7 sakramentów świętych
Sakramenty święte to obrzędy obejmujące wszystkie najważniejsze momenty w życiu chrześcijanina. Chcesz wiedzieć więcej o sakramentach? Koniecznie przeczytaj nasz tekst!
Co nazywamy sakramentem?
Sakramentem świętym (z łacińskiego „sacramentum”, co oznacza „przysięgę na wierność”, „zobowiązanie”) nazywamy nazywamy obrzęd religijny, który jest widocznym znakiem zmiany w życiu lub też przekazaniem łaski boskiej. W sakramencie jest strona widzialna (woda na czole dziecka, komunia, koloratka, obrączka na palcu) i niewidzialna (moc, łaska Boża), które się z sobą łączą. Według tradycji sakramenty ustanowił sam Jezus, choć z niektórymi podobnymi obrzędami spotkamy się już w Starym Testamencie. Z czasem zawężano to pojęcie i wydzielano konkretne przypadki – od średniowiecza można mówić o określeniu 7 sakramentów świętych w takiej formie, w jakiej znamy je dziś, co przypisuje się przede wszystkim Tomaszowi z Akwinu (natomiast po raz pierwszy sakramenty w liczbie siedmiu spisano wcześniej, w 1208 roku). Sakramenty święte obejmują wszystkie ważne momenty w życiu chrześcijanina, czerpią swą moc z męki Jezusa.
Jakie są sakramenty święte?
Sakramentów świętych jest siedem. To chrzest, bierzmowanie, eucharystia (te trzy są nazywane sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego), pokuta i pojednanie, namaszczenie chorych (to z kolei tak zwane sakramenty uzdrowienia), kapłaństwo i małżeństwo (a więc sakramenty w służbie komunii). Za najważniejsze uważa się te pierwsze – chrzest, bierzmowanie i eucharystia to elementy spajające społeczność chrześcijańską, wyróżniające ją od innych religii. Ważny jest szczególnie chrzest, to on otwiera drogę do kolejnych sakramentów. Bierzmowanie umacnia więź z Kościołem, eucharystia zaś – inaczej zwana Najświętszym Sakramentem, Komunią święta lub Wieczerzą Pańską – uznawana jest za sakrament obecności Jezusa, który ustanowił ją podczas Ostatniej Wieczerzy. Pewne nieporozumienia może budzić namaszczenie chorych, potocznie i błędnie zwane ostatnim namaszczeniem, co kojarzy się dość jednoznacznie – to jednak sakrament udzielany nie tylko osobom na łożu śmierci, ale też przewlekle chorym, starszym, przed zabiegami (oraz nieprzytomnym, ale tylko w sytuacji, gdy kapłan wie, że przyjmujący chciałby tego).
Co dają nam sakramenty święte?
Sakramenty święte to znaki, poprzez które udzielane jest nam życie Boże, są to znaki łaski ustanowione przez Chrystusa i powierzone Kościołowi – tak brzmi definicja sformułowana przez teologów. Prostszymi słowami można powiedzieć, że to sakramenty wiary, dzięki którym ona rośnie, umacnia się i wyraża, to strumienie wiary, które spływają do naszej duszy.
7 sakramentów świętych
1. Chrzest
2. Bierzmowanie
3. Eucharystia
4. Pokuta
5. Namaszczenie chorych
6. Kapłaństwo
7. Małżeństwo
Komentarze: