Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Czy można chrzcić dziecko podczas Adwentu, Wielkiego Postu, Wielkanocy?

W prawie kanonicznym nie znajdziemy przepisów, które zakazywałyby kapłanom udzielania sakramentu chrztu w jakiś konkretnych dniach/okresach liturgicznych. Możemy zatem ochrzcić nasze dziecko w dowolnym czasie – także w Adwent, w Wielki Post oraz w Wielkanoc. Przynajmniej teoretycznie.


W praktyce wszystko zależy od parafii – w każdej panują inne zwyczaje. W niektórych proboszczowie rezygnują z udzielania chrztu w okresie Adwentu oraz w okresie Wielkiego Postu, a w pozostałych sakrament sprawowany jest przez cały rok. Przed wyborem terminu uroczystości powinniśmy zatem sprawdzić, jakie normy obowiązują w naszym kościele.


Ponadto, wyznaczając datę chrztu, trzeba pamiętać, że w zdecydowanej większości parafii w Polsce chrzty dzieci odbywają się w niedzielę, zgodnie z zaleceniem występującym w Kodeksie Prawa Kanonicznego, które brzmi: Chociaż chrzest może być udzielany w jakimkolwiek dniu, jednak zaleca się, aby z zasady był udzielany w niedzielę albo wedle możności w wigilię paschalną (KPK, kan.856).


Należy przy tym również zaznaczyć, że w pewnych parafiach chrzty dzieci organizowane są nie we wszystkie, ale tylko w wybrane niedziele (np. w pierwszą i trzecią niedziele miesiąca). Informacje na temat harmonogramów zazwyczaj umieszczane są na stronach internetowych.


Poza tym warto także wziąć pod uwagę, że niektóre dni i okresy liturgiczne – zwłaszcza Boże Narodzenie i Wielkanoc – cieszą się wśród rodziców większą popularnością. Jeżeli zależy nam zatem na spokojnej atmosferze i braku tłumów, powinniśmy zrezygnować z pomysłu ochrzczenia dziecka w święta.

Informator

Jakie są przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa?
W świetle prawa kanonicznego używane potocznie sformułowanie „rozwód kościelny” jest błędne, gdyż w Kościele katolickim rozwody nie istnieją. Z teologicznego punktu widzenia instytucja rozwodu kłóciłaby się bowiem z przyjętą nauką o nierozerwalnoś...
Czy można odmawiać różaniec na palcach, w myślach, na siedząco, na leżąco?
Czy można odmawiać różaniec na palcach? Można. A w myślach? Także. Na siedząco, na leżąco? Jak najbardziej. W prawie kanonicznym na próżno bowiem szukać przepisów, które regulowałyby kwestie sposobu odmawiania modlitw osobistych. Wybór formy i poz...
Kto może zostać katechetą?
Zgodnie z konkordatem zawartym pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską w 1993 r. nauczyciele religii muszą posiadać stosowne upoważnienie (miss canonica) od biskupa diecezjalnego, aby móc uczyć w szkole (mówi o tym art. 12 ust. 3). W tej samej ustawi...
Msze Święte w TV
Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego oglądanie transmisji telewizyjnej nigdy nie zastępuje czynnego udziału w niedzielnej liturgii. Jednocześnie wszyscy wiemy, że czasami dotarcie na Mszę Świętą jest po prostu niemożliwe.Znalazłeś się w takiej sy...
Czy spowiedź powszechna jest ważna?
Czy spowiedź powszechna jest ważna? Jak najbardziej. Pełni jednak zupełnie inną rolę niż spowiedź indywidualna i w żadnym razie nie może jej zastąpić. W Kościele rzymskokatolickim spowiedź powszechna stanowi element mszy świętej i jako taka należy...
Czy chrzestny musi iść do spowiedzi i przyjąć komunię?
Czy chrzestny musi iść do spowiedzi i przyjąć komunię? W prawie kanonicznym na próżno szukać odpowiedzi na to pytanie. Przepisów bowiem nie ma, ale jest za to niepisany obowiązek.  Przy zgłoszeniu dziecka do chrztu rodzice otrzymują dla siebi...

Modlitewnik

Komentarze:

Wpisz wynik: 6-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!