Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Gdzie można odprawiać Mszę Święta?

Czy przepisy liturgiczne zezwalają na celebrację Mszy Św. poza budynkiem kościoła? Gdzie jeszcze można ją odprawiać? Jakie są kryteria wyboru miejsca do sprawowania Eucharystii?


Odpowiedzi na nurtujące nas pytania znajdziemy w Kodeksie Prawa Kanonicznego, w którym mowa o tym, że: (…) Eucharystię należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w poszczególnym wypadku czego innego domaga się konieczność; w takim wypadku Eucharystia winna być sprawowana w odpowiednim miejscu. (Kan. 932 § 1)


W doktrynie katolickiej za miejsca święte uchodzą wszystkie te, które zostały przeznaczone do kultu Bożego albo grzebania zmarłych wyznawców. Czyli nie tylko kościoły, ale również kaplice, sanktuaria i cmentarze. Msze Św. można w tych przestrzeniach odprawiać bez żadnego problemu, gdyż są one do tego odpowiednio przystosowane.


Co zrobić, kiedy w pobliżu nie ma miejsca świętego, a zachodzi konieczność sprawowania Eucharystii? W takich nadzwyczajnych sytuacjach kapłan może odprawić Mszę Świętą w świątyni innej wspólnoty chrześcijańskiej, nawet jeśli Kościół rzymskokatolicki nie ma z nią pełnej jedności:


Dla słusznej przyczyny i za wyraźną zgodą ordynariusza miejsca wolno kapłanowi sprawować Eucharystię w świątyni jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej jedności z Kościołem katolickim, z wykluczeniem zgorszenia. (Kan. 933)


Czy można zatem odprawiać Mszę Św. w świątyniach wspólnot niechrześcijańskich? Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kategorycznie zabroniła tego typu praktyk w instrukcji „Redemptionis Sacramentum” z 2004 r.:


Kapłanowi nigdy nie wolno sprawować Eucharystii w świątyni lub miejscu świętym jakiejkolwiek religii niechrześcijańskiej. (RS 109)


W tym samym dokumencie czytamy, że miejscami niewskazanymi do sprawowania Eucharystii są także pomieszczenia przeznaczone do spożywania posiłków bądź do przechowywania żywności. Obrzędu Mszy Świętej w żadnym wypadku nie można bowiem łączyć z jedzeniem (RS 77).

Informator

Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele katolickim obecność dwóch świadków jest konieczna do ważnego zawarcia małżeństwa. Mówi o tym kanon 1108 Kodeksu Prawa Kanonicznego.Jednocześnie w żadnych dokumentach nie ma mowy o wymogach, jakie miał...
Czy można przyjąć komunię świętą dwa razy w ciągu dnia?
Czy można przystąpić do komunii świętej dwa razy w ciągu dnia? Obowiązujące prawo kanoniczne na to zezwala, ale pod jednym warunkiem…Przyjęcie drugiej komunii świętej w ciągu dnia jest możliwe tylko wtedy, kiedy uczestniczymy w całej mszy. Wówczas...
Tradycje wigilijne w Polsce. Co symbolizują: 12 potraw wigilijnych, sianko, wolne miejsce przy stole, opłatek, pierwsza gwiazdka?
Czego symbolem jest „pierwsza gwiazdka”? Jak wygląda menu wigilijne w większości polskich domów? Co oznacza sianko pod obrusem? Dlaczego i dla kogo zostawiamy wolne miejsce przy stole? Skąd wziął się zwyczaj dzielenia się opłatkiem? Zapraszamy ser...
Czy chrzest może odbyć się w dniu powszednim?
Czy w Kościele katolickim można ochrzcić dziecko w dzień powszedni? Teoretycznie - tak, praktycznie – nie zawsze. W Kodeksie Prawa Kanonicznego w kanonie 856 znajduje się bowiem zapis: Chociaż chrzest może być udzielany w jakimkolwiek dniu, jednak...
Czym różni się kościół rzymskokatolicki od grekokatolickiego?
Czym się różni Kościół rzymskokatolicki od Kościoła greckokatolickiego? Obrządkiem i tradycją, ale nie prawdami wiary.Kościół greckokatolicki powstał na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów na skutek zawarcia unii brzeskiej w 1596 r. między hie...
Postawy podczas Mszy świętej
W trakcie mszy świętej wierni powinni w tych samych momentach przyjmować jednakowe postawy liturgiczne, którymi są: postawa stojąca, postawa siedząca oraz postawa klęcząca.Postawa stojąca jest postawą człowieka wolnego, otwartego i gotowego do dzi...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 1×2 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!