Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Czy zakonnik może spowiadać i odprawiać mszę świętą?

Czy zakonnik może spowiadać, odprawiać mszę świętą? Tak, o ile przyjął święcenia kapłańskie.


W Kościele katolickim szafarzem sakramentu Eucharystii oraz sakramentu pokuty i pojednania jest tylko kapłan. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego:

   

Szafarzem, który może sprawować w osobie Chrystusa sakrament Eucharystii, jest tylko kapłan ważnie wyświęcony. (KPK, kan. 900 § 1)

Szafarzem sakramentu pokuty jest tylko kapłan. (KPK, 965).


Sęk w tym, że nie wszyscy zakonnicy są kapłanami, a tylko Ci, którzy ukończyli studia teologiczne i otrzymali święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu. Są to tzw. ojcowie zakonni.


Ojcowie zakonni mają zatem prawo odprawiać mszę świętą i spowiadać wiernych w odróżnieniu od braci zakonnych, czyli tych zakonników, którzy sakramentu święceń nie przyjęli.

Informator

Święta nakazane w Kościele katolickim - obowiązkowe święta kościelne
Katolicki kalendarz liturgiczny wypełniony jest po brzegi dniami świątecznymi o różnej randze. Najważniejsze wydarzenia kościelne zostały wyróżnione w nim jako „uroczystości”. Następnie spośród nich wybrano kolejne – tzw. święta nakazane. Nakazane...
Kiedy ksiądz może odmówić pogrzebu?
Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu: notorycznym apostatom, heretykom, schizmatykom, osobom, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze, oraz innym jawny...
Parafia, dekanat, diecezja - podział administracyjny kościoła
W podziale administracyjnym Kościoła katolickiego podstawową jednostką organizacyjną jest parafia, nad którą pieczę sprawuje – mianowany najczęściej na czas nieokreślony – proboszcz. W kierowaniu parafią wspomagają go inni prezbiterzy (księża wika...
Kiedy ślub kościelny jest nieważny?
W katolicyzmie wyróżnia się trzy grupy przyczyn, które powodują, że ślub jest nieważny z punktu widzenia prawa kościelnego. Są to przeszkody zrywające, wady bądź brak zgody małżeńskiej, oraz brak formy kanonicznej. Każda z nich została umówiona po...
Czy chrzest może odbyć się w dniu powszednim?
Czy w Kościele katolickim można ochrzcić dziecko w dzień powszedni? Teoretycznie - tak, praktycznie – nie zawsze. W Kodeksie Prawa Kanonicznego w kanonie 856 znajduje się bowiem zapis: Chociaż chrzest może być udzielany w jakimkolwiek dniu, jednak...
Czy chrzestny musi iść do spowiedzi i przyjąć komunię?
Czy chrzestny musi iść do spowiedzi i przyjąć komunię? W prawie kanonicznym na próżno szukać odpowiedzi na to pytanie. Przepisów bowiem nie ma, ale jest za to niepisany obowiązek.  Przy zgłoszeniu dziecka do chrztu rodzice otrzymują dla siebi...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Komentarze:

Wpisz wynik: 8+6 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!