Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?

Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi dominici gregis” Jana Pawła II z 1996 r. oraz w liście apostolskim motu proprio „O niektórych modyfikacjach norm dotyczących wyboru Biskupa Rzymu” Benedykta XVI z 2007 r.


Kto wybiera papieża?


Konklawe powinno rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci lub rezygnacji papieża. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kościelnymi biorą w nim udział wszyscy kardynałowie, który nie ukończyli 80. roku życia. Są to tzw. kardynałowie elektorzy.

Wybór papieża jest dokonywany na drodze tajnego głosowania, które powtarza się aż do skutku, tj. dopóki co najmniej 2/3 głosów nie zostanie oddanych na jednego kandydata. Codziennie odbywają się cztery tury głosowań: dwie przed południem i dwie po południu. Po siedmiu turach kardynałom przysługuje dzień przerwy.

Wszystkie głosowania odbywają się Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim. W trakcie konklawe obowiązuje zakaz wnoszenia do Kaplicy i pomieszczeń sąsiednich jakichkolwiek urządzeń technicznych, które mogłyby posłużyć do nagrywania bądź utrwalania obrazu.

Kardynałowie wybierają nowego papieża, pozostając w zamknięciu, odcięci od świata zewnętrznego. Podczas trwania całego konklawe nie mogą prowadzić korespondencji, używać telefonu, korzystać z internetu. Mają również zakaz oglądania telewizji, czytania gazet i słuchania radia. Nie wolno im rozmawiać z nikim z zewnątrz.

Kardynałów oraz wszystkie osoby, które pracują przy konklawe, obowiązuje zachowanie tajemnicy o tym wszystkim, co dotyczy wyboru papieża. Jej niedochowanie skutkuje ekskomuniką latae sententiae zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej.

Znakiem wyboru nowego papieża jest biały dym nad kaplicą Sykstyńską (czarny dym oznacza, że kardynałowie nie doszli do porozumienia, i konklawe będzie kontynuowane).

Wybrany kandydat musi potwierdzić swój wybór i podać nowe imię. Z chwilą przyjęcia wyboru staje się natychmiast papieżem.


Kto może zostać papieżem?


Przepisy kościelne nie określają precyzyjnie, kto może zostać papieżem. Teoretycznie zatem Ojciec Święty wybierany jest spośród wszystkich ochrzczonych mężczyzn na świecie, niemniej w praktyce kardynałowie-elektorzy wybierają go ze swojego grona.

Jeżeli nowo wybrany Ojciec Święty pochodzi spoza stan biskupiego, musi przyjąć odpowiednie święcenia przed objęciem papieskiego urzędu.

Polecane artykuły

Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Czym są rekolekcje? Czym są rekolekcje?
W katolicyzmie rekolekcje to kilkudniowe (bądź dłuższe) okresy poświęcane odkrywaniu własnej duchowości; odnowie duchowej. W osiągnięciu tej odnowy ma pomóc wiernym np. modlitwa, spowiedź, odosobnienie, milczenie, udział w wykładach, konferencjach...
Czy spowiedź bez rachunku sumienia jest ważna? Czy spowiedź bez rachunku sumienia jest ważna?
Czy spowiedź bez rachunku sumienia jest ważna? Trudno powiedzieć. Z jednej strony bowiem w Katechizmie Kościoła Katolickiego znajdziemy zalecenie przygotowywania się do spowiedzi przez rachunek sumienia (KKK, 1454). Z drugiej natomiast dokument ni...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6-1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!