Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Wielki Czwartek zajmuje wyjątkowe miejsce w kalendarzu liturgicznym – jest to dzień rozpoczynający obchody Triduum Paschalnego. W trakcie odprawianych wówczas Mszy Św. wspominane są kluczowe dla wszystkich katolików wydarzenia, które miały miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy, tj. ustanowienie sakramentu Eucharystii oraz ustanowienie sakramentu kapłaństwa przez Jezusa Chrystusa. Warto zatem znać odpowiedź na pytanie: czy w Wielki Czwartek trzeba pójść do kościoła?
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek. Rzecz ma się tak samo w przypadku pozostałych dni Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Świętem nakazanym jest dopiero Niedziela Wielkanocna.
Należy jednak wspomnieć, że Msze Święte sprawowane w Wielki Czwartek mają szczególny charakter i strukturę. Najpierw rankiem tego dnia w kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. Msza św. Krzyżma. Podczas liturgii ma miejsce konsekracja olejów świętych oraz odnowieni przyrzeczeń kapłańskich przez biskupa danej diecezji i pozostałych duchownych. Msza ta zamyka okres Wielkiego Postu.
Z kolei późniejsza (wieczorna) msza nazywana jest Mszą Wieczerzy Pańskiej. To właśnie ona rozpoczyna oficjalnie okres Triduum Paschalnego. W trakcie liturgii w niektórych kościołach główny celebrans obmywa nogi dwunastu mężczyznom (obrzęd mandatum). Gest ten stanowi powtórzenie gestu Jezusa (J13, 1-20). Po Mszy Świętej dochodzi natomiast do ogołocenia ołtarza oraz do opróżnienia tabernakulum i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do przygotowanej wcześniej kaplicy (tzw. ciemnicy). Tam rozpoczyna się trwająca do późnych godzin adoracja. Najświętszy Sakrament wraca na swoje miejsce – tj. do tabernakulum – dopiero w Wielką Sobotę.
Komentarze:
bądź pierwszy!