Kościół rzymskokatolicki unika, ale jednocześnie nie zakazuje organizacji pogrzebów w niedzielę. Odbywają się one dosyć rzadko przede wszystkim ze względów praktycznych oraz logistycznych, a nie doktrynalnych. Warto zatem wiedzieć, czy biorąc udział we Mszy pogrzebowej spełniamy obowiązek uczestniczenia we Mszy niedzielnej.
W Polsce kwestie związane z nabożeństwem pogrzebowym reguluje „Instrukcja liturgiczna-duszpasterska Episkopatu o pogrzebie i modlitwach za zmarłych” z 5 maja 1978 r., w której czytamy:
Jeżeli pogrzeb ze Mszą św. trzeba odprawić w uroczystość obowiązującą, albo w niedzielę adwentową, wielkopostną lub wielkanocną, należy użyć formularza mszalnego z przypadającej uroczystości lub niedzieli (punkt 12a).
Oznacza to, że we wszystkie niedziele okresu zwykłego, a także w niedziele okresu Bożego Narodzenia Msze żałobne pogrzebowe odprawiane są bez żadnego problemu. Podobnie sprawa wygląda w pozostałych okresach liturgicznych, czyli w Adwencie, w Wielkim Poście i w okresie Zmartwychwstania – jedyna różnica występuje tak naprawdę w formularzu mszalnym. Krótko mówiąc, Kościół nie odmawia nigdy – przynajmniej teoretycznie – pogrzebu w niedzielę.
Wspomniana różnica w formularzu mszalnym nie jest istotna, kiedy mówimy o obowiązkowym udziale w niedzielnej Eucharystii. Innymi słowy, osoba, która uczestniczy w pogrzebie w niedzielę, automatycznie uczestniczy w Mszy niedzielnej. Nie musi dodatkowo iść do kościoła, aby wziąć udział w „zwykłej Mszy Św.”.
Warto także wspomnieć, że każda Msza pogrzebowa sprawowana w sobotę wieczorem jest równocześnie Mszą niedzielną, zgodnie z przepisem Kodeksu Prawa Kanonicznego: Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kan. 1248 § 1).
Komentarze:
bądź pierwszy!