Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Modlitwa po spowiedzi

Modlitwa po spowiedzi

Po spowiedzi warto przez chwilę pozostać w skupieniu oraz zmówić modlitwę. Podziękujmy Bogu za odpuszczenie grzechów i przebaczenie. Niżej przedstawiamy przykładowe modlitwy, które można zmówić po spowiedzi.


Czym jest spowiedź?


Spowiedź to jeden z siedmiu sakramentów świętych, zwana jest sakramentem pokuty i pojednania. To wyznanie grzechów w obecności kapłana, który daje pokutę i rozgrzeszenie. To bardzo ważny sakrament, dzięki któremu możemy pojednać się z Bogiem i z Kościołem, bez niego niemożliwe jest przyjmowanie kolejnych sakramentów (bierzmowanie, małżeństwo, kapłaństwo, eucharystia, a także namaszczenie chorych). Kościół zaleca, aby każdy katolik przynajmniej raz w roku przystępował do spowiedzi (najlepiej w okresie świąt Wielkanocy, od Wielkiego Tygodnia do uroczystości Trójcy Świętej). Spowiedź, aby była dobra, musi spełniać pięć podstawowych warunków – należy zrobić rachunek sumienia, żałować za grzechy, postanowić poprawę (te warunki trzeba spełnić przed spowiedzią), szczerze wyznać grzechy oraz odprawić pokutę i zadośćuczynienie. Do spowiedzi najczęściej przystępuje się w kościele, w konfesjonale, ale nie jest to wymóg, równie dobrze może się ona odbyć w domu, szpitalu, w plenerze (pielgrzymka lub każda inna okoliczność).

Jak każdy z sakramentów, tak i spowiedź wiąże się bezpośrednio z Jezusem, który odpuszczał grzechy na mocy swej oskiej władzy, ale i jako człowiek. W ciągu kolejnych wieków sakrament pokuty i pojednania zmieniał wiele razy swój wizerunek – początkowo chrzczono dorosłych, którzy uważali, że są już wolni od grzechu, później twierdzono, że pokutę za grzechy można odprawić tylko raz w życiu (i wyznawano tylko najcięższe grzechy), na przełomie VI/VII wieku spowiedź stała się indywidualną rozmową z kapłanem, co zawdzięczamy irlandzkim mnichom. Dopiero w średniowieczu spowiedź zaczęła przypominać tą dzisiejszą.


Znaczenie modlitwy po spowiedzi


Modlitwa po spowiedzi sprzyja skupieniu się, dzięki niej możemy lepiej podziękować Bogu za pojednanie się z nim i odpuszczenie nam grzechów. Modlitwy po spowiedzi najczęściej mają właśnie charakter dziękczynny, wyrażają wdzięczność za okazana łaskę. To także jednak moment na obiecanie Bogu poprawy przed dopełnieniem pokuty.


Modlitwy po spowiedzi


Modlitwa po spowiedzi


Panie Boże, który odnowiłeś nas na podobieństwo swojego Syna, spraw, abyśmy doznawszy miłosierdzia, świadczyli wśród świata o Twojej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.


Przyrzekam, mój Jezu, że uczynię wszystko, bym Cię nie zasmucał grzechami. Duchu Święty dopomóż mi, bym zachował czystą duszę i unikał grzechu.

_______________________


Modlitwa po spowiedzi II


Boże miłosierny, któryś mnie niegodnemu grzesznikowi zdjął brzemię przewin z duszy i rzucił je do morza swego przebaczenia, składam Ci dzięki najserdeczniejsze! Przyjąłeś marnotrawnego syna znowu do łaski, przywróciłeś mi pokój prawdziwy, którego mi świat dać nie może, uwolniłeś mnie od kary wiecznej i otworzyłeś mi niebo. Niech Ci będzie uwielbienie, chwała i dziękczynienie za Twoją dobroć i litość. 

 

Pobłogosław moje postanowienia, wzmacniaj moją wolę, bym wytrwał w dobrym aż do końca. Jako zadośćuczynienie za me grzechy chcę znosić chętnie i cierpliwie wszystkie trudy i krzyże. Najświętsza Bogarodzico, najdobrotliwsza Matko moja, weź mnie pod swoją opiekę, wyproś mi łaskę zgadzania się z wolą Bożą i wytrwania w dobrym. Święci aniołowie i patronowie moi, ochraniajcie mnie na wszystkich drogach moich, przyczyniając się za mną, bym wstępując w wasze ślady na ziemi, dojść mógł szczęśliwie do chwały niebieskiej.

_______________________


Modlitwa po spowiedzi III


Panie Boże, który odnowiłeś nas na podobieństwo swojego Syna, spraw, abyśmy doznawszy miłosierdzia świadczyli wśród świata o Twojej miłości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Przyrzekam, mój Jezu, że uczynię wszystko, bym Cię nie zasmucał grzechami. Duchu Święty, dopomóż mi, bym zachował czystą duszę i unikał grzechu. Amen.


Dziękuję Ci, Panie Jezu Chryste, za łaskę pojednania z Tobą. Daj mi jeszcze odwagę i moc, bym umiał przeprosić, naprawić i zadośćuczynić moim bliskim to wszystko, czym ich skrzywdziłem. Amen.


Dzięki Ci, Jezu, za odpuszczenie moich grzechów Ty wiesz że pomimo moich upadków kocham Cię i 

chcę być z Tobą. Dziękuję Ci za łaskę sakramentalną, która mnie umacnia do walki z grzechem. 

Amen.

_______________________


Psalm 8


O Panie, nasz Boże, 

jak przedziwne jest Twoje imię po całej ziemi! 

Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa. 

Sprawiłeś, że nawet usta dzieci i niemowląt oddają Cichwałę, 

na przekór Twym przeciwnikom, 

aby poskromić nieprzyjaciela i wroga. 

Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło palców Twoich, 

księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: 

czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, 

i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz? 

Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, 

chwałą i czcią go uwieńczyłeś. 

Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich; 

złożyłeś wszystko pod jego stopy: 

owce i bydło wszelakie, a nadto i polne stada, 

ptactwo powietrzne oraz ryby morskie, 

wszystko, co szlaki mórz przemierza. 

O Panie, nasz Panie, 

jak przedziwne Twe imię po całej ziemi!

Modlitewnik

Zobacz więcej

Informator

Czy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, św. Szczepana, trzeba iść do kościoła? Czy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, św. Szczepana, trzeba iść do kościoła?
W kalendarzu każdego katolika Uroczystość Narodzenia Pańskiego zajmuje szczególne miejsce. Jest to bowiem jeden z najważniejszych dni liturgicznych w roku i jednocześnie święto nakazane. Obowiązek udziału we Mszy Świętej 25 grudnia nie budzi zatem...
Co to jest sanktuarium, kaplica, katedra, bazylika - czym się różnią? Co to jest sanktuarium, kaplica, katedra, bazylika - czym się różnią?
Sanktuarium, kaplica, katedra, bazylika – wszystkie te miejsca są miejscami świętymi, przeznaczonymi do kultu Bożego. Co je zatem różni, jak je rozpoznać?Zgodnie z definicją podaną przez Kodeks Prawa Kanonicznego sanktuarium to kościół albo inne m...
Co to jest Msza św. prymicyjna? Jak wygląda, ile trwa? Co to jest Msza św. prymicyjna? Jak wygląda, ile trwa?
W Kościele katolickim Mszą prymicyjną (inaczej: prymicją) nazywa się pierwszą Mszę świętą odprawianą przez nowo wyświęconego kapłana (czyli neoprezbitera).Zgodnie z przyjętym w Polsce zwyczajem Msza prymicyjna odprawiana jest w rodzinnej parafii n...
Parafia, dekanat, diecezja - podział administracyjny kościoła Parafia, dekanat, diecezja - podział administracyjny kościoła
W podziale administracyjnym Kościoła katolickiego podstawową jednostką organizacyjną jest parafia, nad którą pieczę sprawuje – mianowany najczęściej na czas nieokreślony – proboszcz. W kierowaniu parafią wspomagają go inni prezbiterzy (księża wika...
Jak przebiega proces stwierdzenia nieważności małżeństwa? Jak przebiega proces stwierdzenia nieważności małżeństwa?
Instytucja rozwodu stoi w sprzeczności z katolicką nauką o nierozerwalności małżeństwa sakramentalnego. Tym samym funkcjonujący w języku potocznym termin „rozwód kościelny” jest terminem błędnym.W Kościele katolickim rozwodów nie ma w ogóle. Co pr...
Miejsca święte w Polsce Miejsca święte w Polsce
Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego „miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiern...
Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9-4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!