Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
Boże Ciało - co to za święto?
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie jako Boże Ciało, obchodzona jest na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Zalicza się ją zarówno do grupy świąt ruchomych, jak i do grupy świąt nakazanych. Co to oznacza w praktyce? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele rzymskokatolickim celebruje się w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zielonych Świątkach. Wypada ona w maju lub w czerwcu. W Polsce dzień jej obchodów jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
W przypadku Bożego Ciała mówimy o święcie nakazanym, czyli obowiązkowym. Wszyscy katolicy powinni tego dnia uczestniczyć we Mszy Świętej. Brak udziału jest bowiem równoznaczny z popełnieniem grzechu.
Należy w tym miejscu przypomnieć, że obowiązek udziału we Mszy Św. wierni mogą wypełnić dzień przed samą Uroczystością, tj. w jej wigilię: Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).
Za najbardziej charakterystyczny element obchodów Bożego Ciała można bez wątpienia uznać procesje uliczne z Najświętszym Sakramentem, które odbywają się na terenie każdej parafii. W Polsce zwyczaj ten zadomowił się w XV w. Mówimy zatem o stuleciach tradycji, ale trzeba podkreślić z całą mocą, że udział w procesjach nie jest obligatoryjny. W żadnym wypadku nie zastępuje także uczestnictwa we Mszy Świętej!
Podsumowując: w Boże Ciało trzeba pójść do kościoła i wziąć udział we Mszy Świętej. Nie jest wymagane natomiast uczestnictwo w procesji.
Komentarze: