Koronka do Miłosierdzia Bożego
Koronka do Miłosierdzia Bożego to jedna z najpopularniejszych modlitw. Jej zadaniem jest podziękować Bogu za jego miłosierdzie, wyprosić łaski, pojednać się z Bogiem.
Koronka do Miłosierdzia Bożego - co to za modlitwa, jak odmawiać?
Koronka do Miłosierdzia Bożego to szczególna modlitwa, którą Jezus podyktował siostrze Faustynie. Chrystus obiecał wówczas, iż każdy, kto będzie z ufnością i gorliwością ją odmawiać, ten dostąpi łask, o które prosi. Dziś uchodzi za jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych modlitw - modlimy się nią, aby przeprosić za grzechy i prosić o dar miłosierdzia. Koronka jest zazwyczaj odmawiana w Godzinę Miłosierdzia (15:00), czyli w godzinę męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu (godzina ta wymieniona jest w Ewangelii św. Mateusza).
Koronka do Miłosierdzia Bożego poświęcona jest miłości Boga do grzeszników. Ma typową formę dla tego typu modlitw – koronki to powtarzane w określony sposób i określoną ilość razy modlitwy, najczęściej z pomocą paciorków różańca (najsłynniejszą koronką jest właśnie koronka różańcowa). Koronka do Miłosierdzia Bożego siostry Faustyny Kowalskiej została jej objawiona w dniach 13 i 14 września 1935 roku w jej celi w Wilnie – mieszkała wówczas w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Antokolu (dziś budynków tych już nie ma, stoi natomiast drewniany dom św. Faustyny z izbą ku jej pamięci i jej relikwią). Wówczas to miała ujrzeć anioła, „wykonawcę gniewu bożego”. Zobaczywszy go w myślach, zaczęła się modlić do Jezusa o miłosierdzie dla świata i ta modlitwa stała się podstawą późniejszej Koronki. Następnego dnia sam Jezus przemówił do niej, potwierdzając, że koronka ta uśmierzy gniew boży i uratuje świat. Jej zadaniem jest również pojednanie z Bogiem, nawrócenie się, otrzymanie daru łaski, koronka wymawiana w godzinie śmierci ma przynieść ulgę konającym, napełnić ich dusze spokojem, a śmierć uczynić szczęśliwą.
Bardzo dużo informacji na temat powstania Koronki do Miłosierdzia Bożego znajdziemy w „Dzienniczku” Faustyny Kowalskiej. Szczególną jej formą jest nowenna, która powinna być odmawiana przez dziewięć dni przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Każdy z dni ma wówczas inną intencję: za ludzkość (grzeszników), duchownych, pobożnych (wiernych Bogu), niewierzących, heretyków, cichych i pokornych (oraz za małe dzieci), za czczących miłosierdzie boże, dusze w czyśćcu i za obojętnych wierze.
Od 12 stycznia 2002 roku decyzją Penitencjarii Apostolskiej każdy, kto w kościele lub w kaplicy odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego przy sakramencie Eucharystii otrzymuje odpust zupełny. Odpust udzielany jest także osobom, które odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego w domu z powodu stanu zdrowia uniemożliwiającego im wyjście do kaplicy czy kościoła. Co ważne, Koronkę odmawia się zawsze w poniższej formie, w liczbie mnogiej („odpuść nam”, „módl się za nami”, „miej miłosierdzie dla nas”), niezależnie czy modlimy się sami czy też we wspólnocie, nie można zmieniać samodzielnie żadnych jej słów.
Od 21 marca 2020 roku, a więc od początku pandemii, odmawiana jest codziennie Międzynarodowa Koronka w Każdym Domu; w intencji ustania koronawirusa modlą się wierni w około 3600 miast na całym świecie. Co roku odprawiana jest ponadto Międzynarodowa Koronka na ulicach miast świata – jej początki sięgają roku 2008, pierwszą tego typu koronkę odmówiono w Łodzi. Co roku wybierane są inne, konkretne intencje, obecnie jest ona odmawiana w kilkuset miastach na całym świecie.
Koronka do Miłosierdzia Bożego - tekst
Koronkę rozpoczyna się od modlitw:
Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
Następnie na dużych paciorkach (1 raz):
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.
Następnie na małych paciorkach (10 razy):
Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.
Na zakończenie (3 razy):
Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.
Koronka do Miłosierdzia Bożego na żywo - gdzie oglądać?
Koronkę do Miłosierdzia Bożego oglądać można na żywo w TVP 3, a także w Telewizji Republika, poza tym poprzez aplikację na WP Pilot. Relacje codziennie zaczynają się o godzinie 15.
Komentarze:
bądź pierwszy!