UWAGA! Zgodnie z Zarządzeniem nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca 2020 r. do dnia 29 marca 2020 r. biskupi mogą udzielić dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Rada zachęca w tym czasie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
W radiu, w telewizji, a nawet w Internecie – w obecnych czasach znalezienie transmisji Mszy Świętej zajmuje dosłownie chwilę. W ten sposób zarówno znane, duże parafie, jak i małe, lokalne świątynie są w stanie dotrzeć ze Słowem Bożym do milionów wiernych. Czy jednak możemy mówić o udziale w Eucharystii, kiedy słuchamy bądź oglądamy transmisję w zaciszu własnego domu? Czy Msza Święta w telewizji, w radiu bądź w jakimkolwiek innym medium jest ważna?
Odpowiedź dla wielu może być rozczarowująca: obejrzenie/wysłuchanie transmisji Mszy Świętej nie oznacza udziału w tejże. Nieważne z jakiegokolwiek medium skorzystamy – w żadnym wypadku nie możemy mówić o uczestnictwie w Eucharystii, jeżeli nie znajdujemy się bezpośrednio w miejscu, w którym jest ona sprawowana. Kościół rzymskokatolicki stawia sprawę jasno: „uczestnictwo we Mszy Św.” zakłada fizyczną obecność. W liście apostolskim Dies Domini w 1998 r. pisał o tym papież Jan Paweł II:
W wielu krajach telewizja i radio dają możliwość zjednoczenia się z celebracją eucharystyczną w tym samym momencie, gdy jest ona sprawowana w miejscach świętych. Tego rodzaju transmisje same w sobie nie pozwalają oczywiście wypełnić obowiązku niedzielnego, to bowiem wymaga udziału w zgromadzeniu braci, którzy spotykają się w określonym miejscu, z czym wiąże się też możliwość komunii eucharystycznej.
Chociaż minęło już blisko 20 lat od cytowanego listu, podejście Magisterium Kościoła w sprawie transmisji nie zmieniło się. Nadal są one czymś dodatkowym, ponadprogramowym w katolickiej rzeczywistości. Wierni nigdy nie są zatem zobowiązani do oglądania przekazu telewizyjnego albo wysłuchania przekazu radiowego Mszy Świętej. Duchowni mogą do korzystania z transmisji wyłącznie zachęcać... i zachęcają głównie osoby chore, starsze, a także tych, którzy z ważnych, obiektywnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w Eucharystii (np. znajdują się w podróży bądź w pracy).
UWAGA: Jeżeli podejrzewamy/wiemy, że nie damy rady pojawić się w kościele na Mszy Świętej w niedzielę bądź w święto nakazane, możemy zawsze wypełnić nasz obowiązek uczestniczenia w Eucharystii wieczorem dnia poprzedniego, zgodnie z następującym przepisem kościelnym: Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248).
Podsumowując, oglądanie bądź wysłuchanie transmisji nie jest równoznaczne z czynnym udziałem we Mszy Świętej i spełnieniem niedzielnego obowiązku uczestnictwa w Eucharystii.
Komentarze: