Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Droga Krzyżowa: Bazylika Bożego Mił... Oglądaj teraz
Twoje położenie: ustalam...

Czy w święto Piotra i Pawła trzeba iść do kościoła?

W liturgii katolickiej pod datą 29 czerwca kryje się Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Czy należy ona do świąt nakazanych? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Poszukiwanie w internecie prawidłowych odpowiedzi na oba pytania może okazać się niemałym wyzwaniem.


Fałszywe informacje, które krążą w sieci na temat Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wynikają z prostego, lecz nie wszystkim znanemu faktu, mianowicie - lista świąt nakazanych nie jest stała i na przestrzeni lat ulegała pewnym zmianom. Zgodnie z przepisami kościelnymi za wprowadzanie owych zmian odpowiedzialna jest działająca w danym kraju bądź regionie Konferencja Episkopatu:


Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę (KPK, kan. 1246 § 2).


W 2003 r. Konferencja Episkopatu Polski skorzystała z powyższego prawa i z listy świąt nakazanych wykreśliła Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Oznacza to, że 29 czerwca wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani ani do uczestniczenia we Mszy Świętej, ani do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Nawiasem mówiąc, w naszym kraju nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.


Władze kościelne oczywiście zachęcają katolików do udziału w obchodach liturgicznych tego dnia, kładąc nacisk przede wszystkim na ich wieloletnią tradycję. Trudno nie zgodzić się z tym argumentem. W przypadku Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła mówimy bowiem o jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, znanym już w drugiej połowie III w. zarówno w Kościele zachodnim, jak i w Kościele wschodnim. Dla porównania: początki Bożego Narodzenia sięgają przełomu III/IV w.


Do dziś Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła celebrowana jest 29 czerwca również w Cerkwi prawosławnej, przy czym należy pamiętać, że wierni tego Kościoła posługują się kalendarzem juliańskim.

Informator

Czy można chrzcić dziecko w innej parafii?
Czy możemy ochrzcić dziecko w innej parafii niż nasza własna? Tak, o ile mamy ku temu ważny powód.Zgodnie bowiem z Kodeksem Prawa Kanonicznego: należy uważać za regułę, że dorosły ma przyjmować chrzest we własnym kościele parafialnym, dziecko zaś ...
Chrzest dorosłych w Kościele katolickim
„Zdatnym do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek, jeszcze nie ochrzczony.” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 864)Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym chrzest może być udzielony każdej osobie pod warunkiem, że nie przyjęła ona tego sakramentu ...
Koronka do Miłosierdzia Bożego online
Koronka do Miłosierdzia Bożego to szczególna modlitwa, którą Jezus podyktował siostrze Faustynie w 1935 roku. Chrystus obiecał wówczas, iż każdy, kto będzie z ufnością i gorliwością ją odmawiać, ten dostąpi łask, o które prosi.Dziś uchodzi za jedn...
Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego?
Koronka Miłosierdzia Bożego to modlitwa, którą Jezus przekazał św. Siostrze Faustynie Kowalskiej w prywatnym objawieniu 13-14 września 1935 r. Można ją odmawiać w każdym czasie, chociaż zwyczajowo czyni się to o godzinie 15:00 (jest to godzina, w ...
Czy można iść do komunii świętej bez odprawienia pokuty?
Czy można iść do Komunii Świętej bez odmówienia pokuty? Jak najbardziej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystąpić do sakramentu Eucharystii od razu po spowiedzi. Pokutę można zrealizować później, zwłaszcza że nie wszystkie zadawane przez spowi...
Co to są gorzkie żale?
Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne, odprawiane w połączeniu z wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz kazaniem pasyjnym.Gorzkie żale nawiązują strukturalnie do dawnej Jutrzni; składają się z trzech części, a rozpoczynają Zachętą/Pobudką (...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9+8 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!