Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza święta: Jezuicki Ośrodek Mi... Oglądaj teraz
Twoje położenie: ustalam...

Czy na ślubie muszą być świadkowie?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Kościele katolickim obecność dwóch świadków na ślubie jest konieczna. Stanowi bowiem o tym, czy małżeństwo zostało ważnie zawarte:


Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków, według zasad wyrażonych w następnych kanonach i z uwzględnieniem wyjątków, o których w kan. 144, 1112, § 1, 1116 i 1127, §§ 2-3. (Kodeks Prawa Kanonicznego, 1108).


Kto może zatem zostać świadkiem na ślubie? Każdy, kto ukończył 18 rok życia, i posiada zdolność podejmowania czynności prawnych. O innych wymogach – np. związanych z płcią bądź przekonaniami religijnymi – nie ma w tym przypadku mowy.


Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby funkcje świadków na ślubie kościelnym pełniły dwie kobiety tudzież dwóch mężczyzn; osoby wyznające inną religie, a nawet ateiści.


Informator

Msza Święta w TV
Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego oglądanie transmisji telewizyjnej nigdy nie zastępuje czynnego udziału w niedzielnej liturgii. Jednocześnie wszyscy wiemy, że czasami dotarcie na Mszę Świętą jest po prostu niemożliwe.Znalazłeś się w takiej sy...
Kalendarz liturgiczny, rok liturgiczny - co to jest, ile trwa?
W Polsce i w zdecydowanej większości krajów Europy obowiązuje kalendarz gregoriański. Na jego podstawie rok świecki składa się z 12 miesięcy, 52 tygodni i 365/366 dni. Dokładnie tyle samo trwa rok liturgiczny w religii katolickiej. Cykle te nie są...
Tajemnica spowiedzi - na czym polega, czy zawsze obowiązuje?
W Kościele katolickim szafarza sakramentu pokuty obowiązuje bezwzględna tajemnica sakramentalna. Spowiednik nie może zatem nikomu wyjawić grzechów penitenta.Zgodnie z prawem kościelnym tajemnica sakramentalna nie podlega dyskusji – obowiązuje abso...
Czy trzeba chodzić do kościoła?
Czy trzeba chodzić do kościoła? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: trzeba. W każdą niedzielę oraz w święta (nakazane).Obowiązek ten nakłada na katolików prawo kanoniczne: W niedzielę oraz w dni świąteczne nakazane wierni Kościoła katolickiego są...
Czy można chrzcić dziecko w innej parafii?
Czy możemy ochrzcić dziecko w innej parafii niż nasza własna? Tak, o ile mamy ku temu ważny powód.Zgodnie bowiem z Kodeksem Prawa Kanonicznego: należy uważać za regułę, że dorosły ma przyjmować chrzest we własnym kościele parafialnym, dziecko zaś ...
Warunki chrztu dziecka
Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu, a nawet jeszcze przed nim powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio do nieg...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 5-3 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!