Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Co to jest Msza św. prymicyjna? Jak wygląda, ile trwa?

Co to jest Msza św. prymicyjna? Jak wygląda, ile trwa?

W Kościele katolickim Mszą prymicyjną (inaczej: prymicją) nazywa się pierwszą Mszę świętą odprawianą przez nowo wyświęconego kapłana (czyli neoprezbitera).


Zgodnie z przyjętym w Polsce zwyczajem Msza prymicyjna odprawiana jest w rodzinnej parafii neoprezbitera, który może sprawować tę pierwszą liturgię albo samodzielnie (w asyście proboszcza), albo w koncelebrze.


Tradycyjnie prymicja odbywa się dzień po przyjęciu święceń kapłańskich. Na tle „regularnych” Mszy świętych wyróżnia ją świąteczna oprawa i podniosły charakter. Już samo przejście z rodzinnego domu (w którym neoprezbiter otrzymuje błogosławieństwo rodziców) do kościoła jest w wielu parafiach celebrowane – w tej drodze prymicjantowi towarzyszą nie tylko jego rodzina i przyjaciele, ale również inni kapłani, parafianie, często schola muzyczna, a czasami nawet orkiestra.


Do zakończenia liturgii eucharystycznej Msza prymicyjna przebiega „standardowo”. Z pewnymi dodatkowymi elementami mamy do czynienia dopiero po obrzędach komunijnych. Najpierw bowiem księża, parafianie i bliscy składają neoprezbiterowi najlepsze życzenia na nadchodzące lata posługi kapłańskiej. Następnie prymicjant dziękuje wszystkim osobom, które wspierały go w drodze do otrzymania sakramentu święceń (m.in. rodzicom, przyjaciołom, formatorom seminaryjnym itd.). Natomiast po złożeniu podziękowań ma miejsce indywidualne błogosławieństwo prymicyjne, którego neoprezbiter udziela po kolei wszystkim zgromadzonym (innym kapłanom, rodzicom, klerykom, osobom konsekrowanym, członkom rodziny oraz pozostałym wiernym).  


Uwaga: często można spotkać się ze stwierdzeniem, że błogosławieństwo prymicyjne posiada szczególną wartość. Wraz z jego przyjęciem można bowiem uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, do których należą: bycie w stanie łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii świętej oraz odmówienie dowolnej modlitwy w intencji Ojca Świętego.


Na pamiątkę błogosławieństwa prymicyjnego oraz całego uczestnictwa we Mszy świętej wierni otrzymują obrazki, na których znajdują się: imię i nazwisko neoprezbitera, informacja o miejscu i dacie jego święceń oraz prymicji, a także wybrany przez nowo wyświęconego kapłana cytat z Pisma Świętego lub z pisma któregoś ze świętych oraz podziękowania.


Na koniec warto wspomnieć, że w Polsce panuje tradycja wyprawiania przyjęcia prymicyjnego, w którym uczestniczą już tylko najbliżsi neoprezbitera. Ze względu na organizowane w jego trakcie zabawy i tańce oraz panującą wówczas radosną atmosferę, niektórzy porównują je do wesela. Z założenia jest to jednak impreza religijna, a nie świecka; i co równie istotne – bezalkoholowa.


Informator

Co to są roraty? Co to są roraty?
Roraty to poranne Msze Święte, które odprawiane są we wszystkie dni powszednie przez cały okres trwania Adwentu. W większości kościołów rozpoczynają się pomiędzy godziną 6:00 a 7:00.Zwyczaje związane z roratamiRoraty sprawowane są ku czci Najświęt...
Katechezy przedmałżeńskie - na czym polegają, czy są obowiązkowe? Katechezy przedmałżeńskie - na czym polegają, czy są obowiązkowe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kanonicznymi duszpasterze mają obowiązek osobistego przygotowania narzeczonych (w języku prawniczym: nupturientów) do zawarcia małżeństwa (KPK, kan. 1063.2).W adhortacji „Familiaris Consortio” z 1981 r. papież J...
Co to są wypominki za zmarłych, jak napisać? Wzór Co to są wypominki za zmarłych, jak napisać? Wzór
Wypominki to jedna z form modlitwy błagalnej, którą – tak jak gregoriankę – odmawia się w Kościele katolickim za zmarłych.Na czym polegają wypominki?Cechą charakterystyczną wypominek jest poprzedzenie wspólnej modlitwy wiernych odczytaniem przez k...
Rachunek sumienia dla dorosłych Rachunek sumienia dla dorosłych
W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „do przyjęcia sakramentu pokuty należy przygotować się przez rachunek sumienia, przeprowadzony w świetle słowa Bożego. Najbardziej nadają się do tego teksty, których należy szukać w Dekalogu i w kateche...
Czy ksiądz może być chrzestnym lub świadkiem na ślubie czy bierzmowaniu? Czy ksiądz może być chrzestnym lub świadkiem na ślubie czy bierzmowaniu?
Obowiązujące w Kościele katolickim prawo kanoniczne nie zabrania duchownym pełnienia funkcji chrzestnego tudzież świadka.Kto może zostać chrzestnym lub świadkiem na bierzmowaniu?Tym samym ksiądz może być zarówno rodzicem chrzestnym, jak i świadkie...
Czym są pierwsze piątki miesiąca? Czym są pierwsze piątki miesiąca?
Pierwsze piątki miesiąca są formą oddawania czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wiążą się z objawieniami, jakich doznała św. Małgorzata Maria Alacoque w 1673 roku. Dzięki praktykowaniu pierwszych piątków miesiąca możemy ostatecznie pojednać się ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-2 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!