Czy 3 maja trzeba iść do kościoła?
3 maja - co to za święto?
3 maja 1791 r. w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalona została pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja. Dzisiaj na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Ma ono charakter świecki, nie religijny, więc gdybyśmy zadali w tym kontekście pytanie: czy 3 maja trzeba iść do kościoła?, odpowiedź byłaby prosta: nie trzeba.
Wątpliwości pojawiają się jednak, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że 3 maja jest również wyjątkowym dniem w kalendarzu liturgicznym. Pod tą datą kryje się bowiem uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Co w takim wypadku?
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie należy do świąt nakazanych („obowiązkowych”), zatem uczestnictwo we Mszy Świętej w tym dniu z punktu widzenia Kodeksu Prawa Kanonicznego nie jest obligatoryjne.
Tytuł Maryi jako Królowej Polski funkcjonuje od XVII wieku. Kiedy w 1655 r. Szwedzi oblegali Jasną Górę, Polakom udało się odeprzeć atak i przypisali oni swoje zwycięstwo wstawiennictwu Matki Bożej. W rezultacie 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz złożył tzw. śluby lwowskie i ogłosił Maryję „Królową Korony Polskiej”. Liturgiczne święto zostało jednak ustanowione przez papieża Piusa X znacznie później, bo dopiero w 1908 r.
Oprócz Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kościele rzymskokatolickim obchodzimy 3 maja wspomnienie św. Piotra Cudotwórcy (biskupa) oraz św. Teodozego Peczerskiego (opata).
Komentarze: