Regułki przy spowiedzi w całym kraju mają ogromną większość elementów stałych, nie różnią się one też praktycznie niczym jeśli chodzi o spowiedź dla dorosłych i spowiedź dla dzieci.
Spowiedź regułka – tekst
Spowiedź zawsze zaczyna formułka: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, którą wypowiada do spowiednika penitent (spowiadając się) po wejściu do konfesjonału.
Spowiednik odpowiada: Na wieki wieków. Amen.
Spowiadający się w tym momencie powinien się przeżegnać, mówiąc przy tym: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Następnie podaje on czas ostatniej spowiedzi, a także inne rzeczy przydatne spowiednikowi, a związane chociażby z poprzednimi spowiedziami. Najczęściej regułka ta brzmi:
Mam lat... jestem kawalerem/żonatym/uczniem... pracuję/nie pracuję/uczę się... Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem [tu pada data, oczywiście nie musi być dokładna, a w zaokrągleniu, miesiąc, dwa, trzy miesiące, rok]. Zadaną pokutę odprawiłem, rozgrzeszenie otrzymałem. Od tego czasu obraziłem Pana Boga następującymi grzechami... [w tym miejscu penitent wymienia swoje grzechy]. Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie żałuję [lub: Za te i za wszystkie zapomniane grzechy żałuję z całego serca i chcę się szczerze poprawić/obiecuję poprawę]. A Ciebie ojcze duchowny proszę o pokutę i rozgrzeszenie.
Po jej wypowiedzeniu kapłan udziela nauki, może też dopytać o sprecyzowanie grzechów, jeśli wymienione zostały bardzo ogólnie i mogą się pod tym kryć różne przewiny (tak często bywa z określeniem grzechu jako wykroczenia/złamania jakiegoś przykazania, pod co podciągnąć można różne konkretne zdarzenia).
Kapłan wyznacza później pokutę (w tym momencie spowiadający się po cichu powinien wymówić: Boże bądź miłościw mnie grzesznemu) i udziela rozgrzeszenia, wymawiając zwyczajowo formułkę: Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
W odpowiedzi na to spowiadający się czyni znak krzyża i mówi: Amen.
W niektórych kościołach kapłan może jeszcze powiedzieć: Wychwalajmy Pana, bo jest dobry, na co odpowiada się: Bo jego miłosierdzie trwa na wieki, w innych zaś zakończy słowami: Pan odpuścił Twoje grzechy/Grzechy zostały Ci odpuszczone. Idź w pokoju. Spowiadający się mówi: Bóg zapłać i wychodzi z konfesjonału, gdy usłyszy pukanie kapłana.
W niektórych regionach wychodzący może pocałować wystawioną stułę, nie jest to jednak warunek konieczny i nie wpływa na ważność spowiedzi, a jest zwyczajnie oznaką szacunku dla kapłana; są zresztą regiony, które od tego zwyczaju odeszły (stuła to symbol władzy, pierwotnie noszony przez rzymskich urzędników).
Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o tym, jak się dobrze przygotować do spowiedzi świętej.
Czy istnieją różne regułki spowiedzi?
Regułka spowiedzi ma większość stałych elementów, które powtarzają się wszędzie. Niektóre wygłaszane formułki mogą się natomiast różnić w zależności od parafii czy regionu, zachowując przy tym podobny/identyczny sens.
Czasem mogą, ale nie muszą, pojawiać się na przykład zachęty do wyznania grzechów: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy (kapłan może to wypowiedzieć przed tym, jak spowiadający się poda czas ostatniej spowiedzi i kilka danych o sobie).
Spowiedź powszechna
Spowiedź rzecz jasna musi się odbyć bezpośrednio, nie ma możliwości wyspowiadania się przez telefon czy online, natomiast niekiedy w polskich kościołach odbywa się też spowiedź ogólna, czyli inaczej powszechna, będąca częścią mszy, podczas której i kapłan, i wierni odmawiają akt pokuty. Spowiedź taka jednak spełnia nieco inne warunki, ma ona moc odpuszczenia grzechów, ale nie wszystkich i nie u każdego.
Spowiedź - historia. Jak doszło do jej obecnej formy?
Zasadniczo od czasów Jezusa cel spowiedzi pozostał ten sam, zadanie pokuty i odpuszczenie grzechów. Formuła sakramentu natomiast ewoluowała – na samym początku niejako łączono chrzest ze spowiedzią, po chrzcie człowiek nie miał grzechów (ale nie chrzczono dzieci, a osoby dojrzałe), potem wprowadzono jednorazową pokutę po chrzcie (tak zwany drugi chrzest), a jeszcze później publiczną pokutę nadawaną przez biskupa. Kiedy zaczęto praktykować spowiedzi indywidualne, także różniły się od obecnych – najpierw trzeba było odpokutować winy, a potem wrócić po rozgrzeszenie, co z czasem zaczęło rodzić nadużycia, bowiem bogaci płacili i dostawali rozgrzeszenie od ręki. Dopiero w XIII wieku postanowiono, że wierząca osoba powinna się spowiadać przynajmniej raz w roku. Od XVI wieku standardem stała się spowiedź w konfesjonale, a od XVIII wieku ma mniej więcej charakter, jaki znamy dziś.
Czy regułka spowiedzi dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?
Regułka spowiedzi dla dzieci ma ten sam schemat, jak ta dla dorosłych (ucząc się więc regułki przed pierwszą Komunią Świętą, w zasadzie mówimy do końca życia te same słowa).
Inne jest jednak podejście do rachunku sumienia, czyli jednego z warunków dobrej spowiedzi. Dzieci zadają sobie inne pytani niż dorośli. Na pewno inna też będzie rozmowa kapłana z dzieckiem po wyznaniu grzechów, inaczej dopyta o grzechy przed wyznaczeniem pokuty itp. Dzieci idące do pierwszej komunii powinny ten fakt zaznaczyć na spowiedzi (w momencie, gdy określa się, kiedy była ostatnia spowiedź).
Komentarze:
bądź pierwszy!