Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest nieważny?

Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest nieważny?

Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest ważny? Jak najbardziej, ale zdarza się stosunkowo rzadko.


W przepisach kościelnych dotyczących małżeństwa znajduje się bowiem następujące zalecenie: Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności. (kan. 1065 § 1).


Osoby niebierzmowane mogą zatem zawrzeć w Kościele katolickim związek małżeński – prawo kanoniczne nie przewiduje w tym przypadku zakazu. Niemniej cytowany przepis bywa różnie interpretowany. Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, czym jest owa „poważna niedogodność”. Można natomiast założyć, że chodzi o rzeczywiste, obiektywne trudności związane z przyjęciem sakramentu bierzmowania (np. nieobecność kapłana, który posiada uprawnienia do jego udzielenia), a nie zwykły brak chęci ze strony nupturienta.


W Polsce tego typu obiektywne trudności właściwie nie występują i zainteresowani przystąpieniem do bierzmowania przed ślubem niemal zawsze mają taką możliwość. W efekcie większość parafii wymaga od narzeczonych – oprócz szeregu innych dokumentów – zaświadczeń o bierzmowaniu. Tym samym chociaż oficjalnie nakazu nie ma, w praktyce brak sakramentu czasami powoduje problemy.

 

Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że w brak bierzmowania pod żadnym pozorem nie stanowi w świetle prawa kanonicznego powodu do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Informator

Kiedy Msza Święta jest nieważna? Kiedy Msza Święta jest nieważna?
Z punktu widzenia prawa kościelnego Msza Św. może być nieważna wtedy, kiedy jest sprawowana przez niewłaściwą osobę albo w niewłaściwy sposób. Wierni świeccy nie mają zatem kompletnie wpływu na tę kwestię. Mają natomiast wpływ na własny udział we ...
Czy można odmawiać różaniec na palcach, w myślach, na siedząco, na leżąco? Czy można odmawiać różaniec na palcach, w myślach, na siedząco, na leżąco?
Czy można odmawiać różaniec na palcach? Można. A w myślach? Także. Na siedząco, na leżąco? Jak najbardziej. W prawie kanonicznym na próżno bowiem szukać przepisów, które regulowałyby kwestie sposobu odmawiania modlitw osobistych. Wybór formy i poz...
Czy Msza pogrzebowa jest Mszą niedzielną? Czy Msza pogrzebowa jest Mszą niedzielną?
Kościół rzymskokatolicki unika, ale jednocześnie nie zakazuje organizacji pogrzebów w niedzielę. Odbywają się one dosyć rzadko przede wszystkim ze względów praktycznych oraz logistycznych, a nie doktrynalnych. Warto zatem wiedzieć, czy biorąc udzi...
Co to są wypominki za zmarłych, jak napisać? Wzór Co to są wypominki za zmarłych, jak napisać? Wzór
Wypominki to jedna z form modlitwy błagalnej, którą – tak jak gregoriankę – odmawia się w Kościele katolickim za zmarłych.Cechą charakterystyczną wypominek jest poprzedzenie wspólnej modlitwy wiernych odczytaniem przez kapłana imion i nazwisk zmar...
Czy kościół uznaje teorię ewolucji? Czy kościół uznaje teorię ewolucji?
Papież Jan Paweł II w przesłaniu „Magisterium Kościoła wobec ewolucji”, skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk, w 1996 r. stwierdził wprost, że „teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą” oraz „zbieżność wyników niezależnych ba...
Czy spowiedź powszechna jest ważna? Czy spowiedź powszechna jest ważna?
Czy spowiedź powszechna jest ważna? Jak najbardziej. Pełni jednak zupełnie inną rolę niż spowiedź indywidualna i w żadnym razie nie może jej zastąpić. W Kościele rzymskokatolickim spowiedź powszechna stanowi element mszy świętej i jako taka należy...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 3×9 =
34 lata temu nikt mnie nie zapytał czy jestem bierzmowany,i do dzisiaj też nie,i już raczej nie będzie potrzebny Mark | 24.07.2020
Bierzmowanie to nic innego jak dary Ducha Świętego. Dlatego jak ktoś mòwi, że bierzmowanie nie jest mu potrzebne to jakby powiedział, że nie chce tych daròw. Choć do ślubu nie jest wymagane bierzmowanie, to ze względu na to, że jest to sakrament powinno się go przyjąć. Grzegorz | 31.10.2021