Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego?

Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego?

Ruch zielonoświątkowy, zwany także pentekostalnym, powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Zaliczany jest do nurtu protestantyzmu ewangelikalnego.


Pochodzenie nazwy


Nazwa „pentekostalizm” pochodzi od greckiego słowa pentekoste, czyli „pięćdziesiąt” i nawiązuje do pierwszej Pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Jezusa, w czasie której miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów. Ponieważ w Polsce święto Zesłania Ducha Świętego nazywane jest również Zielonymi Świątkami, stąd wzięło się drugie określenie ruchu – „zielonoświątkowy”.


Zielonoświątkowcy, powołując się na wydarzenie Pięćdziesiątnicy, kładą nacisk na osobiste doświadczanie mocy Ducha Świętego, który działa w każdym wiernym po nowym narodzeniu, czyli po przyjęciu chrztu. Dowodem i znakiem Jego obecności mają być udzielone ochrzczonemu dary łaski Bożej (tzw. charyzmaty), do których należy m.in. mówienie językami (glosolalia), prorokowanie oraz uzdrawianie chorych.


Ruch zielonoświątkowy nie jest ruchem jednorodnym – na całym świecie istnieje kilkaset denominacji pentekostalnych, które różnią się między sobą zarówno w kwestii doktryny, jak i w sposobie praktykowania wiary. W Polsce największą z nich jest Kościół Zielonoświątkowy w RP, który liczy około 25 tysięcy wiernych.


Kościoły zielonoświątkowe a Kościół katolicki – różnice


1) Wspólnoty zielonoświątkowe – podobnie jak inne wspólnoty protestanckie – przyjmują, że Pismo Św. stanowi nieomylną i samowystarczalną normę wiary i życia chrześcijańskiego.


Natomiast Kościół katolicki uznaje, że źródłem wiary równie istotnym i ściśle połączonym z Biblią, jest żywa – bo kontynuowana przez biskupów – Tradycja apostolska i związany z nią Urząd Nauczycielski Kościoła.


2) Zgodnie z protestancką zasadą „Solus Christus” („Tylko Chrystus”) zielonoświątkowcy uważają Chrystusa za jedynego pośrednika między Bogiem Ojcem a człowiekiem. Tym samym odrzucają kult Maryi, kult świętych oraz wiarę w ich wstawiennictwo.


3) Wspólnoty zielonoświątkowe uznają dwa sakramenty (tzw. ustanowienia Chrystusowe): chrzest oraz komunię świętą (zwaną Wieczerzę Pańską). Chrzest udzielany jest tylko osobom dorosłym przez całkowite zanurzenie w wodzie (nie praktykuje się chrztu niemowląt). Wierni przyjmują komunię świętą pod dwoma postaciami: chleba i wina.


4) W pentekostalizmie nie ma sakramentu spowiedzi ani zwyczaju spowiedzi usznej, ale zdarza się, że wierny wyznaje grzechy w trakcie rozmowy duszpasterskiej, jeżeli czuje taką potrzebę.


5) We wspólnotach zielonoświątkowych udzielane są również śluby, ale zawarte związki małżeńskie nie mają rangi sakramentu.


6) Zielonoświątkowcy odrzucają kult relikwii, obrazów, wiarę w czyściec, odpusty.


7) Nabożeństwa odprawiane w Kościołach zielonoświątkowych cechuje szeroko idąca spontaniczność. Wierni śpiewają wspólnie pieśni, modlą się głośno własnymi słowami, wznoszą ręce, klaskają, a nawet tańczą. Dużą rolę odgrywa żywa muzyka – we wspólnotach pentekostalnych korzysta się z różnych instrumentów, m.in. fortepianu, perkusji, gitary elektrycznej, które są zakazane w liturgii Kościoła katolickiego. W trakcie nabożeństw dochodzi do manifestacji darów Ducha świętego z mówieniem językami (glosolaliami) włącznie. Często członkowie zboru opowiadają także o swojej drodze duchowej i przeżyciach związanych z Bogiem (są to tzw. świadectwa wiary).


8) Zielonoświątkowcy – tak jak pozostali protestanci – nie uznają zwierzchnictwa i nieomylności papieża; nie mają też swojego odpowiednika Ojca Świętego, więc w rezultacie poszczególne Kościoły i wspólnoty pentekostalne są od siebie niezależne;


9) Podstawową jednostką organizacyjną w Kościołach zielonoświątkowych jest zbór, na czele którego stoi pastor oraz rada starszych.


10) W Kościołach zielonoświątkowych nie ma święceń kapłańskich; duchownych nie obowiązuje celibat.


Glosolalia – mówienie językami


Cechą charakterystyczną pobożności zielonoświątkowej jest glosolalia, czyli mówienie językami (od gr. glossa – język, i lalein – mówić), będące znakiem Chrztu Duchem; jednym z darów charyzmatycznych. Glosolalia polega na modlitwie w języku, którego osoba modląca nie rozumie, nie zna i nigdy się nie uczyła. W praktyce przyjmuje formę potoku niezrozumiałych dźwięków i słów, które wierny wypowiada lub wyśpiewuje pod natchnieniem Ducha Świętego.


Obecnie dogmat o glosolaliach uznawany jest przez większość, ale nie przez wszystkie wspólnoty zielonoświątkowe. Jego źródło znajduje się w Biblii – Pismo Święte wspomina o mówieniu językach 30 razy; wzmianki znajdziemy m.in. w Dziejach Apostolskich św. Łukasza (Dz 2,4) oraz w listach św. Pawła (np. 1 Kor 12,30).


Kościół katolicki nie zaprzecza istnieniu glosolalii, ale jednocześnie nie przypisuje tej formie modlitwy podstawowego znaczenia, jak robią to wspólnoty zielonoświątkowe, i nie uwzględnia jej w swojej liturgii.


Nie oznacza to jednak całkowitego braku glosolalii w katolicyzmie – mówienie językami praktykowane jest bowiem w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym (Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej).


Czy katolik może przyjąć komunię w Kościele zielonoświątkowym?


Zgodnie z przepisami kanonicznymi obowiązującymi w Kościele katolickim szafarzem sakramentu Eucharystii jest wyłącznie kapłan ważnie wyświęcony (KPK, kan.900).


Ponieważ w Kościołach zielonoświątkowych nie ma sakramentu kapłaństwa, nie została tam zachowana sukcesja apostolska, więc katolik nie może przyjmować w nich komunii świętej.

Informator

Czy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, św. Szczepana, trzeba iść do kościoła? Czy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, św. Szczepana, trzeba iść do kościoła?
W kalendarzu każdego katolika Uroczystość Narodzenia Pańskiego zajmuje szczególne miejsce. Jest to bowiem jeden z najważniejszych dni liturgicznych w roku i jednocześnie święto nakazane. Obowiązek udziału we Mszy Świętej 25 grudnia nie budzi zatem...
Jakie imię na bierzmowanie? Jak wybrać imię patrona, świętego na bierzmowanie? Jakie imię na bierzmowanie? Jak wybrać imię patrona, świętego na bierzmowanie?
Bierzmowanie to jeden z sakramentów wtajemniczenia, podczas którego na daną osobę spływają dary Ducha Świętego.Czy na bierzmowaniu trzeba wybrać nowe imię?Bierzmowanie (inaczej chryzmacja, do V wieku sakrament ten zwano jednak potocznie chrztem) j...
Czy spowiedź bez rachunku sumienia jest ważna? Czy spowiedź bez rachunku sumienia jest ważna?
Czy spowiedź bez rachunku sumienia jest ważna? Trudno powiedzieć. Z jednej strony bowiem w Katechizmie Kościoła Katolickiego znajdziemy zalecenie przygotowywania się do spowiedzi przez rachunek sumienia (KKK, 1454). Z drugiej natomiast dokument ni...
Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest nieważny? Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest nieważny?
Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest ważny? Jak najbardziej, ale zdarza się stosunkowo rzadko. W przepisach kościelnych dotyczących małżeństwa znajduje się bowiem następujące zalecenie: Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmow...
Najważniejsze sanktuaria maryjne w Polsce Najważniejsze sanktuaria maryjne w Polsce
Sanktuaria maryjne są – jak sama nazwa wskazuje – ośrodkami kultu Maryi, Matki Bożej. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 400 takich miejsc. Najsłynniejszym jest sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie, które odwiedza rocznie około 4 milionów o...
Jak uzyskać odpust zupełny i cząstkowy? Jak uzyskać odpust zupełny i cząstkowy?
Cytując konstytucję apostolską „Indulgentiarum doctrina” papieża Pawła VI, odpustem w Kościele katolickim nazywa się „darowanie przed Bogiem kary za grzechy, zgładzone już co do winy”. Jaka jest zatem relacja między odpustem a rozgrzeszeniem udzie...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 4+6 =
No spoczko Tomcio123 | 07.11.2020
takie buty wszystko pieknie ladnie ... hmmm grz171 | 23.08.2022