Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz
Twoje położenie: ustalam...

Czy sakrament bierzmowania jest wymagany od chrzestnego?

W Kościele katolickim, aby przyjąć na siebie rolę rodzica chrzestnego, nie wystarczą tylko dobre chęci. Trzeba jeszcze spełnić kilka określonych przez przepisy kanoniczne warunków. Bycie bierzmowanym jest jednym z nich.


Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym chrzestnym może zostać bowiem ten, kto: jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan.874 § 1.3).


Wśród innych warunków wymienia się ukończony 16 rok życia oraz wolność od kary kanonicznej.


Ponadto warto dodać, że sakrament bierzmowania okazuje się wymagany nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy zostać chrzestnymi, ale również wówczas, gdy planujemy zawrzeć związek małżeński („Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności” Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1065 § 1).

Informator

Droga Krzyżowa online
Droga Krzyżowa to nabożeństwo wielkopostne, które ma przypominać wiernym o męce, jaką przeżył Jezus Chrystus. Tradycja przemierzania Drogi Krzyżowej sięga początków chrześcijaństwa, a dokładniej IV w., kiedy odnaleziono relikwie Krzyża św. Odwiedz...
Czy bierzmowanie jest obowiązkowe?
Czy bierzmowanie jest obowiązkowe? Nie jest. Żaden sakrament nie jest obowiązkowy, co nie zmienia faktu, że w Kościele rzymskokatolickim brak bierzmowania wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami:1) Osoba, które nie przyjęła bierzmowania, nie moż...
Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem?
Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem? Teoretycznie: tak. Praktycznie: niezmiernie rzadko. Kodeks Prawa Kanonicznego jako miejsce właściwe do zawarcia związku małżeńskiego wskazuje parafię:Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie pr...
Czy można chrzcić dziecko w innej parafii?
Czy możemy ochrzcić dziecko w innej parafii niż nasza własna? Tak, o ile mamy ku temu ważny powód.Zgodnie bowiem z Kodeksem Prawa Kanonicznego: należy uważać za regułę, że dorosły ma przyjmować chrzest we własnym kościele parafialnym, dziecko zaś ...
Czy chrzestny musi iść do spowiedzi i przyjąć komunię?
Czy chrzestny musi iść do spowiedzi i przyjąć komunię? W prawie kanonicznym na próżno szukać odpowiedzi na to pytanie. Przepisów bowiem nie ma, ale jest za to niepisany obowiązek.  Przy zgłoszeniu dziecka do chrztu rodzice otrzymują dla siebi...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7+1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!