Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?

Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża.


Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi dominici gregis” Jana Pawła II z 1996 r. oraz w liście apostolskim motu proprio „O niektórych modyfikacjach norm dotyczących wyboru Biskupa Rzymu” Benedykta XVI z 2007 r.


Kto wybiera papieża?


Konklawe powinno rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci lub rezygnacji papieża. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kościelnymi biorą w nim udział wszyscy kardynałowie, który nie ukończyli 80. roku życia. Są to tzw. kardynałowie elektorzy.


Wybór papieża jest dokonywany na drodze tajnego głosowania, które powtarza się aż do skutku, tj. dopóki co najmniej 2/3 głosów nie zostanie oddanych na jednego kandydata. Codziennie odbywają się cztery tury głosowań: dwie przed południem i dwie po południu. Po siedmiu turach kardynałom przysługuje dzień przerwy.


Wszystkie głosowania odbywają się Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim. W trakcie konklawe obowiązuje zakaz wnoszenia do Kaplicy i pomieszczeń sąsiednich jakichkolwiek urządzeń technicznych, które mogłyby posłużyć do nagrywania bądź utrwalania obrazu.


Kardynałowie wybierają nowego papieża, pozostając w zamknięciu, odcięci od świata zewnętrznego. Podczas trwania całego konklawe nie mogą prowadzić korespondencji, używać telefonu, korzystać z internetu. Mają również zakaz oglądania telewizji, czytania gazet i słuchania radia. Nie wolno im rozmawiać z nikim z zewnątrz.


Kardynałów oraz wszystkie osoby, które pracują przy konklawe, obowiązuje zachowanie tajemnicy o tym wszystkim, co dotyczy wyboru papieża. Jej niedochowanie skutkuje ekskomuniką latae sententiae zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej.

Znakiem wyboru nowego papieża jest biały dym nad kaplicą Sykstyńską (czarny dym oznacza, że kardynałowie nie doszli do porozumienia, i konklawe będzie kontynuowane).


Wybrany kandydat musi potwierdzić swój wybór i podać nowe imię. Z chwilą przyjęcia wyboru staje się natychmiast papieżem.


Kto może zostać papieżem?


Przepisy kościelne nie określają precyzyjnie, kto może zostać papieżem. Teoretycznie zatem Ojciec Święty wybierany jest spośród wszystkich ochrzczonych mężczyzn na świecie, niemniej w praktyce kardynałowie-elektorzy wybierają go ze swojego grona.


Jeżeli nowo wybrany Ojciec Święty pochodzi spoza stan biskupiego, musi przyjąć odpowiednie święcenia przed objęciem papieskiego urzędu.

Informator

Wielki Post - najważniejsze informacje Wielki Post - najważniejsze informacje
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tra...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię? Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię?
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię? Nie trzeba, ale jak najbardziej można. Zakończona rozgrzeszeniem spowiedź nie zobowiązuje nas do przyjęcia komunii świętej, ale daje nam taką możliwość. Przypominamy bowiem, że zgodnie z prawem kanonicznym:...
Co oznaczają kolory szat liturgicznych? Kiedy obowiązują? Co oznaczają kolory szat liturgicznych? Kiedy obowiązują?
W Kościele katolickim do kanonu kolorów liturgicznych należą: biały, czerwony, zielony, fioletowy, czarny i różowy. Co symbolizują poszczególne barwy? Kiedy obowiązują? Dlaczego czasami kapłani zakładają złote oraz srebrne szaty? Odpowiedzi na te ...
Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego? Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego?
Koronka Miłosierdzia Bożego to modlitwa, którą Jezus przekazał św. Siostrze Faustynie Kowalskiej w prywatnym objawieniu 13-14 września 1935 r. Można ją odmawiać w każdym czasie, chociaż zwyczajowo czyni się to o godzinie 15:00 (jest to godzina, w ...
Jak katolik powinien podchodzić do innych religii? Jak katolik powinien podchodzić do innych religii?
Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) Kościół katolicki otworzył się na religie niechrześcijańskie i rozpoczął dialog m.in. z judaizmem oraz z islamem.Podstawę tego dialogu międzyreligijnego w rozumieniu Kościoła stanowi wzajemna chęć poznania się...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9+8 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!