Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Nabożeństwo i Kompleta: Sanktuarium Miłosie... Oglądaj teraz

Zakon świecki – co to znaczy, jak wstąpić?

Zakon świecki – co to znaczy, jak wstąpić? Pixabay

Zakony świeckie swą tradycją sięgają średniowiecza. To forma życia zakonnego, ale poza klasztorem, bez składania ślubów zakonnych, a jedynie przyrzeczeń lub oblacji.


Co to jest zakon świecki?


Zakon świecki, nazywany także trzecim zakonem (pierwszym są zakony męskie, drugim żeńskie), to świeckie stowarzyszenia osób obu płci, które nie żyją w obrębie żadnego z klasztorów, ale uczestniczą w życiu w duchu wybranego zakonu i pod jego zwierzchnictwem prowadzą życie apostolskie. Osoby wstępujące do zakonów świeckich nazywani są tercjarzami (od łacińskiego tertius ordo, a więc „trzeci zakon”). Nie noszą habitów, a tylko oznaki przynależności, szkaplerze lub tau.


Zakony świeckie - kilka słów o historii


Za założyciela pierwszego zakonu świeckiego uważany jest św. Franciszek z Asyżu. W 1221 roku napisał on „List do wiernych”, w którym zapoczątkował życie religijne osób świeckich na wzór tego prowadzonego przez zakonników (według legendy zaś zwrócili się do niego Luchezjusz i Buonadonna, małżonkowie, którzy chcieli żyć na wzór św. Franciszka i prosili go, by coś na to poradził).


Pierwszym takim zakonem byli Bracia i Siostry od Pokuty, z nich wyewoluowali potem świeccy franciszkanie. Kolejni byli świeccy dominikanie. Od XV wieku wszystkie zakony ścisłe dostały papieskie pozwolenie na zakładanie własnych zakonów świeckich (po franciszkanach i dominikanach takie decyzje podjęli potem karmelici, a następnie trynitarze). Od średniowiecza wiele zakonów świeckich prowadziło regularne życie zakonne, ale jako że ich członkowie składali tylko proste przyrzeczenia zakonne, prawo kościelne nie traktowało ich jak zakonników z zakonów ścisłych. W XX wieku zaczęto takich tercjarzy traktować nieco inaczej, stawiać ich pomiędzy zwykłymi tercjarzami a zakonnikami, same zaś zakony świeckie prowadzące życie zakonne regularne zaczęto nazywać Trzecimi Zakonami Regularnymi. Do najbardziej znanych tercjarzy należeli: Francesco Petrarca, autor „Sonetów do Laury”, św. Elżbieta Węgierska, fizyk Alessandro Volta, naukowiec Luigi Galvani, św. Roch, św. brat Albert, bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko i kilku papieży, ze św. Janem XXIII na czele.


Jakie zasady obowiązują w zakonie świeckim?


Najogólniej rzecz biorąc, w zakonie świeckim obowiązują takie zasady, jakie obowiązują w instytucji zakonnej, z którą jest on związany.


Inne będą więc u świeckich franciszkanów (Ewangelia i ubóstwo), świeckich dominikanów (głoszenie Słowa Bożego), świeckich kapucynów (ubóstwo, kontemplacja, braterstwo) czy też świeckich karmelitów (modlitwa i kontemplacja). W każdym przypadku tercjarze składają przyrzeczenia, a następnie żyją zgodnie z ustalonymi zakonnymi regułami. Nie składa się natomiast ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, więc tercjarze są pomiędzy instytutami zakonnymi ścisłymi a instytutami stricte świeckimi.


Świeccy dominikanie


I tak przykładowo świeccy dominikanie są traktowani jako członkowie Rodziny Dominikańskiej, istotnymi elementami ich życia są: modlitwa (codzienna Liturgia Godzin, antyfony, msza święta, modlitwy osobiste), studium (Nowy Testament, a także pisma teologiczne i duchowe), wspólnota (fraternie działające przy klasztorach), apostolstwo (animacja spotkań religijnych, pomoc w działaniu klasztorów i kościołów, Dominikańska Szkoła Wiary, pomoc w liturgii itp.). Świeccy dominikanie noszą pod ubraniem mały szkaplerz lub medalik, a na ubraniu znaki dominikańskie; wykroczenia ich przeciw regule zakonnej nie są jednak grzechem, gdyż swoich zobowiązań nie wykonują pod żadnym przymusem.


Świeccy franciszkanie


Świeccy franciszkanie zobowiązują się do życia w ideach franciszkanizmu. Zobowiązani są do częstego czytania Biblii i życia nią na co dzień.


Świeccy karmelici


Świeccy karmelici mają pielęgnować ducha modlitwy, pokuty i wyrzeczenia, a więc przynajmniej pół godziny dziennie przeznaczyć na rozmyślania i modlitwy, jak najczęściej korzystać z sakramentu pojednania, praktykować post i abstynencję, zrezygnować z rozrywek, ćwiczyć się w cnocie milczenia itp. Obowiązkowe są spotkania wspólnotowe przynajmniej raz w miesiącu, a także prowadzenie działalności apostolskiej.


Wszystkie zakony świeckie chętnie angażują się też w działalność charytatywną.


Jak wstąpić do zakonu świeckiego?


Pierwszym krokiem po poczuciu powołania powinna być rozmowa z przełożonym danej grupy lub zwrócenie się do Rady Prowincjonalnej, a potem zapoznanie się z odpowiednimi dokumentami przybliżającymi reguły zakonne i warunki, jakie trzeba spełniać.


W większości zakonów świeckich, choć te reguły mogą się nieco różnić między poszczególnymi zakonami, obowiązują następujące etapy przed włączeniem w struktury ruchu: inicjacja, formacja oraz złożenie profesji, czyli przyrzeczenia.


Formacja ma kilka etapów, przykładowo u franciszkanów świeckich to postulat (formacja powołaniowa, zapoznanie się z regułami), nowicjat (formacja początkowa, po niej składa się przyrzeczenie na okres roku), juniorat (trwa 2 lata) i wreszcie formacja ciągła (wieczysta, a więc już pełne zaakceptowanie i praktykowanie reguł zakonnych). Karmelici świeccy składają pierwsze przyrzeczenia po 2 latach, na czas określony, a kolejne już na stałe (po roku od przyrzeczeń wieczystych mogą złożyć też śluby posłuszeństwa i czystości). U benedyktynów natomiast zamiast przyrzeczeń składa się oblację – to związanie się z konkretnym klasztorem i życie zgodnie z regułami św. Benedykta, oblatem może zostać kapłan lub osoba świecka. Ogólnie formacje trwają więc kilka, zazwyczaj około 5 lat. Do zakonu takiego może wstąpić każdy, choć obowiązują widełki wiekowe między 18 a 55/65 lat (różne w różnych zakonach, osoby starsze muszą uzyskać specjalną zgodę), niezależnie od stanu cywilnego – można pozostawać w stanie wolnym, ale równie dobrze można być w sakramencie kapłaństwa lub małżeństwa (w tym ostatnim przypadku potrzebna może być zgoda współmałżonka).


Zakony świeckie w Polsce


Pierwsze zakony świeckie w Polsce powstały jeszcze w XIII wieku. Były związane z zakonem franciszkańskim, a działały we Wrocławiu i w Krakowie.


Obecnie w Polsce działa wiele zakonów świeckich, zdecydowanie najliczniejszymi grupami są świeccy franciszkanie (około 20 tysięcy w ponad 600 wspólnotach), świeccy dominikanie i karmelici.


Decydując się na wstąpienie do któregoś z nich, najlepiej jest skontaktować się z osobą przełożoną danej grupy najbliżej miejsca zamieszkania, która wszystko wyjaśni (często w przypadku poszczególnych fraterni każda grupa może mieć nieco odrębne zwyczaje).

Polecane artykuły

Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Zwyczaje wielkanocne na świecie Zwyczaje wielkanocne na świecie
Wydawać by się mogło, że Wielkanoc obchodzi się wszędzie jeśli nie tak samo, to chociaż podobnie. Zwyczaje wielkanocne na świecie są jednak różnorodne, część z nich może budzić nasze szczere zdziwienie.Czy na świecie są takie same zwyczaje wielkan...
Kto może być chrzestnym? Kto może być chrzestnym?
Przy wyborze chrzestnych dla dziecka trzeba brać pod uwagę nie tylko własne sympatie oraz chęci kandydatów, ale także prawo kanoniczne. W Kościele katolickim, aby móc pełnić tę rolę, należy spełnić bowiem określone warunki. Dlatego odwołując się p...
Czy Msza pogrzebowa jest Mszą niedzielną? Czy Msza pogrzebowa jest Mszą niedzielną?
Kościół rzymskokatolicki unika, ale jednocześnie nie zakazuje organizacji pogrzebów w niedzielę. Odbywają się one dosyć rzadko przede wszystkim ze względów praktycznych oraz logistycznych, a nie doktrynalnych. Warto zatem wiedzieć, czy biorąc udzi...
Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego? Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego?
Koronka Miłosierdzia Bożego to modlitwa, którą Jezus przekazał św. Siostrze Faustynie Kowalskiej w prywatnym objawieniu 13-14 września 1935 r. Kiedy powinno się odmawiać Koronkę do Miłosierdzi Bożego?Można ją odmawiać w każdym czasie, chociaż zwyc...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 8-1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!