Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Kościół Świętego Krzyża, Kraków

Adres: Świętego Krzyża 23, Kraków
Adres:
Świętego Krzyża 23, Kraków
+48 12 429 20 56 Zadzwoń www.krzyzkrakow.pl Witryna [email protected] [email protected] Zobacz na mapie Wyznacz trasę Zgłoś błąd na stronie

Msze święte w parafii Świętego Krzyża, Kraków

NIEDZIELE I ŚWIĘTA DNI POWSZEDNIE

MSZE NIEDZIELE I ŚWIĘTA - Kościół Świętego Krzyża, Kraków

godz. 9:00, 10:30 (w języku łacińskim), 12:00, 13:15 (dla dzieci), 18:00, 19:15 (w języku łacińskim), 21:00

MSZE DNI POWSZEDNIE - Kościół Świętego Krzyża, Kraków

godz. 7:30 (nie obowiązuje w wakacje i ferie zimowe), 18:00

Spowiedź święta Świętego Krzyża, Kraków

NIEDZIELE I ŚWIĘTA DNI POWSZEDNIE
NIEDZIELE I ŚWIĘTA

Brak informacji o spowiedzi.

DNI POWSZEDNIE

godz. 17:30

Adoracja Najświętszego Sakramentu

NIEDZIELE I ŚWIĘTA DNI POWSZEDNIE
NIEDZIELE I ŚWIĘTA

godz. 7:30 - 18:00 (niedziele)

DNI POWSZEDNIE

godz. 7:30 - 18:00, 20:00 - 21:00 (środy)

Mapa dojazdu

Kościół Świętego Krzyża w Krakowie to jedna z najstarszych świątyń w tym mieście. Uznawany jest za najdoskonalszy przykład czystego stylu gotyckiego w Krakowie.

Kościół Świętego Krzyża w Krakowie – jeden z najstarszych

Na miejscu, gdzie obecnie znajduje się Plac św. Ducha, a więc i stoi Kościół Świętego Krzyża, już w XII wieku wierni schodzili się, by uczestniczyć w mszach w drewnianej świątyni ufundowanej przez biskupa Pełkę.

Obecny murowany budynek zaczęto wznosić na początku XIV wieku, być może nawet około roku 1300. Pierwsze powstało kamienne prezbiterium, potem ceglana nawa – trudno jednoznacznie powiedzieć kiedy, na pewno między 1350 a 1420 rokiem. Część budynków otaczających kościół dziś już nie istnieje (klasztor, szpital, mniejszy kościółek pw. św. Ducha w większości zburzono w 1891 roku), podobnie jak cmentarz, pośrodku którego prawdopodobnie stała świątynia.

Sumując to wszystko, krakowski Kościół Świętego Krzyża można uznać za jeden z najstarszych kościołów w Mieście Królów Polskich, a jego plebania jest na pewno najstarszym budynkiem mieszkalnym w mieście. Jest też uznawany współcześnie za przykład najczystszego stylu gotyckiego sakralnego w Krakowie (jako jedyny ma sklepienia jednofilarowe). Dawniej należał do Duchaków, dziś do cystersów z Mogiły. W XVI wieku budynek w znacznej części spłonął, ale został szybko odnowiony, remontowano go gruntownie także pod koniec XIX wieku.

W Kościele Świętego Krzyża w Krakowie ślub brał przywódca narodowy Górnego Śląska Wojciech Korfanty, ochrzczony był Jan Matejko, a w 1962 roku rekolekcje wygłaszał w nim Karol Wojtyła, piastujący wówczas godność biskupią.

Krakowski Kościół Świętego Krzyża – zabytkowe wnętrze

Ciekawe elementy Kościoła Świętego Krzyża w Krakowiezobaczymy już w kruchcie, gdzie jest portal z drewnianymi drzwiami z XIV wieku, a w kaplicy św. Andrzeja widnieje malowidło przedstawiające Ukrzyżowanie, pochodzi z XV wieku, dawniej pełniło rolę tak zwanej „Biblii dla ubogich” (prości ludzie nie potrafili czytać, Biblię poznawali, oglądając obrazy).

W Kaplicy Loretańskiej jest słynąca łaskami figurka Jezusa Frasobliwego, mająca ukazać ludzką naturę Chrystusa (w Piśmie Świętym takiej sceny próżno szukać).

Już wewnątrz Kościoła Świętego Krzyża należy zwrócić głowę w stronę chóru, pod nim widnieją najstarsze malowidła z początku XVI wieku – kiedyś cała świątynia była pomalowana w dwa rzędy scen biblijnych, większość jednak się nie zachowała, pozostały te o charakterze pasyjnym.

Już na samym chórze znajduje się absolutna perełka: najstarsza zachowana na świecie szafa organowa, wydająca 18 różnych głosów, w tym rzadkiego instrumentu zwanego cymbelem polskim.

Duże wrażenie robią pięknie zdobione stalle, czyli odpowiedniki ławek dla najbogatszych, pochodzące z XVI wieku (na niektórych zapleckach są sceny związane z Duchakami).

Na wschodniej ścianie widnieje unikatowy fresk z około 1580 roku, przedstawiający jedyne w Polsce Zwierciadło Grzesznika (nagi starzec, w którego godzi pięć symbolicznych mieczy; to prawdopodobnie książę Jozafat, który nawrócił się pod wpływem nauk pustelnika Barlaama).

Z innych godnych uwagi dzieł wymienić można obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z około 1430 roku (ołtarz Matki Boskiej Piekarskiej) czy nigdy nieprzemalowywany fresk pokazujący Sąd Ostateczny (kaplica św. Zofii).

Jest jeszcze najstarszy w Krakowie konfesjonał z XVI wieku i chrzcielnica z 1423 roku!

Podstawowe informacje o Kościele Świętego Krzyża w Krakowie – lokalizacja, zwiedzanie

Kościół Świętego Krzyża w Krakowie znajduje się na Starym Mieście, łatwo więc do niego trafić (choć on sam do olbrzymów nie należy). Wystarczy zapytać o Plac Ducha Świętego lub też o Teatr im. Juliusza Słowackiego, to między nim a ulicą św. Krzyża jest umiejscowiony.

Wchodząc do środka, należy pamiętać, że poziom posadzki znajduje się dość znacznie poniżej poziomu placu – pierwotnie był na równi z nim.

Krakowski Kościół Świętego Krzyża jest ogólnodostępny, tylko w wyjątkowych okolicznościach dostęp jest ograniczony do przedsionka. Można zamówić opcję zwiedzania z przewodnikiem: w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim (ta ostatnia opcja tylko w weekendy).

Kim byli Duchacy?

W przybliżeniu historii krakowskiego Kościoła Świętego Krzyża pada nazwa Duchacy. Dziś niewielu osobom ona coś mówi. Mowa o zakonie św. Ducha, którego założycielem był w XII wieku Gwidon z Montpellier, syn miejscowego księcia, swego czasu należący do Zakonu Templariuszy.

Gwidon wystąpił z niego, poświęcił się działalności na rzecz ubogich, cały majątek wydał na budowę szpitali i przytułków dla żebraków, sierot, inwalidów. Za patrona nowego zakonu wybrał Ducha Świętego (choć ideowo blisko związany był ze św. Augustynem). Zakon został zatwierdzony przez papieża w 1198 roku.

Duchacy przybyli na polskie ziemie w 1220 roku z Wiednia, ale w 1241 roku stracili wszelkie ziemie i klasztory w wyniku najazdu tatarskiego. Po owych tragicznych wydarzeniach biskup Prandota z Odrowążów zaprosił ich do Krakowa, oddając im drewniany jeszcze kościół i szpital. Męska gałąź Duchaków nie dotrwała do czasów obecnych – w 1783 roku doszło do kasaty zakonu. Żeńska zaś jego część istnieje do dziś, a w Krakowie jest nawet Dom Generalny Zakonu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.

Polecane artykuły

Co to jest Msza konwentualna? Co to jest Msza konwentualna?
Msza konwentualna znana jest od czasów wczesnego chrześcijaństwa. To msza odprawiana w kościołach, w których posługę sprawują bracia zakonni lub kanonicy.Czym jest msza konwentualna?Msza konwentualna to specyficzny rodzaj odprawiania liturgii w ko...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Kiedy nieobecność na mszy jest usprawiedliwiona? Kiedy nieobecność na mszy jest usprawiedliwiona?
W niedzielę oraz w dni świąteczne nakazane wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. (KPK, kan. 1247).Przypominamy, że w Polsce świętami nakazanymi są obecnie:• ...
Klątwa papieska za Grunwald - czy papież rzucił klątwę na Polskę? Klątwa papieska za Grunwald - czy papież rzucił klątwę na Polskę?
Klątwa rzucona przez papieża Marcina V na Polskę po bitwie pod Grunwaldem to popularny mit, którego nie potwierdzają żadne dokumenty z tego czasu. Przeczytaj dalszą część tekstu, a wszystkiego się dowiesz!Klątwa papieska za Grunwald – prawda czy m...
Pierwszy papież – kto nim był? Pierwszy papież – kto nim był?
Pierwszym papieżem według nauk Kościoła był św. Piotr. Jego następcy w roli biskupów Rzymu pełnią rolę głów Kościoła na mocy sukcesji apostolskiej.Pierwszy papież – czy był nim św. Piotr?W 1942 roku archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego Giovanni...
Zobacz więcej

Msze święte w kościele Świętego Krzyża w niedziele i dni powszednie, Parafia, mapa, godziny, adres i telefon

Zgłoś błąd na stronie