Czy komunia święta jest obowiązkowa?
Zgodnie z przepisami kościelnymi każdy katolik powinien przystąpić do Eucharystii chociaż raz w roku. Obowiązek ten nakłada na wiernych prawo kanoniczne i dotyczy wszystkich osób, które pierwszą komunię już mają za sobą:
Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku (KPK, kan. 920 §1).
Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje także, kiedy należy do komunii świętej przystąpić:
Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku. (KPK, kan. 920 §2).
W 1985 r. Konferencja Episkopatu Polski doprecyzowała, że w przypadku obowiązku przyjęcia Komunii wielkanocnej chodzi o okres od Środy Popielcowej do Uroczystość Najświętszej Trójcy (którą obchodzi się w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego).
W tym miejscu warto przypomnieć, że każdy katolik powinien także co najmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania (KPK, kan. Kan. 989).
Należy również podkreślić, że we mszy świętej trzeba uczestniczyć znacznie częściej niż raz w roku. Wierni zobowiązani są bowiem do udziału w liturgii we wszystkie święta nakazane oraz we wszystkie niedziele (KPK kan. 1247).
Komentarze:
bądź pierwszy!