Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Jak często się spowiadać?

Jak często się spowiadać? Przynajmniej raz w roku. Zgodnie z prawem kanonicznym obowiązek ten dotyczy każdego katolika


„Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie.” (KPK, kan. 989)


Jednocześnie ani Kodeks Prawa Kanonicznego ani żaden inny dokument kościelny nie wprowadza maksymalnej tudzież sugerowanej liczby spowiedzi, do których wierni powinni przystąpić w określonym przedziale czasu. Częstotliwość zależy zatem od stanu duchowego i potrzeb wiernego.


Należy również pamiętać, że spowiedź, czyli sakrament pokuty i pojednania oraz sakrament Eucharystii są ze sobą mocno powiązane, gdyż:


„Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Komunii świętej, chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się.” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 916; por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1457).


Tym samym wierny, która planuje przyjąć komunię świętą, powinien w pierwszej kolejności przystąpić do spowiedzi, o ile popełnił grzech ciężki i jest tego grzechu świadomy.


Natomiast wyznawanie grzechów powszednich (lekkich) nie jest konieczne, ale jak najbardziej przez Kościół zalecane (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1458).

Informator

Czy 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej), trzeba iść do kościoła?
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, znana także jako Święto Matki Bożej Gromnicznej, obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim 2 lutego, czyli dokładnie czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Stanowi liturgiczną pamiątkę aż dwóch wydarzeń: ofi...
Rachunek sumienia dla dorosłych
W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „do przyjęcia sakramentu pokuty należy przygotować się przez rachunek sumienia, przeprowadzony w świetle słowa Bożego. Najbardziej nadają się do tego teksty, których należy szukać w Dekalogu i w kateche...
Kto może zostać katechetą?
Zgodnie z konkordatem zawartym pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską w 1993 r. nauczyciele religii muszą posiadać stosowne upoważnienie (miss canonica) od biskupa diecezjalnego, aby móc uczyć w szkole (mówi o tym art. 12 ust. 3). W tej samej ustawi...
Czy można chrzcić dziecko podczas Adwentu, Wielkiego Postu, Wielkanocy?
W prawie kanonicznym nie znajdziemy przepisów, które zakazywałyby kapłanom udzielania sakramentu chrztu w jakiś konkretnych dniach/okresach liturgicznych. Możemy zatem ochrzcić nasze dziecko w dowolnym czasie – także w Adwent, w Wielki Post oraz w...
Co to jest post ścisły? Kogo obowiązuje?
W Kościele katolickim post ścisły nie polega na głodówce, ale ograniczeniu spożywanych posiłków w ciągu dnia. Kogo obowiązuje? W jakie dni należy go wprowadzić i ile wówczas można zjeść?Post ścisły jest post ilościowym, który pozwala na spożycie j...
Jak powinno się przyjmować komunię świętą?
Jak często należy przyjmować komunię świętą? Czym jest post eucharystyczny? Jaką postawę należy przyjąć, przystępując do sakramentu Eucharystii? Czy można w naszym kraju poprosić kapłana o udzielenie komunii na rękę? Odpowiadamy na pytania, które ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9+9 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!