W czasie mszy zbiorowej jeden kapłan łączy kilka różnych intencji, mogących dotyczyć różnych spraw i osób, zarówno żywych, jak i zmarłych.
Czym jest msza zbiorowa?
Msza zbiorowa to msza odprawiana przez jednego kapłana w kilku różnych intencjach, może dotyczyć jednej lub kilku spraw, a także jednej lub kilku osób.
Może być odprawiana zarówno za żywych, jak i zmarłych – obie takie intencje mogą się pojawić równocześnie, aczkolwiek jednak większość osób unika zamawiania intencji za osobę żywą, jeśli na tej samej mszy jest też intencja za osobę zmarłą. Mszę świętą można poza tym odprawić za bliskich z prośbą o błogosławieństwo, zdrowie, przy okazji jubileuszy, urodzin, imienin, innych uroczystości, trudnych momentów w życiu, wreszcie każdej „dobrej” intencji: za ojczyznę, o powołania, w intencji dzieci, młodzieży itp.
Msza zbiorowa i zamawiane na niej intencje nie są absolutnie gorsze od innych, choć czasem względy psychologiczne decydują, że tak jest odbierana przez wiernych, ci często mają potrzebę intencji indywidualnej, skupiającej się na „ich” sprawie czy bliskim – skuteczność nie zależy przecież od liczby kapłanów czy intencji, ale pamięci, wiary, zaangażowania w modlitwy i Chrystusa, którego ofiara jest zawsze równie wielka (i nigdy tak naprawdę nie odnosi się do jednej osoby, a nas wszystkich). Sens i wartość duchowa mszy zbiorowej i zwykłej są dokładnie takie same.
Msze zwane collectivas (zbiorowe) rządzą się kilkoma prawami:
- zamawiający musi wyrazić zgodę na połączenie intencji,
- musi znać dzień i godzinę ich odprawiania (data i godzina musi być podana poza tym publicznie, w ogłoszeniach);
- odprawianie takich mszy ogólnie jest wyjątkiem od ustalonego prawa kanonicznego i nie powinno być nadużywane,
- zaleca się, by msze zbiorowe nie były odprawiane częściej niż dwa razy w tygodniu.
Rodzajem mszy zbiorowych są także msze wieczyste, często praktykowane w zgromadzeniach zakonnych.
Kiedy ksiądz odprawia mszę w kilku intencjach?
Ksiądz najczęściej odprawia mszę zbiorową, w kilku różnych intencjach, gdy liczba mszy (lub kapłanów) jest mniejsza niż liczba intencji, a także gdy zachodzi potrzeba szybkiego terminu odprawienia mszy w jakiejś intencji, ale termin ten jest już wcześniej zarezerwowany (tutaj najczęściej w grę wchodzą nagłe choroby, tragedie, wypadki, trudne sytuacje rodzinne).
Ksiądz zazwyczaj pyta wtedy, czy zamawiający intencję zgodzi się na mszę zbiorową. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, gdy ksiądz zdaje sobie sprawę, że dana osoba chciałaby zamówić mszę w jakiejś intencji, ale nie ma na to środków – w takiej sytuacji może się zdarzyć, że kapłan zapyta/zaproponuje o dołączenie do intencji zbiorowej za symboliczny datek (lub wręcz bez niego, to wszystko zależy rzecz jasna od parafii, zwyczajów, księdza). W niektórych parafiach, kościołach, sanktuariach msze zbiorowe odprawiane są zawsze w określone dni i o określonych godzinach.
Ile kosztuje msza zbiorowa?
Jak z wszystkimi opłatami kościelnymi, nie ma jednego cennika za msze zbiorowe. Wszystko zależy tu od parafii, jej tradycji, samego kapłana, miejscowych zwyczajów. Wreszcie od zamożności zamawiającego – ofiara powinna zależeć od indywidualnych możliwości i chęci/woli wiernego. Przyjmuje się, że średnia krajowa rozciąga się między 50 a 200 złotych, w większości przypadków to około 100 złotych.
Co ciekawe, idąc z duchem czasu, niektóre parafie wprowadziły możliwość rezerwowania mszy zbiorowych przez Internet – wybiera się wówczas pasujący termin z podanych (zazwyczaj dwóch w każdym kolejnym tygodniu), następnie decydujemy się na którąś z podanych kwot na ofiarę (zazwyczaj nie przekraczają one 100 złotych), wypełniamy formularz i płacimy przelewem bankowym. Po zaksięgowaniu wpłaty przychodzi potwierdzenie zamówienia intencji we mszy zbiorowej. Intencje można dołączyć nieraz nawet jeszcze 4-5 dni przed podanymi datami.
Wspominki/wypominki – specyficzny rodzaj mszy zbiorowej
Specyficznym rodzajem uroczystości zbiorowej są wypominki, zwane też regionalnie wspominkami czy zaleckami. Samo słowo „wypominki” w dawnym słowniku języka polskiego definiowane jest jako „modlitwy za dusze zmarłych”. Najstarsze modlitwy, które miały charakter wypominkowy datuje się na II/III wiek. Odbywają się w listopadzie (najczęściej trwają osiem dni, czasem cały miesiąc) w intencji wszystkich zmarłych, których bliscy taką chęć zgłosili (i uiścili symboliczną opłatę, która nie jest obowiązkowa, ale najczęściej uiszczana zgodnie z miejscową tradycją, to najczęściej kilkadziesiąt złotych).
Wypominki to modlitwa błagalna za zmarłych, podczas której wyczytuje się kolejno ich imiona/nazwiska. Wypominki mogą być jednorazowe, odczytywane na cmentarzu, oktawalne, wówczas trwają 8 dni od Wszystkich Świętych i najczęściej łączą się z różańcem, a także całoroczne, odczytywane przez cały rok przed konkretnymi mszami świętymi.
Najczęstszą formą zbierania wypominek jest wypełnienie odpowiedniej kartki w specjalnych punktach przed cmentarzami w dniu Wszystkich Świętych. Kartkę taką po wypełnieniu wrzuca się do skrzynki – można na niej zapisać same imiona, same nazwiska lub imiona z nazwiskami.
Komentarze:
bądź pierwszy!