są jednak tożsame, a pierwsza różnica między nimi ujawnia się już w chwili, kiedy zadajemy podstawowe pytanie, mianowicie – pytanie o początek.


Kiedy rozpoczyna się rok liturgiczny?


W Kościele rzymskokatolickim rok liturgiczny nie rozpoczyna się 1 stycznia, a w pierwszą niedzielę Adwentu, która wypada między 27 listopada a 3 grudnia. Nie kończy się zatem 31 grudnia. Ma również inną strukturę, w tym własne dni świąteczne i związane z nimi obrzędy. Dzieli się na siedem odrębnych okresów liturgicznych.


Okresy liturgiczne


1) Okres Adwentu – zaczyna się od I nieszporów I niedzieli Adwentu i kończy wraz z I nieszporami Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Może trwać od 23 do 28 dni. W tym czasie wierni przygotowują się nie tylko do obchodów Bożego Narodzenia, ale również do paruzji, czyli ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa.

2) Okres Bożego Narodzenia – trwa od I nieszporów Uroczystości Narodzenia Pańskiego, czyli od Mszy Świętej odprawianej 24 grudnia w godzinach wieczornych, do niedzieli Chrztu Pańskiego, tj. do pierwszej niedzieli, która wypada po Uroczystości Objawienia Pańskiego (6 stycznia).

3) Okres zwykły (I) – jego długość zależy od daty Wielkanocy. Może trwać od 6 do 9 tygodni. Zaczyna się w poniedziałek po święcie Chrztu Pańskiego i kończy się we wtorek przed Środą Popielcową.

4) Wielki Post – rozpoczyna się w Środę Popielcową i kończy się w Wielki Czwartek tuż przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Trwa równe 40 dni. W tym okresie liturgicznym w każdy piątek odprawiana jest Droga Krzyżowa.

5) Triduum Paschalne – zgodnie z nazwą okres ten trwa tylko trzy dni liturgiczne. Zaczyna się od Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek w godzinach wieczornych. Obejmuje Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Kończy się natomiast II nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

6) Okres Wielkanocny – jest to okres obejmujący 50 dni, który trwa od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanocy) do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (tzw. Pięćdziesiątnicy/Zielonych Świątek). Oba święta należą do świąt ruchomych. Wielkanoc obchodzona jest zawsze w pierwszą niedzielę wiosennej pełni księżyca.

7) Okres zwykły (II) – rozpoczyna się od poniedziałku po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i trwa do I Nieszporów I Niedzieli Adwentu.


Kalendarz liturgiczny


W Kościele rzymskokatolickim każda niedziela uznawana jest za dzień świąteczny i jednocześnie za początek tygodnia. W kwestii nazewnictwa warto dodać, że rok liturgiczny bywa określany również jako rok kościelny albo Rok Pański (łac. Anno Domini, w skrócie: a.d.).


Kalendarzem liturgicznym określa się natomiast wykaz uroczystości, świąt oraz wspomnień, które odbywają się na przestrzeni całego roku. W katolicyzmie wyróżnia się kalendarz ogólny (obowiązujący dla całego Kościoła powszechnego) oraz kalendarze partykularne (przygotowywane na użytek Kościołów lokalnych).

Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6+9 =
A to ciekawe! Jacek | 24.10.2017
Dzięki za pomoc Filip | 28.11.2020
Dzień dobry wszystkim!!! Adam Siklielwski | 15.06.2022