Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem?

Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem? Teoretycznie: tak. Praktycznie: niezmiernie rzadko.


Kodeks Prawa Kanonicznego jako miejsce właściwe do zawarcia związku małżeńskiego wskazuje parafię:


Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej. (KPK, kan. 1115)


Natomiast kanon 1118 precyzuje cytowany powyżej przepis i mówi dosłownie o kościele parafialnym. Pojawia się tam również możliwość zawarcia małżeństwa w „odpowiednim miejscu”:


§ 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.


§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.


§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

 

Pozwolenia na udzielenie sakramentu małżeństwa w innym miejscu niż kościół może udzielić zatem tylko biskup diecezjalny. Młodzi, kierując do niego swoją prośbę o zgodę na organizację ślubu poza świątynią, powinni pamiętać o przekonującym, ale oczywiście prawdziwym uzasadnieniu – argument o ślicznych widokach z pewnością w tym przypadku nie wystarczy.


Należy również zaznaczyć, że tego typu licencje wydawane są przez biskupów niezmiernie rzadko i zdecydowana większość nupturientów spotyka się z odmową. Ponadto na decyzję ordynariusza – nawet negatywną – trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy, a nawet rok. Czy warto? Narzeczeni muszą sami odpowiedzieć sobie na to pytanie.


Osobom, którym zależy na zawarciu związku małżeńskiego w plenerze, polecamy rozważyć ślub w położonej w ustronnym miejscu urokliwej kaplicy. Kaplica jest bowiem – tak jak kościół – budową sakralną, w której można sprawować wszystkie czynności święte (KPK, kan. 1225). Co więcej, jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów o zgodę na ślub w kaplicy można prosić proboszcza, więc oczekiwanie na decyzję nie zajmie tak dużo czasu jak w sprawie miejsca świeckiego.



Informator

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?
Środa Popielcowa jest wyjątkowym dniem w liturgii katolickiej; dniem, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Wyznacza się ją corocznie na podstawie daty Wielkanocy, zatem może wypaść od 4 lutego do 10 marca. Czy w Popielec trzeba iść do kościoła?...
Chrzest dorosłych w Kościele katolickim
„Zdatnym do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek, jeszcze nie ochrzczony.” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 864)Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym chrzest może być udzielony każdej osobie pod warunkiem, że nie przyjęła ona tego sakramentu ...
Postawy podczas Mszy świętej
W trakcie mszy świętej wierni powinni w tych samych momentach przyjmować jednakowe postawy liturgiczne, którymi są: postawa stojąca, postawa siedząca oraz postawa klęcząca.Postawa stojąca jest postawą człowieka wolnego, otwartego i gotowego do dzi...
Kalendarz liturgiczny, rok liturgiczny - co to jest, ile trwa?
W Polsce i w zdecydowanej większości krajów Europy obowiązuje kalendarz gregoriański. Na jego podstawie rok świecki składa się z 12 miesięcy, 52 tygodni i 365/366 dni. Dokładnie tyle samo trwa rok liturgiczny w religii katolickiej. Cykle te nie są...
Życzenia dla księdza: urodzinowe, imieninowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne, na prymicje, na Wielki Czwartek
Zgodnie z panującym zwyczajem życzenia dla księdza powinny mieć religijny charakter albo chociaż zawierać religijny akcent. Co zatem warto dodać do tradycyjnego „zdrowia, szczęścia, pomyślności”? Jakich zwrotów i sformułowań używać, zwracając się ...
Co to jest Msza konwentualna?
W Kościele katolickim msza konwentualna jest mszą świętą odprawianą przez pewne wspólnoty, stąd określa się ją również „mszą zgromadzenia”.W „Ogólnym wprowadzeniu do Mszału rzymskiego" czytamy, że: „chociaż dla tych Mszy nie przewiduje się żadnej ...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 5×3 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!