Maj nazywany jest przez katolików „miesiącem maryjnym”. Wówczas bowiem zarówno w kościołach, jak i przy kapliczkach oraz figurach, odprawiane są nabożeństwa ku czci Matki Bożej – tzw. „majówki”. Uczestniczyć w nabożeństwie można również poprzez oglądanie transmisji internetowej, telewizyjnej lub radiowej.
Charakterystycznym i jednocześnie centralnym elementem nabożeństwa majowego jest odmówienie (bądź odśpiewanie) Litanii do Najświętszej Maryi Panny – Litanii Loretańskiej. Powstała ona najprawdopodobniej w XII w. we Francji. Jej nazwa nie ma jednak z Francją nic wspólnego, lecz pochodzi od włoskiego miasta Loreto, w którym ta modlitwa cieszyła się wyjątkowym uznaniem. Papież Sykstus V zatwierdził jej tekst w 1587 r.
Co ciekawe, za pozwoleniem Stolicy Apostolskiej do tekstu Litanii Loretańskiej wciąż dodawane są nowe wezwania, np. w 1922 r. do polskiej wersji dodano zwrot „Królowo Korony Polskiej” (obecnie: „Królowo Polski”), a w 2014 r. – „Matko Miłosierdzia”.
W trakcie nabożeństwa majowego oprócz Litanii Loretańskiej odmawiana jest również antyfona „Pod Twoją Obronę” oraz modlitwa św. Bernarda „Pomnij, o Najświętsza... ”, a także śpiewane są pieśni maryjne, np. „Po górach, dolinach”, „Chwalcie łąki”. Ponadto, jeżeli nabożeństwo odbywa się w kościele, to na czas jego trwania wystawiany jest Najświętszy Sakrament, którym celebrans błogosławi zgromadzonych na zakończenie.
Zapamiętaj: w maju nie tylko odprawia się szczególne nabożeństwa ku czci NMP, ale również obchodzi się maryjne święta: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski (3 V), Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych (24 V) oraz Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (31 V).
Komentarze:
bądź pierwszy!