Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest ważny? Jak najbardziej, ale zdarza się stosunkowo rzadko.
W przepisach kościelnych dotyczących małżeństwa znajduje się bowiem następujące zalecenie: Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności. (kan. 1065 § 1).
Osoby niebierzmowane mogą zatem zawrzeć w Kościele katolickim związek małżeński – prawo kanoniczne nie przewiduje w tym przypadku zakazu. Niemniej cytowany przepis bywa różnie interpretowany. Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, czym jest owa „poważna niedogodność”. Można natomiast założyć, że chodzi o rzeczywiste, obiektywne trudności związane z przyjęciem sakramentu bierzmowania (np. nieobecność kapłana, który posiada uprawnienia do jego udzielenia), a nie zwykły brak chęci ze strony nupturienta.
W Polsce tego typu obiektywne trudności właściwie nie występują i zainteresowani przystąpieniem do bierzmowania przed ślubem niemal zawsze mają taką możliwość. W efekcie większość parafii wymaga od narzeczonych – oprócz szeregu innych dokumentów – zaświadczeń o bierzmowaniu. Tym samym chociaż oficjalnie nakazu nie ma, w praktyce brak sakramentu czasami powoduje problemy.
Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że w brak bierzmowania pod żadnym pozorem nie stanowi w świetle prawa kanonicznego powodu do stwierdzenia nieważności małżeństwa.
Komentarze: