Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Wielki Czwartek - co to za święto?
Wielki Czwartek zajmuje wyjątkowe miejsce w kalendarzu liturgicznym – jest to dzień rozpoczynający obchody Triduum Paschalnego. W trakcie odprawianych wówczas Mszy Św. wspominane są kluczowe dla wszystkich katolików wydarzenia, które miały miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy, tj. ustanowienie sakramentu Eucharystii oraz ustanowienie sakramentu kapłaństwa przez Jezusa Chrystusa.
Czy w Wielki Czwartek trzeba pójść do kościoła?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek. Rzecz ma się tak samo w przypadku pozostałych dni Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Świętem nakazanym jest dopiero Niedziela Wielkanocna.
Należy jednak wspomnieć, że Msze Święte sprawowane w Wielki Czwartek mają szczególny charakter i strukturę. Najpierw rankiem tego dnia w kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. Msza św. Krzyżma. Podczas liturgii ma miejsce konsekracja olejów świętych oraz odnowieni przyrzeczeń kapłańskich przez biskupa danej diecezji i pozostałych duchownych. Msza ta zamyka okres Wielkiego Postu.
Z kolei późniejsza (wieczorna) msza nazywana jest Mszą Wieczerzy Pańskiej. To właśnie ona rozpoczyna oficjalnie okres Triduum Paschalnego. W trakcie liturgii w niektórych kościołach główny celebrans obmywa nogi dwunastu mężczyznom (obrzęd mandatum). Gest ten stanowi powtórzenie gestu Jezusa (J13, 1-20). Po Mszy Świętej dochodzi natomiast do ogołocenia ołtarza oraz do opróżnienia tabernakulum i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do przygotowanej wcześniej kaplicy (tzw. ciemnicy). Tam rozpoczyna się trwająca do późnych godzin adoracja. Najświętszy Sakrament wraca na swoje miejsce – tj. do tabernakulum – dopiero w Wielką Sobotę.
Komentarze:
bądź pierwszy!