Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta na żywo - online: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz

Jak wygląda bierzmowanie? Ile trwa bierzmowanie? Przebieg liturgii sakramentu bierzmowania

Jak wygląda bierzmowanie? Ile trwa bierzmowanie? Przebieg liturgii sakramentu bierzmowania

W większości przypadków sakrament bierzmowania – podobnie jak sakrament chrztu – udzielany jest podczas mszy świętej w kościele. Zgodnie bowiem z kan. 881 Kodeksem Prawa Kanonicznego tylko w uzasadnionych okolicznościach można sprawować go poza Eucharystią i w innym miejscu.

Całkowity czas trwania mszy świętej z udzieleniem sakramentu wynosi około 1,5-2 godz. Poniżej opisujemy przebieg obrzędu bierzmowania z uwzględnieniem jego poszczególnych etapów, tj. od przedstawienia kandydatów do odmówienia modlitwy powszechnej.


Obrzęd sakramentu bierzmowania – przebieg


Obrzędy sakramentu bierzmowania rozpoczynają się tuż po odczytaniu Ewangelii, kiedy to proboszcz bądź inny kapłan przedstawia biskupowi kandydatów do bierzmowania. Wówczas ma miejsce następujący dialog:


Kapłan: Czcigodny Ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży.

Biskup: Czy młodzież ta wie, jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia?

Kapłan: Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty.

Biskup: Droga Młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?

Kandydaci: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.

Wszyscy zgromadzeni: Amen.


Następnie biskup wygłasza homilię, w której wyjaśnia zebranym znaczenie sakramentu bierzmowania. Po jej wysłuchaniu kandydaci odnawiają przyrzeczenia chrzcielne:

Biskup: Pytam każdego z was: czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?

Kandydaci: Wyrzekam się.

Biskup: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

Kandydaci: Wierzę.

Biskup: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z

Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po

prawicy Ojca?

Kandydaci: Wierzę.

Biskup: Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać

w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?

Kandydaci: Wierzę.

Biskup: Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie

grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

Kandydaci: Wierzę.

Biskup: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą

w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Wszyscy zgromadzeni: Amen.


Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych następuje włożenie rąk. Najpierw biskup zwrócony w stronę zgromadzonych wiernych mówi:

Najmilsi, prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone już na chrzcie do życia wiecznego. Niech Duch Święty umocni je swoimi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego.


Przez krótką chwilę wszyscy zgromadzeni modlą się w ciszy. Potem biskup wyciąga ręce nad kandydatami (gest ten jest znakiem daru Ducha Świętego) i wypowiada formułę: 

Boże wszechmogący,

Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa,

który odrodziłeś te sługi swoje

przez wodę i Ducha Świętego

i uwolniłeś ich od grzechu,

ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela,

daj im ducha mądrości i rozumu,

ducha rady i męstwa,

ducha umiejętności i pobożności,

napełnij ich duchem bojaźni Twojej.

Przez Chrystusa, Pana naszego.

Na końcu wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Amen


Kolejnym i jednocześnie kluczowym elementem bierzmowania jest namaszczenie krzyżmem dokonywane wraz z nałożeniem ręki szafarza. Biskup, kreśląc świętym olejem znak krzyża na czole każdego kandydata z osobna, wypowiada słowa: „N., Przyjmij znamię daru Ducha Świętego” (gdzie N. to imię wybranego przez kandydata patrona).

Bierzmowany odpowiada: Amen.

Biskup: Pokój z tobą. 

Bierzmowany: I z duchem twoim.


Uwaga: W trakcie namaszczenia świadek bierzmowania stoi za kandydatem i trzyma prawą rękę na jego na prawym ramieniu. Nie bierze jednak udziału w dialogu. Imię patrona podaje sam bierzmowany tuż przed namaszczeniem.


Celebracja sakramentu bierzmowania kończy się modlitwą powszechną, której poszczególne wezwania odczytują nowo bierzmowani. Po modlitwie powszechnej msza święta przebiega już według stałego porządku, tj. następuje liturgia eucharystyczna, a potem obrzędy końcowe, podczas których poświęcane są pamiątki bierzmowania, a biskup udziela specjalnego błogosławieństwa.  


Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 8+9 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!