Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Czy trzeba chodzić do kościoła?

Czy trzeba chodzić do kościoła? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: trzeba. W każdą niedzielę oraz w święta (nakazane).


Obowiązek ten nakłada na katolików prawo kanoniczne: W niedzielę oraz w dni świąteczne nakazane wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych (KPK, kan. 1247).


Dokładną listę dni świątecznych nakazanych w danym kraju ustala Konferencja Episkopatu. W Polsce znajdują się na niej:


• Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – obchodzona 1 stycznia (Nowy Rok)

• Uroczystość Objawienia Pańskiego (inaczej: Święto Trzech Króli) – obchodzona 6 stycznia

• Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – obchodzona w VII Niedzielę Wielkanocy (święto ruchome; zwykle wypada w maju)

• Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (inaczej: Boże Ciało) – obchodzona w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (60 dni po Wielkanocy; jest to święto ruchome, które wypada w maju lub w czerwcu)

• Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (inaczej: Matki Boskiej Zielnej) – obchodzona 15 sierpnia

• Uroczystość Wszystkich Świętych – obchodzona 1 listopada

• Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie) – obchodzona 25 grudnia


Przy czym warto zaznaczyć, że w świetle przepisów kościelnych obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej spełnia nie tylko osoba, która bierze udział w liturgii w sam dzień świąteczny, ale również ta, która uczestniczy w niej wieczorem dnia poprzedzającego (KPK, 1248 § 1).

Informator

Kiedy spowiedź jest nieważna lub świętokradcza?
Spowiedź może być uznana za nieważną z trzech powodów: ze względu na brak uprawnień kapłana do spowiadania i rozgrzeszania oraz ze względu na popełnione przez penitenta świętokradztwo bądź jego brak dyspozycji.Szafarzem sakramentu pokuty w Kościel...
Czy przed chrztem świętym trzeba iść do spowiedzi?
Czy przed chrztem świętym trzeba iść do spowiedzi? Tak, chociaż w tym przypadku obowiązek wynika bardziej z przyjętego w Kościele katolickim zwyczaju, a nie z samych przepisów. Prawo kościelne nie zajmuje się bowiem bezpośrednio kwestią spowiedzi ...
Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego?
Koronka Miłosierdzia Bożego to modlitwa, którą Jezus przekazał św. Siostrze Faustynie Kowalskiej w prywatnym objawieniu 13-14 września 1935 r. Można ją odmawiać w każdym czasie, chociaż zwyczajowo czyni się to o godzinie 15:00 (jest to godzina, w ...
Msze Święte online
W dzisiejszych czasach Internet często zastępuje tradycyjne media: prasę, radio oraz telewizję. Nic dziwnego zatem, że profesjonalna strona WWW oraz obecność w kanałach społecznościowych dla większości instytucji oraz przedsiębiorstw stała się kon...
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię?
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię? Nie trzeba, ale jak najbardziej można. Zakończona rozgrzeszeniem spowiedź nie zobowiązuje nas do przyjęcia komunii świętej, ale daje nam taką możliwość. Przypominamy bowiem, że zgodnie z prawem kanonicznym:...
Zapowiedzi przedślubne: wzór, dokumenty, koszt, ważność
W Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim z dnia 5 września 1986 r. czytamy, że „każde zamierzone małżeństwo należy podać do publicznej wiadomości”. Owo podanie do publicznej wiadomości nazywa się ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 3+4 =
wskazane jest uczestnictwo ale jak kogos nie ma to swiat sie nie zawali kazdy chodzi według własnego sumienia andrzej | 11.08.2019