Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza święta na żywo - online: Jezuicki Ośrodek Mi... Oglądaj teraz

Ile trwa ślub w kościele?

Ile trwa ślub w kościele?

Ślub to zawarcie związku małżeńskiego w obecności kapłana, z małżonkami jako szafarzami sakramentu. Najczęściej ślub łączy się z mszą świętą, ale nie jest to wymóg i zdarzają się wyjątki. Ile trwa ślub w kościele?


Ile trwa ślub w kościele?


Pewnie wiele osób się zdziwi, ale ślub w kościele trwa między 10 a 15 minut, rzadko nieco dłużej. Ślub to bowiem zawarcie związku małżeńskiego w obecności kapłana („tylko” w obecności, gdyż to jedyny sakrament, którego nie udziela ksiądz, a mocy takiej nie ma nawet biskup czy papież: małżonkowie udzielają go sobie sami).


To, co kojarzymy potocznie ze ślubem, to msza święta, podczas której zawiera się małżeństwo. Oczywiście połączenie ślubu z mszą wydłuża czas uroczystości, wszystko zależy tu od duchownego i jego kazania, które może być zwięzłe, ale i luźne, pełne dygresji i nawet wspomnień/żartów (zwłaszcza jeśli ksiądz zna któreś z zawierających ślub, co nierzadko się przecież zdarza). Tak więc ślub z mszą trwa średnio 60-90 minut.


Msza taka różni się kilkoma elementami od „zwykłej”. Mowa o obrzędach wprowadzających (ksiądz wychodzi po parę młodą, wita ją itp.), świętowaniu małżeństwa (zgoda na małżeństwo, przysięga, obrączki, błogosławieństwo), błogosławieństwie końcowym i recesji, wreszcie podpisaniu odpowiednich dokumentów związanych z konkordatem.


------------------------------------- --------------------------------------- -----------------------------------------


Czy możliwy jest ślub bez mszy świętej?


Jak najbardziej możliwy jest ślub bez mszy świętej. Śluby złożone bez mszy są tak samo ważne, jak z nią, aczkolwiek na ostatnim soborze padło zdanie, że najwłaściwszym miejscem takiej uroczystości jest jednak celebracja Eucharystii. W przypadku ślubu bez mszy uroczystość zaczyna rytuał wprowadzający (procesja wejścia), potem kolejno następuje Liturgia Słowa nawiązująca do sakramentu małżeństwa, hymn do Ducha Świętego i przysięga, błogosławieństwa, modlitwa wiernych, ewentualna komunia święta, błogosławieństwo końcowe. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie właśnie śluby udzielane po mszach były w wielu regionach Polski bardzo popularne, nawet częstsze niż uroczyste z mszą, a przed Soborem Watykańskim II były wręcz regułą. Obecnie również śluby takie zdarzają się często, chociażby w przypadkach, gdy jedno z przyszłych małżonków nie jest praktykujące lub należy do innego kościoła niż katolicki.


Czy w kościele dopuszczalne są śluby zbiorowe?


Ślub zbiorowy, podczas którego kilka par staje równocześnie przed ołtarzem, w kościele jest oczywiście dopuszczalny, nie ma żadnego przepisu, który go zakazuje, ale od lat spada zainteresowanie taką formą zawarcia sakramentu. Wynika to rzecz jasna z tego, że zazwyczaj każda para chce być w ten dzień w centrum uwagi, chce świętować osobno (na dodatek w niektórych regionach uważa się, że kilka młodych par przynosi pecha...). Może jednak do tego dojść chociażby w miejscach, które są szczególnie popularne wśród „młodych” (i z konieczności trzeba zdecydować się na kilka ślubów równocześnie, by umożliwić to wszystkim chętnym), a także tam, gdzie z braku księży ślubów udziela się rzadko. Wyjątkową, choć zdarzającą się sytuacją, są śluby specjalnie zawierane przez rodzeństwo w ten sam dzień.


Trzeba tu dodać, że są kraje i miasta, w których ze ślubów zbiorowych uczyniono rzecz charakterystyczną dla danego miejsca (i modną przy okazji). Przykładem Casamentos de Santo Antonio – Śluby Świętego Antoniego, odbywające się co roku 12 czerwca, w dzień patrona, w lizbońskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny (Se de Lisboa). W tym roku na taki ślub zdecydowało się 16 par. To duże wydarzenie medialne, z udziałem notabli miejskich, kamer telewizyjnych, z drugiej strony urząd miasta i prywatni sponsorzy pokrywają większość wydatków ze ślubem, a nieraz i weselem. W Polsce śluby zbiorowe zdarzają się dość regularnie na przykład na początku rzeszowskiej pielgrzymki na Jasną Górę.


Czym jest ślub jednostronny (mieszany)?


Ślub jednostronny, inaczej mieszany, to małżeństwo zawierane z osobą innego wyznania lub też osobą deklarującą się jako niewierząca. Taka sytuacja jest możliwa (i coraz częściej się zdarza), ale po akceptacji ze strony biskupa. Ponadto osoba innego wyznania/niewierząca musi zadeklarować, że nie będzie ograniczać wychowania w wierze katolickiej dzieci, a także nie będzie utrudniać praktykowania wiary zarówno małżonkowi, jak i potomstwu.


Ile kosztuje ślub w kościele?


Oficjalnie opłaty za ślub kościelny są traktowane jako dowolne darowizny, jednak niemal wszystkie pary spotykają się z sugerowaną kwotą (nawet po usłyszeniu ceremonialnego „Co łaska”), różniącą się nieraz dość znacznie w zależności od parafii i regionu – w Polsce wahają się one między 500 a 2000 złotych, ale bywa, że i ponad 2500. Koszty podnosi popularność kościoła, a także nietypowy dzień uroczystości. Średnia to mniej więcej 1000-1200 złotych. Uwzględnić należy też opłaty dodatkowe, które pojawiają się głównie w czasie ślubu z mszą – to dekoracja kościoła kwiatami (tu widełki są szerokie, wszystko zależy od wyboru, choć zdarzają się kościoły, gdzie dekoracje ustala ktoś odgórnie), opłaty za kościelnego i organistę (kolejno 50-250 i 150-400 złotych), a wcześniej opłaty za zapowiedzi (między 50 a nawet 300 złotych). Koszty mogą znacząco wzrosnąć, jeśli para młoda zażyczy sobie coś ekstra – przykładem coraz popularniejsze śluby w plenerze, na które część księży patrzy niezbyt przychylnie, a inni zgadzają się, ale za większą opłatą.

Polecane artykuły

Co to jest Msza konwentualna? Co to jest Msza konwentualna?
Msza konwentualna znana jest od czasów wczesnego chrześcijaństwa. To msza odprawiana w kościołach, w których posługę sprawują bracia zakonni lub kanonicy.Czym jest msza konwentualna?Msza konwentualna to specyficzny rodzaj odprawiania liturgii w ko...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Zwyczaje wielkanocne w Polsce Zwyczaje wielkanocne w Polsce
Polska jest krajem bardzo bogatym w zwyczaje wielkanocne. Jedne z nich znane są w całym kraju, inne natomiast mają charakter mniej lub bardziej lokalny.Bogactwo zwyczajów wielkanocnych w PolsceWielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim ka...
Czy ksiądz może być chrzestnym lub świadkiem na ślubie czy bierzmowaniu? Czy ksiądz może być chrzestnym lub świadkiem na ślubie czy bierzmowaniu?
Obowiązujące w Kościele katolickim prawo kanoniczne nie zabrania duchownym pełnienia funkcji chrzestnego tudzież świadka.Kto może zostać chrzestnym lub świadkiem na bierzmowaniu?Tym samym ksiądz może być zarówno rodzicem chrzestnym, jak i świadkie...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7×7 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!