Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem?
Czy ślub kościelny można wziąć poza kościołem? Teoretycznie: tak. Praktycznie: niezmiernie rzadko.
Kodeks Prawa Kanonicznego jako miejsce właściwe do zawarcia związku małżeńskiego wskazuje parafię:
Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej. (KPK, kan. 1115)
Natomiast kanon 1118 precyzuje cytowany powyżej przepis i mówi dosłownie o kościele parafialnym. Pojawia się tam również możliwość zawarcia małżeństwa w „odpowiednim miejscu”:
§ 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.
§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.
§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.
Pozwolenia na udzielenie sakramentu małżeństwa w innym miejscu niż kościół może udzielić zatem tylko biskup diecezjalny. Młodzi, kierując do niego swoją prośbę o zgodę na organizację ślubu poza świątynią, powinni pamiętać o przekonującym, ale oczywiście prawdziwym uzasadnieniu – argument o ślicznych widokach z pewnością w tym przypadku nie wystarczy.
Należy również zaznaczyć, że tego typu licencje wydawane są przez biskupów niezmiernie rzadko i zdecydowana większość nupturientów spotyka się z odmową. Ponadto na decyzję ordynariusza – nawet negatywną – trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy, a nawet rok. Czy warto? Narzeczeni muszą sami odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Osobom, którym zależy na zawarciu związku małżeńskiego w plenerze, polecamy rozważyć ślub w położonej w ustronnym miejscu urokliwej kaplicy. Kaplica jest bowiem – tak jak kościół – budową sakralną, w której można sprawować wszystkie czynności święte (KPK, kan. 1225). Co więcej, jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów o zgodę na ślub w kaplicy można prosić proboszcza, więc oczekiwanie na decyzję nie zajmie tak dużo czasu jak w sprawie miejsca świeckiego.
Komentarze: