Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku

Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku

W Instrukcji Duszpasterskiej Episkopatu o Udzielaniu Sakramentu Chrztu Świętego Dzieciom z 1975 r. możemy przeczytać, że „zasadniczo dzieci należy chrzcić podczas Mszy Św.”. W wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły. Jak wygląda obrzęd chrztu bez Mszy krok po kroku?


Kapłan po wcześniej odprawianej Mszy Św. idzie do zakrystii, aby przebrać się szaty liturgiczne właściwe dla sprawowania sakramentu chrztu. Następnie zaprasza rodziców z dzieckiem oraz rodziców chrzestnych przed ołtarz i rozpoczyna liturgię chrztu:


UWAGA: W przytoczonych poniżej dialogach zastosowano skróty: „K” – kapłan, „R” – rodzice, „R.Ch.”– rodzice chrzestni.


K: Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

R: (np.) Anna Kowalska

K: O co prosicie Kościół św. dla waszego dziecka (np. Anny Kowalskiej)?

R: O chrzest. 

K: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

R: Jesteśmy świadomi.

K: A wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku? 

R.Ch: Jesteśmy gotowi.

K: (Imię/imiona dziecka, np. Anno Kowalska), wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni. 


Kapłan podchodzi do dziecka i kreśli na jego czole znak krzyża. To samo robią rodzice oraz rodzic chrzestni. Następnie celebrans przystępuje do odmówienia modlitwy egzorcyzmu. Potem kładzie rękę na dziecku, odmawia modlitwę poświęcenia wody i zwraca się do rodziców i chrzestnych:


K: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dziecko otrzymują z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dziecko otrzymują chrzest.

K: Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

R. i R. Ch.: Wyrzekamy się.

K: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?

R. i R. Ch: Wyrzekamy się.

K: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

R. i R. Ch.: Wyrzekamy się.

K: Czy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

R. i R. Ch.: Wierzymy.

K: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?

R. i R. Ch.: Wierzymy.

K: Czy wierzycie w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

R. i R. Ch.: Wierzymy.

K: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Rodzice, chrzestni i wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Amen.


Następnie rodzice ściągają nakrycie głowy dziecka, a kapłan zwraca się do nich słowami:

K: Czy chcecie, aby (imię/imiona dziecka, np. Anna Kowalska) otrzymał/a chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?

Rodzice i chrzestni: Chcemy.

Kapłan w tym momencie trzykrotnie polewa głowę dziecka wodą i wypowiada formułę chrztu św., czyli:

K: (imię/imiona dziecka, np. Anno Kowalska), ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.


Kapłan odmawia modlitwę i namaszcza dziecko krzyżmem świętym na czubku głowy. Potem matka chrzestna podaje lub sama nakłada dziecku białą szatę. Zanim to jednak nastąpi, kapłan zwraca się do dziecka:

K: (imię/ona dziecka, np. Anno Kowalska) stałaś się nowym stworzeniem i przyoblekłaś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.

Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Amen.

Kapłan: Przyjmijcie światło Chrystusa.

W tym momencie ojciec chrzestny zapala świecę od paschału (lub robi to kapłan i przekazuje świecę chrzestnemu).

K: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dzieci, oświecone przez Chrystusa, postępowały zawsze jak dzieci światłości, a trwając w wierze, mogły wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

K: Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Alleluja, alleluja.


Kapłan odmawia modlitwy końcowe i kończy liturgię chrztu błogosławieństwem.

Informator

Spowiedź w czasie Mszy Świętej Spowiedź w czasie Mszy Świętej
Czy wypada spowiadać się w trakcie Mszy Świętej? Jakie są zalecenia Stolicy Apostolskiej w tej kwestii? Jak wygląda praktyka w polskich kościołach?W naszym kraju o godzinach sprawowania sakramentu pokuty decydują same parafie. Nie ma żadnych dokum...
Czy trzeba chodzić do kościoła? Czy trzeba chodzić do kościoła?
Czy trzeba chodzić do kościoła? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: trzeba. W każdą niedzielę oraz w święta (nakazane).Obowiązek ten nakłada na katolików prawo kanoniczne: W niedzielę oraz w dni świąteczne nakazane wierni Kościoła katolickiego są...
Co to jest powołanie i jak je rozpoznać? Co to jest powołanie i jak je rozpoznać?
Powołanie (łac. „vocatio” – wołanie, zapraszanie) zwykle kojarzy się z byciem księdzem, zakonnikiem albo zakonnicą. Tymczasem w Kościele katolickim to pojęcie ma zdecydowanie szersze znaczenie. Kto i do czego może być zatem powołany, czyli wzywany...
Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce
Według danych statystycznych opublikowanych w roczniku kościelnym „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2019” w 2017 r. na terenie naszego kraju istniało 10392 parafii Kościoła katolickiego.W tym miejscu warto przypomnieć, że w Polsc...
Msza Święta krok po kroku - jak przebiega? Msza Święta krok po kroku - jak przebiega?
O tym, że w niedziele i w święta nakazane do kościoła iść trzeba, wie każdy katolik. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że ważna jest nie tylko fizyczna obecność podczas Eucharystii, ale także znajomość formuł modlitewnych, gestów liturgicznyc...
Życzenia dla księdza: urodzinowe, imieninowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne, na prymicje, na Wielki Czwartek Życzenia dla księdza: urodzinowe, imieninowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne, na prymicje, na Wielki Czwartek
Zgodnie z panującym zwyczajem życzenia dla księdza powinny mieć religijny charakter albo chociaż zawierać religijny akcent. Co zatem warto dodać do tradycyjnego „zdrowia, szczęścia, pomyślności”? Jakich zwrotów i sformułowań używać, zwracając się ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9-2 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!