Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Czy Msza pogrzebowa jest Mszą niedzielną?

Kościół rzymskokatolicki unika, ale jednocześnie nie zakazuje organizacji pogrzebów w niedzielę. Odbywają się one dosyć rzadko przede wszystkim ze względów praktycznych oraz logistycznych, a nie doktrynalnych. Warto zatem wiedzieć, czy biorąc udział we Mszy pogrzebowej spełniamy obowiązek uczestniczenia we Mszy niedzielnej.


W Polsce kwestie związane z nabożeństwem pogrzebowym reguluje „Instrukcja liturgiczna-duszpasterska Episkopatu o pogrzebie i modlitwach za zmarłych” z 5 maja 1978 r., w której czytamy:


Jeżeli pogrzeb ze Mszą św. trzeba odprawić w uroczystość obowiązującą, albo w niedzielę adwentową, wielkopostną lub wielkanocną, należy użyć formularza mszalnego z przypadającej uroczystości lub niedzieli (punkt 12a).


Oznacza to, że we wszystkie niedziele okresu zwykłego, a także w niedziele okresu Bożego Narodzenia Msze żałobne pogrzebowe odprawiane są bez żadnego problemu. Podobnie sprawa wygląda w pozostałych okresach liturgicznych, czyli w Adwencie, w Wielkim Poście i w okresie Zmartwychwstania – jedyna różnica występuje tak naprawdę w formularzu mszalnym. Krótko mówiąc, Kościół nie odmawia nigdy – przynajmniej teoretycznie – pogrzebu w niedzielę.


Wspomniana różnica w formularzu mszalnym nie jest istotna, kiedy mówimy o obowiązkowym udziale w niedzielnej Eucharystii. Innymi słowy, osoba, która uczestniczy w pogrzebie w niedzielę, automatycznie uczestniczy w Mszy niedzielnej. Nie musi dodatkowo iść do kościoła, aby wziąć udział w „zwykłej Mszy Św.”.


Warto także wspomnieć, że każda Msza pogrzebowa sprawowana w sobotę wieczorem jest równocześnie Mszą niedzielną, zgodnie z przepisem Kodeksu Prawa Kanonicznego: Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kan. 1248 § 1).

Informator

Przebieg chrztu bez Mszy krok po kroku
W Instrukcji Duszpasterskiej Episkopatu o Udzielaniu Sakramentu Chrztu Świętego Dzieciom z 1975 r. możemy przeczytać, że „zasadniczo dzieci należy chrzcić podczas Mszy Św.”. W wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach zdarzają się jednak odstęps...
Msze Święte wieczyste - co to jest?
W Kościele rzymskokatolickim Mszą Świętą wieczystą nazywa się Mszę Św. zbiorową, która może być ofiarowana zarówno za osobę żyjącą, jak i za osobę zmarłą. Jej istota polega na tym, że jest ona odprawiana codziennie, tak długo, jak funkcjonuje dane...
Co to jest Msza trydencka?
Mianem Mszy trydenckiej określa się jednolity porządek celebrowania Mszy Świętej, który obowiązywał w Kościele rzymskokatolickim od 1570 r. do 1969/1970 r. Swoją nazwę zawdzięcza on Soborowi Trydenckiemu (1545 - 1563), podczas którego biskupi zade...
Czym różni się kazanie od homilii?
Homilia i kazanie należą do stałych elementów Mszy Świętej w Kościele katolickim. W trakcie liturgii słowa występują jednak wymiennie. Różnią się głównie treścią/zakresem tematyki. W ramach kazania kapłan może poruszyć najróżniejsze kwestie, np. o...
Msze Święte w TV
Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego oglądanie transmisji telewizyjnej nigdy nie zastępuje czynnego udziału w niedzielnej liturgii. Jednocześnie wszyscy wiemy, że czasami dotarcie na Mszę Świętą jest po prostu niemożliwe.Znalazłeś się w takiej sy...
Msza Święta chrzcielna krok po kroku - jak przebiega?
W teologii katolickiej chrzest uznawany jest za jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Osoba, która go przyjmuje, staje się na zawsze członkiem Kościoła. Ma on bowiem charakter nieodwołalny i nieodwracalny w swoich skutkach. Nie tyl...
Msze Święte w radiu
Transmisje Mszy Świętych można znaleźć w ramówkach wielu radiostacji w Polsce – zarówno tych o zasięgu ogólnokrajowym, jak i o zasięgu lokalnym. Kościół zachęca, aby korzystali z nich ci wierni, którzy nie mogą osobiście przybyć do kościoła z...

Komentarze:

Wpisz wynik: 3+9 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!