Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Apel Jasnogórski: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz
Twoje położenie: ustalam...

Kto może zostać katechetą?

Zgodnie z konkordatem zawartym pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską w 1993 r. nauczyciele religii muszą posiadać stosowne upoważnienie (miss canonica) od biskupa diecezjalnego, aby móc uczyć w szkole (mówi o tym art. 12 ust. 3).

W tej samej ustawie znajdziemy również deklarację, że kryteria wykształcenia pedagogicznego katechetów będą ustalane wspólnie przez władze państwowe i Konferencję Episkopatu.


Obowiązujące dzisiaj wymagania zostały zaprezentowane w tekście „Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii” z 1 maja 2016 r.

Poniżej przedstawiamy wymagania, jakie są stawiane, kandydatom na stanowisko nauczyciela religii w liceach, technikach, gimnazjach, zasadniczych szkołach zawodowych oraz podstawówkach.


Natomiast osoby zainteresowane wymaganiami kwalifikacyjnymi dla nauczycieli religii w przedszkolach oraz w szkołach specjalnych odsyłamy bezpośrednio do tekstu „Porozumienia..”.


Katecheta w liceum ogólnokształcącym, w technikum – kwalifikacje


Katechetą w liceum ogólnokształcącym oraz w technikum (z wyjątkiem szkół specjalnych) może zostać:


I. osoba, która uzyskała tytuł magistra na kierunku teologia w uczelni prowadzonej przez Kościół katolicki albo w katolickim wydziale teologicznym uczelni publicznej oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii.

II. ksiądz, który ukończył seminarium duchowne (wyższe diecezjalne lub zakonne) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii.


Katecheta w gimnazjach, w zasadniczych szkołach zawodowych – kwalifikacje


Katechetą w gimnazjum oraz w zasadniczej szkole zawodowej (z wyłączeniem szkół specjalnych) może zostać:


I. Każda osoba, które spełnia warunki określone dla katechetów uczących religii w liceach ogólnokształcących oraz w technikach (przedstawione powyżej);


II. Osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku innym niż teologia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii uzyskane w wyniku ukończenia teologiczno-katechetycznych studiów podyplomowych;


III. Alumn wyższego seminarium duchownego, który ukończył piąty rok studiów.


Katecheta w szkole podstawowej – kwalifikacje


Katechetą w szkole podstawowej (z wyjątkiem szkoły specjalnej) może zostać:


I. Osoba, która spełnia powyżej przedstawione wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli religii w liceach, technikach bądź gimnazjach;


II. Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku teologia i uzyskała tytuł zawodowy licencjata w kolegium teologicznym albo w uczelni prowadzonej przez Kościół katolicki albo w katolickim wydziale teologicznym uczelni publicznej oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii;


III. Osoba, która posiada dyplom ukończenia kolegium teologicznego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii;


IV. Alumn wyższego seminarium duchownego po ukończeniu czwartego roku bądź student wyższych studiów teologicznych po ukończeniu czwartego roku studiów.

Informator

Miejsca święte w Polsce
Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego „miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiern...
Kiedy Msza Święta jest nieważna?
Z punktu widzenia prawa kościelnego Msza Św. może być nieważna wtedy, kiedy jest sprawowana przez niewłaściwą osobę albo w niewłaściwy sposób. Wierni świeccy nie mają zatem kompletnie wpływu na tę kwestię. Mają natomiast wpływ na własny udział we ...
Czy katolik może uczestniczyć w nabożeństwach innych Kościołów?
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu” z 25 marca 1993 r. nic nie stoi na przeszkodzie, aby katolik uczestniczył w nabożeństwach innych Kościołów. Co więcej, we wspomnianym dokumenci...
Czym różni się zakonnik od księdza?
W Kościele katolickim księdzem/kapłanem jest każdy mężczyzna, który przyjął sakrament święceń w stopniu prezbiteratu.W większości przypadków przyjęcie święceń poprzedzone jest ukończeniem seminarium diecezjalnego (albo metropolitalnego). Wówczas a...
Kto może być świadkiem bierzmowania?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 874, 892) świadkiem bierzmowania może być każda osoba, która wypełnia warunki określone również dla chrzestnych, czyli:- została wyznaczona przez przyjmującego sakrament bądź przez jego rodziców, albo pr...
Co to jest oaza w kościele katolickim?
Oaza to powszechne określenie Ruchu Światło-Życie, czyli ruchu odnowy Kościoła rzymskokatolickiego, który został zapoczątkowany w 1954 r. przez ks. Franciszka Blachnickiego.Celem Ruchu jest formacja, tj. wychowywanie dojrzałych chrześcijan, co nie...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 1×2 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!