Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Adoracja Najświętszego Sakr...: Bazylika Najświętsz... Oglądaj teraz

Pierwsza Komunia Święta - co warto wiedzieć?

Pierwsza Komunia Święta - co warto wiedzieć?

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego Eucharystia jest najbardziej czcigodnym sakramentem. Kiedy można po raz pierwszy do niej przystąpić? Jakie warunki trzeba spełnić, aby komunia święta mogła być udzielona? Jak przebiega ta wyjątkowa ceremonia?


Pierwsza Komunia Święta – wiek


Według przepisów prawa kanonicznego do sakramentu Eucharystii może być dopuszczona osoba ochrzczona „dopiero po dojściu do używania rozumu”. O jakim wieku więc mowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Kodeksie Prawa Kanonicznego:

„Małoletni, przed ukończeniem siódmego roku życia, nazywa się dzieckiem i uważany jest za nie posiadającego używania rozumu. Po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że posiada używanie rozumu.” (KPK, kan. 97 § 2)

Obecnie w polskich parafiach do pierwszej komunii świętej dopuszczane są dzieci uczęszczające do drugiej bądź trzeciej klasy podstawowej (dokładne kryteria dotyczące wieku kandydata ustala biskup diecezjalny).


Pierwsza Komunia Święta – warunki


1. Do pierwszej komunii świętej mogą być dopuszczone wyłącznie osoby ochrzczone. Chrzest otwiera bowiem drogę do wszystkich pozostałych sakramentów.


2. Dzieci przystępujące do sakramentu Eucharystii po raz pierwszy powinny być „odpowiednio przygotowane”. Obowiązek przygotowania dziecka spoczywa zarówno na rodzicach, jak i na proboszczu (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 914).

Dziecko, które jest odpowiednio przygotowane, powinno znać podstawowe prawdy wiary i rozumieć na czym polega przeistoczenie (tj. mieć świadomość, że spożywana hostia nie jest zwykłym opłatkiem, ale Ciałem Chrystusa).

3. Zanim dzieci przystąpią do pierwszej komunii świętej muszą przystąpić po raz pierwszy do spowiedzi (KPK, kan. 914).


Pierwsza Komunia Święta – przebieg


Dzieci swoją pierwszą Eucharystię przyjmują podczas mszy Świętej, która – ze względu na okoliczności – ma bardzo uroczysty charakter. Na początku ceremonii wierni gromadzą się przed głównym wejściem kościoła. Tam główny celebrans (zazwyczaj proboszcz parafii) wita zgromadzonych. Następnie dzieci proszą o błogosławieństwo swoich rodziców. Rodzice udzielają błogosławieństwa, czyniąc na czołach swoich pociech znak krzyża. Wówczas kapłan kropi wodą święconą wszystkich obecnych. Po tym geście przychodzi czas na procesyjne wejście do kościoła.


Na początku mszy świętej rodzice proszą o udzielenie sakramentu I komunii świętej swoim dzieciom. Po złożeniu prośby następuje akt pokuty bądź odśpiewanie hymnu anielskiego „Chwała na wysokości Bogu”. Dzieci biorą czynny udział w liturgii słowa – często przydziela im się pierwsze i drugie czytanie oraz wykonanie psalmu. Wypowiadają też intencje w modlitwie powszechnej (modlitwie wiernych). Z kolei w trakcie liturgii eucharystycznej do ich zadań należy złożenie przed ołtarzem symbolicznych darów (m.in. świecy, kwiatów, chleba, wina bądź winogron, pisma świętego).


Po złożeniu darów następuje udzielenie sakramentu Eucharystii. Dzieci przystępują do niego jako pierwsze. Dopiero potem komunię świętą otrzymują zgromadzeni rodzice, członkowie rodziny i znajomi. Ceremonię kończą podziękowania – dzieci dziękują Panu Jezusowi, kapłanom, rodzicom i innym osobom, dzięki którym mogły przystąpić po raz pierwszy do komunii świętej. Po błogosławieństwu końcowym wierni mogą się rozejść.

Informator

Co to jest Msza wotywna? Co to jest Msza wotywna?
W Kościele katolickim Msze wotywne należą do tzw. Mszy okolicznościowych, które są odprawiane ze szczególnej okazji bądź w odpowiedzi na różne potrzeby wiernych niezależnie od formularza mszalnego obowiązującego w danym dniu liturgicznym.Msze woty...
Komunia święta na rękę - czy można przyjmować? Komunia święta na rękę - czy można przyjmować?
Czy można przyjmować Komunię świętą na rękę? Zgodnie z decyzją podjętą przez Konferencję Episkopatu Polski można. Jednak nie jest to praktyka powszechna w naszym kraju.W komunikacie z 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które o...
Anioł Pański online Anioł Pański online
Anioł Pański to modlitwa maryjna, odmawiana w południe (czyli o godz. 12:00) na pamiątkę Zwiastowania Pańskiego. W niektórych regionach odmawia się ją również o godz. 6:00 oraz 18:00. W każdą niedzielę na Placu św. Piotra w Watykanie gromadzą się ...
Czym są rekolekcje? Czym są rekolekcje?
W katolicyzmie rekolekcje to kilkudniowe (bądź dłuższe) okresy poświęcane odkrywaniu własnej duchowości; odnowie duchowej. W osiągnięciu tej odnowy ma pomóc wiernym np. modlitwa, spowiedź, odosobnienie, milczenie, udział w wykładach, konferencjach...
Msze Święte wieczyste - co to jest? Msze Święte wieczyste - co to jest?
W Kościele rzymskokatolickim Mszą Świętą wieczystą nazywa się Mszę Św. zbiorową, która może być ofiarowana zarówno za osobę żyjącą, jak i za osobę zmarłą. Jej istota polega na tym, że jest ona odprawiana codziennie, tak długo, jak funkcjonuje dane...
Czy można przyjąć komunię świętą dwa razy w ciągu dnia? Czy można przyjąć komunię świętą dwa razy w ciągu dnia?
Czy można przystąpić do komunii świętej dwa razy w ciągu dnia? Obowiązujące prawo kanoniczne na to zezwala, ale pod jednym warunkiem…Przyjęcie drugiej komunii świętej w ciągu dnia jest możliwe tylko wtedy, kiedy uczestniczymy w całej mszy. Wówczas...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 3×5 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!