Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza Święta na żywo - online: Klasztor Benedyktyn... Oglądaj teraz

Ile trwa msza komunijna?

Ile trwa msza komunijna? Shutterstock

Msza podczas pierwszej Komunii Świętej jest dłuższa od „zwykłej”, ale wiele zależy tutaj od różnych czynników, przede wszystkim lokalnej tradycji.


Ile trwa msza komunijna?


Ogólnie można powiedzieć, że msza komunijna trwa od około godziny do ponad dwóch godzin. Nie można jednak precyzyjnie określić, ile trwa msza komunijna. O wszystkim decyduje tutaj: po pierwsze - liczba dzieci przystępujących do sakramentu (im ich więcej, tym bardziej czas się wydłuża), po drugie - forma zaangażowania dzieci w samo nabożeństwo.


Są parafie, w których proboszcz decyduje, że dzieci nie będą brać czynnego udziału lub że będzie on w czynny w niewielkim stopniu (mówienie z pamięci czy nawet czytanie przy pełnym kościele wiernych to dla wielu dzieci spory stres), ale są i bardziej tradycyjne, gdzie każde z dzieci przystępujących do pierwszej Komunii Świętej coś powie do mikrofonu, co rzecz jasna rozciąga całą uroczystość.


Do tego dochodzą tradycyjne podziękowania wygłaszane przez dzieci, katechetów itp. Ta część także może się przeciągać, ale wcale nie musi. W poszczególnych parafiach mogą się też pojawiać dodatkowe elementy, które wydłużą czas trwania mszy – przykładem jest procesja komunijna indywidualna lub w małych grupach, dodatkowe kazanie wygłaszane specjalnie do dzieci, dodatkowe modlitwy i hymny za dzieci itp. Bardzo często też już po samej liturgii rodzice organizują różne sesje fotograficzne, nieraz też grupowe z księdzem itp., trzeba więc liczyć się z tym, że kolejne kilkanaście/kilkadziesiąt minut trzeba będzie na to dodatkowo poświęcić.


Jak wygląda msza komunijna?


Msza komunijna składa się najczęściej z dwóch części: głównej mszy przedpołudniowej oraz z nabożeństwa popołudniowego, po którym tradycyjnie wręcza się pamiątki z tej ceremonii (aczkolwiek nabożeństwo popołudniowe zależy od parafii – można znaleźć informacje, że w niektórych są na przykład następnego dnia).


Msza przedpołudniowa zaczyna się najczęściej przywitaniem dzieci przed kościołem. Potem może się odbyć błogosławieństwo dzieci przez rodziców, czasem też chrzestnych, jest to błogosławieństwo grupowe (ale czasem bywa tak, że ten element ma miejsce wcześniej, w domu, w formie indywidualnej). Dzieci zostają pokropione wodą święconą i potem w procesji wchodzą prowadzone przez księdza do kościoła, siadają w przednich, udekorowanych na tę okazję ławkach. Następnie usłyszymy czytania (te często czytają albo dzieci albo też ich rodzice, choć nie jest to zasadą) i kazanie (czasem dwa, osobne dla dorosłych i osobne dla dzieci). Następnie odnawia się przyrzeczenia chrzcielne (wtedy dzieci trzymają w dłoniach zapalone świece) i odmówiona zostaje modlitwa wiernych. Po ofierze, którą najpierw składają dzieci, następuje uroczysta komunia, do której także w pierwszej kolejności przystępują dzieci (często idą wspólnie z rodzicami). Kolejnym elementem jest zaintonowanie pieśni dziękczynnej przez dzieci, a potem jest czas na składanie życzeń, zarówno tych od dzieci, jak i dla dzieci (ksiądz, katecheci itp.). Mszę kończy błogosławieństwo i wyjście dzieci w procesji przed kościół. W większości parafii przed wyjściem z kościoła dzieci z rodzicami wręczają jeszcze wspólny prezent dla księdza/katechetów/parafii itp.


Kiedy jest komunia – w 2 czy w 3 klasie?


W Kościele katolickim czas przeprowadzenia pierwszej Komunii Świętej precyzują dokumenty Konferencji Episkopatu Polski – zgodnie z nimi do ceremonii tej przystępują dzieci kończące trzecią klasę szkoły podstawowej (a więc mające 9-10 lat).


Wczesna Komunia Święta


Trzeba tutaj jednak dodać, że istnieją też lokalne tradycje, które są ogólnie szanowane przez władze kościelne, o ile są zgodne z normami kościelnymi, czyli gwarantują, że dzieci idące do pierwszej Komunii Świętej osiągnęły tak zwany „wiek rozumny”, a za taki uważa się 5-7 lat. W tym wieku dziecko powinno być zdolne do zrozumienia podstawowych prawd wiary i znaczenia samego sakramentu. Tak jest na przykład na Górnym Śląsku, gdzie powszechne jest posyłanie dzieci do tak zwanej Wczesnej Komunii Świętej w wieku 5-7 lat (sporadycznie też znajdziemy takie przypadki na Dolnym Śląsku, choć tam nie cieszą się tak wielką popularnością – na Górnym Śląsku nieraz więcej dzieci idzie do Wczesnej Komunii niż tej w czasie „tradycyjnym”). O wyborze decydują zawsze sami rodzice dziecka, choć ksiądz/katecheta może zwrócić uwagę, że nie jest to jeszcze czas na przyjęcie sakramentu. Wczesne Komunie gorąco popierał Jan Paweł II.


Z Wczesną Komunią związana jest zresztą ciekawa historia, która aż do 2013 roku związana była właśnie z Górnym Śląskiem. Z tego regionu miał bowiem pochodzić Jan Krawiec, który wyemigrował do Włoch i przyjął imię Giovanni Sarto (co znaczy dokładnie to samo, co wcześniej po polsku). Jego syn Giuseppe Melchiorre Sarto w 1903 roku został papieżem, przyjął imię Piusa X i to on wprowadził możliwość przystępowania do Wczesnej Komunii Świętej. Na specjalnym kongresie w Opolu podważono jednak pochodzenie ojca Piusa X jako Ślązaka i oficjalnie przedstawiono jego włoskie drzewo genealogiczne (aczkolwiek w pamięci niektórych starszych ludzi w tym regionie wciąż Pius X jest „swój”). 

Polecane artykuły

Co to jest Msza konwentualna? Co to jest Msza konwentualna?
Msza konwentualna znana jest od czasów wczesnego chrześcijaństwa. To msza odprawiana w kościołach, w których posługę sprawują bracia zakonni lub kanonicy.Czym jest msza konwentualna?Msza konwentualna to specyficzny rodzaj odprawiania liturgii w ko...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Czy można chrzcić dziecko podczas Adwentu, Wielkiego Postu, Wielkanocy? Czy można chrzcić dziecko podczas Adwentu, Wielkiego Postu, Wielkanocy?
W prawie kanonicznym nie znajdziemy przepisów, które zakazywałyby kapłanom udzielania sakramentu chrztu w jakiś konkretnych dniach/okresach liturgicznych. Możemy zatem ochrzcić nasze dziecko w dowolnym czasie – także w Adwent, w Wielki Post oraz w...
Czym się różni kościół anglikański od katolickiego? Czym się różni kościół anglikański od katolickiego?
Kościół anglikański oddzielił się od Kościoła katolickiego w pierwszej połowie XVI w., czyli w okresie reformacji. Z tego względu nierzadko bywa zaliczany do wyznań protestanckich. Tymczasem, biorąc pod uwagę przyjętą doktrynę oraz obowiązują...
Co to jest Msza koncelebrowana? Kiedy się ją odprawia, jak przebiega? Co to jest Msza koncelebrowana? Kiedy się ją odprawia, jak przebiega?
W Kościele katolickim mszą koncelebrowaną określa się Mszę świętą wspólnie odprawianą przez dwóch lub więcej kapłanów.  Kiedy odprawiana jest Msza koncelebrowana?Zgodnie z „Ogólnym wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego” koncelebra jest naka...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 5-3 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!