Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Czy komunia święta jest obowiązkowa?

Zgodnie z przepisami kościelnymi każdy katolik powinien przystąpić do Eucharystii chociaż raz w roku. Obowiązek ten nakłada na wiernych prawo kanoniczne i dotyczy wszystkich osób, które pierwszą komunię już mają za sobą:


Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku (KPK, kan. 920 §1).


Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje także, kiedy należy do komunii świętej przystąpić:


Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku. (KPK, kan. 920 §2).


W 1985 r. Konferencja Episkopatu Polski doprecyzowała, że w przypadku obowiązku przyjęcia Komunii wielkanocnej chodzi o okres od Środy Popielcowej do Uroczystość Najświętszej Trójcy (którą obchodzi się w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego).


W tym miejscu warto przypomnieć, że każdy katolik powinien także co najmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania (KPK, kan. Kan. 989).


Należy również podkreślić, że we mszy świętej trzeba uczestniczyć znacznie częściej niż raz w roku. Wierni zobowiązani są bowiem do udziału w liturgii we wszystkie święta nakazane oraz we wszystkie niedziele (KPK kan. 1247).

Informator

Co to jest Adwent?
Adwent (od łac. adventus – „przyjście, przybycie”) jest czterotygodniowym okresem przygotowań na przyjście Pana Jezusa i jednocześnie okresem rozpoczynającym rok liturgiczny w kalendarzu Kościoła katolickiego. Obejmuje cztery niedziele przed 25 gr...
Czy można chrzcić dziecko w innej parafii?
Czy możemy ochrzcić dziecko w innej parafii niż nasza własna? Tak, o ile mamy ku temu ważny powód.Zgodnie bowiem z Kodeksem Prawa Kanonicznego: należy uważać za regułę, że dorosły ma przyjmować chrzest we własnym kościele parafialnym, dziecko zaś ...
Kiedy ślub kościelny jest nieważny?
W katolicyzmie wyróżnia się trzy grupy przyczyn, które powodują, że ślub jest nieważny z punktu widzenia prawa kościelnego. Są to przeszkody zrywające, wady bądź brak zgody małżeńskiej, oraz brak formy kanonicznej. Każda z nich została umówiona po...
Kto może zostać katechetą?
Zgodnie z konkordatem zawartym pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską w 1993 r. nauczyciele religii muszą posiadać stosowne upoważnienie (miss canonica) od biskupa diecezjalnego, aby móc uczyć w szkole (mówi o tym art. 12 ust. 3). W tej samej ustawi...
Kult świętych obrazów i relikwii w Kościele katolickim
W Kościele katolickim praktykuje się oddawanie czci zarówno świętym obrazom, jak i relikwiom. Kult obrazów w katolicyzmie nie polega na kulcie obrazów jako przedmiotów, ale na oddawaniu czci osobie, która została na danym obrazie ukazana. Takie po...
Czy Msza w sobotę zastępuje niedzielną?
Każdy katolik zobowiązany jest do udziału w niedzielnej Eucharystii, nie wszyscy jednak pojawiają się tego dnia w kościele. Powodów nieobecności na Mszy Świętej może być nieskończenie wiele. Czasami ta absencja wynika z lenistwa i zaniedbania, ale...

Modlitewnik

Komentarze:

Wpisz wynik: 5×9 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!