Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?

Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża.


Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi dominici gregis” Jana Pawła II z 1996 r. oraz w liście apostolskim motu proprio „O niektórych modyfikacjach norm dotyczących wyboru Biskupa Rzymu” Benedykta XVI z 2007 r.


Kto wybiera papieża?


Konklawe powinno rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci lub rezygnacji papieża. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kościelnymi biorą w nim udział wszyscy kardynałowie, który nie ukończyli 80. roku życia. Są to tzw. kardynałowie elektorzy.


Wybór papieża jest dokonywany na drodze tajnego głosowania, które powtarza się aż do skutku, tj. dopóki co najmniej 2/3 głosów nie zostanie oddanych na jednego kandydata. Codziennie odbywają się cztery tury głosowań: dwie przed południem i dwie po południu. Po siedmiu turach kardynałom przysługuje dzień przerwy.


Wszystkie głosowania odbywają się Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim. W trakcie konklawe obowiązuje zakaz wnoszenia do Kaplicy i pomieszczeń sąsiednich jakichkolwiek urządzeń technicznych, które mogłyby posłużyć do nagrywania bądź utrwalania obrazu.


Kardynałowie wybierają nowego papieża, pozostając w zamknięciu, odcięci od świata zewnętrznego. Podczas trwania całego konklawe nie mogą prowadzić korespondencji, używać telefonu, korzystać z internetu. Mają również zakaz oglądania telewizji, czytania gazet i słuchania radia. Nie wolno im rozmawiać z nikim z zewnątrz.


Kardynałów oraz wszystkie osoby, które pracują przy konklawe, obowiązuje zachowanie tajemnicy o tym wszystkim, co dotyczy wyboru papieża. Jej niedochowanie skutkuje ekskomuniką latae sententiae zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej.

Znakiem wyboru nowego papieża jest biały dym nad kaplicą Sykstyńską (czarny dym oznacza, że kardynałowie nie doszli do porozumienia, i konklawe będzie kontynuowane).


Wybrany kandydat musi potwierdzić swój wybór i podać nowe imię. Z chwilą przyjęcia wyboru staje się natychmiast papieżem.


Kto może zostać papieżem?


Przepisy kościelne nie określają precyzyjnie, kto może zostać papieżem. Teoretycznie zatem Ojciec Święty wybierany jest spośród wszystkich ochrzczonych mężczyzn na świecie, niemniej w praktyce kardynałowie-elektorzy wybierają go ze swojego grona.


Jeżeli nowo wybrany Ojciec Święty pochodzi spoza stan biskupiego, musi przyjąć odpowiednie święcenia przed objęciem papieskiego urzędu.

Informator

Ślub Ślub "jednostronny", ślub z osobą niewierzącą - co to jest, formalności, jak wygląda?
W dobie globalizacji małżeństwa osób, które posiadają odmienne przekonania religijne, stały się codziennością. Jakie regulacje obowiązują w tej kwestii w Kościele katolickim? Czy katolik w ogóle może zawrzeć związek sakramentalny z niechrześcijani...
Czy można iść do komunii świętej bez odprawienia pokuty? Czy można iść do komunii świętej bez odprawienia pokuty?
Czy można iść do Komunii Świętej bez odmówienia pokuty? Jak najbardziej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystąpić do sakramentu Eucharystii od razu po spowiedzi. Pokutę można zrealizować później, zwłaszcza że nie wszystkie zadawane przez spowi...
Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele katolickim obecność dwóch świadków jest konieczna do ważnego zawarcia małżeństwa. Mówi o tym kanon 1108 Kodeksu Prawa Kanonicznego.Jednocześnie w żadnych dokumentach nie ma mowy o wymogach, jakie miał...
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię? Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię?
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię? Nie trzeba, ale jak najbardziej można. Zakończona rozgrzeszeniem spowiedź nie zobowiązuje nas do przyjęcia komunii świętej, ale daje nam taką możliwość. Przypominamy bowiem, że zgodnie z prawem kanonicznym:...
Nieszpory online Nieszpory online
Nieszpory to wieczorna, przedostatnia modlitwa dnia w Liturgii Godzin, która może być odmawiania indywidualnie lub we wspólnocie. Transmisja online1. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Kraków - Łagiewniki - w dni powszednie o godz. 18:40, transmisja ...
Jak się przygotować do spowiedzi świętej? Jak się przygotować do spowiedzi świętej?
Z czego składa się sakrament pokuty i pojednania? Jak należy się do niego przygotować? Czy kapłanowi trzeba wyznać wszystkie grzechy? Rozwiewamy poniżej najczęściej pojawiające się u penitentów wątpliwości.Z czego składa się sakrament pokuty i poj...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7-1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!