Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego?

Czym się różni kościół zielonoświątkowy od katolickiego?

Ruch zielonoświątkowy, zwany także pentekostalnym, powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Zaliczany jest do nurtu protestantyzmu ewangelikalnego.


Pochodzenie nazwy


Nazwa „pentekostalizm” pochodzi od greckiego słowa pentekoste, czyli „pięćdziesiąt” i nawiązuje do pierwszej Pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Jezusa, w czasie której miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów. Ponieważ w Polsce święto Zesłania Ducha Świętego nazywane jest również Zielonymi Świątkami, stąd wzięło się drugie określenie ruchu – „zielonoświątkowy”.


Zielonoświątkowcy, powołując się na wydarzenie Pięćdziesiątnicy, kładą nacisk na osobiste doświadczanie mocy Ducha Świętego, który działa w każdym wiernym po nowym narodzeniu, czyli po przyjęciu chrztu. Dowodem i znakiem Jego obecności mają być udzielone ochrzczonemu dary łaski Bożej (tzw. charyzmaty), do których należy m.in. mówienie językami (glosolalia), prorokowanie oraz uzdrawianie chorych.


Ruch zielonoświątkowy nie jest ruchem jednorodnym – na całym świecie istnieje kilkaset denominacji pentekostalnych, które różnią się między sobą zarówno w kwestii doktryny, jak i w sposobie praktykowania wiary. W Polsce największą z nich jest Kościół Zielonoświątkowy w RP, który liczy około 25 tysięcy wiernych.


Kościoły zielonoświątkowe a Kościół katolicki – różnice


1) Wspólnoty zielonoświątkowe – podobnie jak inne wspólnoty protestanckie – przyjmują, że Pismo Św. stanowi nieomylną i samowystarczalną normę wiary i życia chrześcijańskiego.


Natomiast Kościół katolicki uznaje, że źródłem wiary równie istotnym i ściśle połączonym z Biblią, jest żywa – bo kontynuowana przez biskupów – Tradycja apostolska i związany z nią Urząd Nauczycielski Kościoła.


2) Zgodnie z protestancką zasadą „Solus Christus” („Tylko Chrystus”) zielonoświątkowcy uważają Chrystusa za jedynego pośrednika między Bogiem Ojcem a człowiekiem. Tym samym odrzucają kult Maryi, kult świętych oraz wiarę w ich wstawiennictwo.


3) Wspólnoty zielonoświątkowe uznają dwa sakramenty (tzw. ustanowienia Chrystusowe): chrzest oraz komunię świętą (zwaną Wieczerzę Pańską). Chrzest udzielany jest tylko osobom dorosłym przez całkowite zanurzenie w wodzie (nie praktykuje się chrztu niemowląt). Wierni przyjmują komunię świętą pod dwoma postaciami: chleba i wina.


4) W pentekostalizmie nie ma sakramentu spowiedzi ani zwyczaju spowiedzi usznej, ale zdarza się, że wierny wyznaje grzechy w trakcie rozmowy duszpasterskiej, jeżeli czuje taką potrzebę.


5) We wspólnotach zielonoświątkowych udzielane są również śluby, ale zawarte związki małżeńskie nie mają rangi sakramentu.


6) Zielonoświątkowcy odrzucają kult relikwii, obrazów, wiarę w czyściec, odpusty.


7) Nabożeństwa odprawiane w Kościołach zielonoświątkowych cechuje szeroko idąca spontaniczność. Wierni śpiewają wspólnie pieśni, modlą się głośno własnymi słowami, wznoszą ręce, klaskają, a nawet tańczą. Dużą rolę odgrywa żywa muzyka – we wspólnotach pentekostalnych korzysta się z różnych instrumentów, m.in. fortepianu, perkusji, gitary elektrycznej, które są zakazane w liturgii Kościoła katolickiego. W trakcie nabożeństw dochodzi do manifestacji darów Ducha świętego z mówieniem językami (glosolaliami) włącznie. Często członkowie zboru opowiadają także o swojej drodze duchowej i przeżyciach związanych z Bogiem (są to tzw. świadectwa wiary).


8) Zielonoświątkowcy – tak jak pozostali protestanci – nie uznają zwierzchnictwa i nieomylności papieża; nie mają też swojego odpowiednika Ojca Świętego, więc w rezultacie poszczególne Kościoły i wspólnoty pentekostalne są od siebie niezależne;


9) Podstawową jednostką organizacyjną w Kościołach zielonoświątkowych jest zbór, na czele którego stoi pastor oraz rada starszych.


10) W Kościołach zielonoświątkowych nie ma święceń kapłańskich; duchownych nie obowiązuje celibat.


Glosolalia – mówienie językami


Cechą charakterystyczną pobożności zielonoświątkowej jest glosolalia, czyli mówienie językami (od gr. glossa – język, i lalein – mówić), będące znakiem Chrztu Duchem; jednym z darów charyzmatycznych. Glosolalia polega na modlitwie w języku, którego osoba modląca nie rozumie, nie zna i nigdy się nie uczyła. W praktyce przyjmuje formę potoku niezrozumiałych dźwięków i słów, które wierny wypowiada lub wyśpiewuje pod natchnieniem Ducha Świętego.


Obecnie dogmat o glosolaliach uznawany jest przez większość, ale nie przez wszystkie wspólnoty zielonoświątkowe. Jego źródło znajduje się w Biblii – Pismo Święte wspomina o mówieniu językach 30 razy; wzmianki znajdziemy m.in. w Dziejach Apostolskich św. Łukasza (Dz 2,4) oraz w listach św. Pawła (np. 1 Kor 12,30).


Kościół katolicki nie zaprzecza istnieniu glosolalii, ale jednocześnie nie przypisuje tej formie modlitwy podstawowego znaczenia, jak robią to wspólnoty zielonoświątkowe, i nie uwzględnia jej w swojej liturgii.


Nie oznacza to jednak całkowitego braku glosolalii w katolicyzmie – mówienie językami praktykowane jest bowiem w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym (Katolickiej Odnowie Charyzmatycznej).


Czy katolik może przyjąć komunię w Kościele zielonoświątkowym?


Zgodnie z przepisami kanonicznymi obowiązującymi w Kościele katolickim szafarzem sakramentu Eucharystii jest wyłącznie kapłan ważnie wyświęcony (KPK, kan.900).


Ponieważ w Kościołach zielonoświątkowych nie ma sakramentu kapłaństwa, nie została tam zachowana sukcesja apostolska, więc katolik nie może przyjmować w nich komunii świętej.

Polecane artykuły

Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem? Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki Podziękowania komunijne dla księdza i katechetki
Składanie oficjalnych podziękowań może sprawić spory problem, zwłaszcza kiedy chodzi o dziękowanie osobie duchownej. Jakich zwrotów i sformułowań należy wówczas użyć? Jak rozpocząć taką wypowiedź i jak ją zakończyć? Czego życzyć? Pytań i wątpliwoś...
Ile trwa msza komunijna? Ile trwa msza komunijna?
Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.Ile trwa msza komunijna?Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dw...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie Śmierć papieża i co dalej? Procedury w Watykanie
Potwierdzenie śmierci papieża odbywa się zgodnie ze starymi rytuałami. Po pogrzebie i pochówku nadchodzi czas na konklawe, czyli głosowania kardynałów wybierających tajnie nową głowę Kościoła.Śmierć papieża – obudzić zmarłegoŚmierć papieża oficjal...
Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży Przepowiednia Malachiasza – przepowiednia dotycząca papieży
Przepowiednia Malachiasza związana jest z kolejnymi papieżami. Od kilku już wieków wzbudza sporo emocji, tym bardziej, że koniec pontyfikatu 112 papieża ma być końcem chrześcijaństwa lub wręcz Apokalipsą.Czym jest przepowiednia Malachiasza, jak br...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 7+2 =
No spoczko Tomcio123 | 07.11.2020
takie buty wszystko pieknie ladnie ... hmmm grz171 | 23.08.2022