Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza święta na żywo - online: Bazylika Bożego Mił... Oglądaj teraz

Ile trwa msza w Wielką Sobotę?

Ile trwa msza w Wielką Sobotę? Shutterstock

Wielka Sobota jest dniem zadumy nad śmiercią Jezusa, w Wielką Sobotę nie ma mszy świętej, są jednak inne okazje do odwiedzenia kościołów.


Ile trwa msza w Wielką Sobotę?


Wielka Sobota jest dniem bez mszalnej celebracji – tego dnia nie ma mszy świętej, w tym dniu nie udziela się w kościołach komunii (wyjątkiem podanie wiatyku osobom, które powinny/chcą go przyjąć ze względu na swój stan zdrowia), ślubów, chrztów.


Nie znaczy to jednak, że tego dnia nie idzie się do kościoła. Są odprawiane liturgie godzin (brewiarz), a więc Jutrznie czy godziny czytań. W Wielką Sobotę święcone są pokarmy – o wyznaczonych godzinach, cała ceremonia trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Trwa również adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, do której można na dowolny czas dołączyć (zazwyczaj są też w tym miejscu dyżury pełnione przez harcerzy, ministrantów, grup modlitewnych, ale i strażaków, żołnierzy itp.). W późniejszych godzinach wieczornych odprawiana jest liturgia Wigilii Paschalnej (zgodnie z przepisami kanonicznymi powinna mieć miejsce w nocy z soboty na niedzielę), będąca zwieńczeniem Triduum Paschalnego.


Co się dzieje na mszy w Wielką Sobotę?


Mszy świętej w Wielką Sobotę nie ma, ale przybliżyć trzeba w tym miejscu dwie wizyty w kościele.


Święcenie pokarmów


Pierwszą jest popularne święcenie pokarmów, wśród których na pewno musi się znaleźć chleb (symbol ciała Chrystusa), jajko (symbol odradzającego się życia) i sól (ta z kolei symbolizuje prostotę życia). Dodatkowo można dodać kilka innych składników, do najpopularniejszych należą wędliny (tu w wielu regionach króluje wieprzowina jako symbol dostatku), chrzan, sery i ciasto (to stosunkowo nowy „dodatek”).


Święconki umieszcza się tradycyjnie w koszyczku, na białym obrusiku. Nie powinno się tam umieszczać alkoholu, przedmiotów domowego użytku, czekoladowych zajączków, które nie należą do tradycji chrześcijańskiej. Można za to umieścić tam figurkę (najlepiej z ciasta) baranka z chorągiewką przypominającą o zwycięstwie Jezusa nad śmiercią.


Święcenie pokarmów odbywa się w wyznaczonych godzinach, połączone jest z odmówieniem modlitwy, czasem też dodatkowo nowenny oraz skropieniem pokarmów wodą święconą. Nie każdy może o tym wie, ale w szczególnych przypadkach nie tylko ksiądz/diakon, akolita lub lektor (ci dwaj ostatni muszą być alumnami seminarium) może pobłogosławić pokarm – może to też zrobić ktoś z rodziny przed wspólnym posiłkiem. Święcenie pokarmów jest zwyczajem wywodzącym się jeszcze ze Starego Testamentu i tradycji żydowskich.


Liturgia Wigilii Paschalnej


Drugim przypadkiem jest wspomniana liturgia Wigilii Paschalnej. Oficjalnie należy ona już do uroczystości niedzielnych, ale w rzeczywistości zawsze zaczyna się lub wręcz cała odbywa właśnie w sobotę. Warunek konieczny jest jeden – może się odbyć tylko po zapadnięciu zmroku, zaś skończyć przed świtem dnia następnego. Idealnym momentem jej rozpoczęcia uznawany jest czas tuż przed północą, choć wszystko zależy od parafii.


To najważniejsza liturgia w całym roku kościelnym. Składa się ona z czterech części/modułów, które nazywane są kolejno: liturgią światła, liturgią słowa, liturgią chrzcielną i liturgią eucharystyczną. W jej trakcie poświęcony zostaje na przykład ogień, a także odnowione zostają przyrzeczenia chrzcielne. Liturgia ta ma swój początek w ceremoniach z V wieku, pierwsi chrześcijanie nie celebrowali tego dnia nawet liturgii, całkowicie oddając się zadumie i wyciszeniu.


Czy w Wielką Sobotę są otwarte sklepy?


Wielka Sobota jest dniem roboczym i nie przysługuje za nią dodatkowy dzień wolny. Oczywiście większość osób i tak ma wtedy wolne, jak w każdą sobotę, ale część pracowników musi się wtedy stawić w pracy. Przykładem są między innymi pracownicy sklepów, które w ten dzień są otwarte. Trzeba jednak doprecyzować, że otwarte są na nieco innych warunkach niż w pozostałe soboty. Otóż Wielka Sobota w handlu traktowana jest jako dzień roboczy tylko do godziny 14, potem zaś, zgodnie z ustawą z 2018 roku, sklepy muszą zostać zamknięte. Może to natomiast nie dotyczyć mniejszych sklepów, interesów rodzinnych, które te sprawy mogą regulować we własnym zakresie i dać pracownikom wolne, albo pozostawać otwarte dłużej.


Czy w Wielką Sobotę jest post?


Post w Wielką Sobotę nie jest obowiązkowy, ale jest zalecany – Kościół zachęca, aby przedłużyć post z Wielkiego Piątku jeszcze na ten dzień, co jest zgodne z naturą całego Triduum Paschalnego. Prawo Kanoniczne go nie narzuca, tak więc wybór poszczenia (liczba posiłków i jedzenie mięsa) należy wyłącznie do wiernych, którzy mogą kontynuować wstrzemięźliwość, ale nie jest to narzucone.


Wielu wiernych kończy post po powrocie z kościoła ze święconką (czyli w sobotę przed południem), inni kontynuują go do momentu liturgii Wieczerzy Paschalnej/Pańskiej. Tak naprawdę niedawno jeszcze w Wielką Sobotę obowiązywał post ścisły do godziny 12, co ustanowił papież Benedykt XV – w tamtych czasach (początek XX wieku) liturgia Wieczerzy Paschalnej była jednak odprawiana wcześniej, do południa. Idąc tym tropem, dziś post ścisły obowiązywałby do zakończenia „nocnej” liturgii. Ma to swój sens – później Jezus już zmartwychwstał i post jest nieuzasadniony. Ogólnie jednak można, ale nie trzeba.

Polecane artykuły

Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Komunia duchowa - co to takiego? Komunia duchowa - co to takiego?
Komunia duchowa to zjednoczenie się w swej duszy z Jezusem Chrystusem. Może być przyjmowana wiele razy dziennie, w dowolnej porze i w dowolnym miejscu.Co to jest komunia duchowa?Komunia duchowa (czasem nazywana również komunią pragnienia, dotyczy ...
Judaizm a chrześcijaństwo – podobieństwa i różnice Judaizm a chrześcijaństwo – podobieństwa i różnice
Czym się różni judaizm od chrześcijaństwa? Obie religie wywodzą się z tych samych tradycji, ale różni je bardzo wiele, przede wszystkim stosunek do postaci Jezusa, którego żydzi nie uznają jako Mesjasza.Krótka historia judaizmuJudaizm to jedna z n...
Co to jest Msza św. prymicyjna? Jak wygląda, ile trwa? Co to jest Msza św. prymicyjna? Jak wygląda, ile trwa?
W Kościele katolickim Mszą prymicyjną (inaczej: prymicją) nazywa się pierwszą Mszę świętą odprawianą przez nowo wyświęconego kapłana (czyli neoprezbitera).Msza prymicyjna - przebiegZgodnie z przyjętym w Polsce zwyczajem Msza prymicyjna odprawiana ...
Papieskie Błogosławieństwo: kto może otrzymać, ile kosztuje, gdzie zamówić? Papieskie Błogosławieństwo: kto może otrzymać, ile kosztuje, gdzie zamówić?
Kto i z jakich okazji może otrzymać imienne Błogosławieństwo Papieskie? Ile ono kosztuje? Gdzie je zamówić i ile trzeba czekać na dokument? Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące błogosławieństwa apostolskiego udziela...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!