Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta na żywo - online: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz

Wielkanoc prawosławna - czym się różni od katolickiej, kiedy wypada?

Wielkanoc prawosławna - czym się różni od katolickiej, kiedy wypada? Shutterstock

Wielkanoc prawosławna obchodzona jest według kalendarza juliańskiego, więc zazwyczaj przypada później niż katolicka. Odprawianie obu różnią też niektóre obyczaje i tradycje.


Wielkanoc prawosławna 2025 i w latach kolejnych – kiedy wypada?


To akurat sytuacja bardzo wyjątkowa, ale w 2025 roku Wielkanoc prawosławna wypada dokładnie w tym samym dniu, co Wielkanoc katolicka, a więc 20 kwietnia (a czasem te różnice są naprawdę dość znaczne, przykładowo w 2021 roku Wielkanoc prawosławna była niemal miesiąc później niż katolicka).


W 2026 roku prawosławni świętować będą Wielkanoc 12 kwietnia (a katolicy już w innym terminie, mianowicie 5 kwietnia), w 2027 roku 2 maja, zaś w roku 2028 16 kwietnia. Kolejne dwa lata to daty 8 i 28 kwietnia (kolejno w latach 2029 i 2030).


Dlaczego Wielkanoc prawosławna jest w innym terminie niż katolicka?


Najprostszą odpowiedzią jest: ponieważ korzystają z kalendarza juliańskiego.


Do 1582 roku zarówno katolicy, jak i prawosławni świętowali Wielkanoc wspólnie. W tym to roku papież Grzegorz XIII wprowadził - za pomocą bulli Inter gravissimas - reformę kalendarza. Odtąd przestał oficjalnie w kościele obowiązywać kalendarz juliański, a pojawił się kalendarz gregoriański (nazwany tak oczywiście od imienia papieża). Nie różnią się one między sobą znacznie, w zasadzie kalendarz gregoriański to udoskonalony przez Luigiego Lilio kalendarz juliański (uczony wziął tu poprawkę na lata przestępne, od razu też automatycznie wykreślił z kalendarza 10 dat, by zapobiec wcześniejszym opóźnieniom). Prawosławie odrzuciło tę zmianę, pozostając przy starym kalendarzu, który jest rodzajem kalendarza solarnego. Odtąd tylko raz na kilka lat daty obu zbiegają się, najczęściej jednak Wielkanoc prawosławna jest jakiś czas po katolickiej. Nie zdarza się, by było odwrotnie, co duchowni prawosławni wyjaśniają tym, że święto to nie może przypadać wcześniej niż obchodzona jest Pascha u Żydów (a tak zdarza się czasem w obrządku katolickim). Czasem te różnice nie są wielkie, ale czasem dochodzą i do 5 tygodni. Nie jest więc tak, jak chociażby z obchodzeniem Bożego Narodzenia – w tym przypadku różnica jest stała i zawsze wynosi dwa tygodnie.


Od dłuższego czasu pojawiają się postulaty, by zgrać obie daty, aby wszyscy świętowali wspólnie. Takim gorącym tego zwolennikiem był Jan Paweł II. Póki co jednak nie doszło wciąż do porozumienia głów obu Kościołów. Proponowano między innymi, by Wielkanoc zawsze przypadała na drugą niedzielę kwietnia. Ogólnie kalendarz gregoriański jest dokładniejszy niż juliański, choć oba nie są nieomylne – juliański spóźnia się o jeden dzień na 128 lat, zaś gregoriański raz na 3300 lat.


Czym się różni Wielkanoc prawosławna od katolickiej?


Wiele aspektów obchodzenia świąt wielkanocnych u prawosławnych i katolików jest oczywiście podobna, choć znajdzie się też całkiem dużo różnic.


Zaczynają się one już od Wielkiego Postu, który trwa 40 dni, ale to post dużo bardziej rygorystyczny. Zarówno prawosławni, jak i katolicy święcą pokarmy – koszyczki nie różnią się od siebie zbytnio zawartością, choć u katolików raczej próżno szukać ozdabianego symbolami religijnymi chleba, ziela paschalnego (inaczej kadzidełka – wbrew nazwie to świeca), tradycyjnej paski (ciasto).


Samo Triduum i jego liturgia w kościele prawosławnym jest bogatsza, zarówno w symbolikę, jak i rytuały (choć nie ma stacji drogi krzyżowej, za to jest 12 Ewangelii pasyjnych). W Wielki Piątek ma miejsce jutrznia z czynem pogrzebu, ciekawy obrzęd składania do grobu ustanowiony na część Józefa z Arymatei i Nikodema. Misterium paschalne u prawosławnych jest dłuższe, najczęściej trwa do rana. Uroczystość zaczyna się w Wielką Sobotę późnym wieczorem/nocą (często przed północą), ale wchodzi w skład obrzędów niedzielnych – trzeba jeszcze wspomnieć, że już w Wielką Sobotę zmienia się wystrój cerkwi na odświętny, dominuje biel.


Misterium Pasyjne rozpoczyna się procesją z ikonami, świecami i chorągwiami, a okrąża cerkiew trzykrotnie. Potem pop uderza trzykrotnie krzyżem w zamknięte wrota cerkwi, otwierając symbolicznie Grób Pański. Podczas uroczystości może być rozdawany artos, specjalny chleb pszenny na zakwasie. Chleb taki oznacza obecność zmartwychwstałego Jezusa. Po zakończeniu uroczystości wierni całują się trzykrotnie w policzki, składając sobie przy okazji tradycyjne życzenia.


Bardzo dużą różnicę widać w podejściu do całego tygodnia, który zaczyna Wielkanoc – nie świętuje się tylko w poniedziałek, przez cały dzień wszystkie nabożeństwa są takie, jak w noc paschalną – przez cały tydzień nie można też zamykać królewskich wrót ikonostasu.


Jakie życzenia składać prawosławnym na Wielkanoc?


Najbardziej rzucającym się w ucho elementem życzeń wielkanocnych u prawosławnych jest witanie się od momentu zakończenia Misterium Pasyjnego słowami „Chrystus zmartwychwstał” (co najczęściej może brzmieć w oryginalnej wersji „Chrystos woskresie/Christos woskries”), na co pozdrawiany zawsze odpowiada „Zaiste/naprawdę/prawdziwie zmartwychwstał” („Woistinu woskriesie”). To najczęściej słyszane chyba słowa tego dnia. W Polsce ten zwyczaj, zwłaszcza we wschodnich regionach, jest zresztą również praktykowany przez katolików, ale ogólnie jest mniej popularny. Poza tym najczęściej zamiast słowa "Wielkanoc" prawosławni używają słowa Pascha. Same natomiast „zwykłe” życzenia nie różnią się od katolickich, zawierając intencje związane ze zdrowiem, łaską Zbawiciela, szczęściem itp.

Informator

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Czym różni się kościół rzymskokatolicki od grekokatolickiego? Czym różni się kościół rzymskokatolicki od grekokatolickiego?
Czym się różni Kościół rzymskokatolicki od Kościoła greckokatolickiego? Wśród różnic można wymienić obrządek i tradycję, ale prawdy wiary są takie same dla obu kościołów. By poznać wszystkie różnice między tymi wyznaniami przeczytaj nasz artykuł!K...
Kto może być chrzestnym? Kto może być chrzestnym?
Przy wyborze chrzestnych dla dziecka trzeba brać pod uwagę nie tylko własne sympatie oraz chęci kandydatów, ale także prawo kanoniczne. W Kościele katolickim, aby móc pełnić tę rolę, należy spełnić bowiem określone warunki. Dlatego odwołując się p...
Czy trzeba chodzić do kościoła? Czy trzeba chodzić do kościoła?
Czy trzeba chodzić do kościoła? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: trzeba. W każdą niedzielę oraz w święta (nakazane).Obowiązek ten nakłada na katolików prawo kanoniczne: W niedzielę oraz w dni świąteczne nakazane wierni Kościoła katolickiego są...
Czy kościół uznaje kremację? Czy kościół uznaje kremację?
Stanowisko Kościoła katolickiego odnośnie praktyki kremacji zostało przedstawione i omówione w Instrukcji „Ad resurgendum cum Christo” ogłoszonej przez Kongregację Nauki Wiary w 2016 r. Zgodnie z treścią tego dokumentu Kościół niezmiennie preferuj...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 8-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!