Czy po rezurekcji trzeba iść do kościoła?
W liturgii Kościoła rzymskokatolickiego rezurekcją nazywa się uroczystą Mszę Świętą sprawowaną o świcie w Niedzielę Wielkanocną, a także procesję, która towarzyszy obchodom Zmartwychwstania Pańskiego. Przy czym procesja ta może być odprawiana – w zależności od decyzji parafii – zarówno w sobotę wieczorem (po Wigilii Paschalnej), jak i w niedzielę rano. Zasadne zatem staje się pytanie: czy po rezurekcji trzeba iść do kościoła?
Otóż, obowiązkiem każdego katolika jest czynne uczestnictwo we Mszy Świętej w każdą niedzielę i w każde święto nakazane. Przepisy kościelne nie precyzują jednak, w której Eucharystii wierny powinien wziąć udział, a którą może sobie – mówiąc potocznie – odpuścić. Istotny jest bowiem konkretny dzień liturgiczny, a nie konkretna godzina. Wierni są zatem zobowiązani do udziału w jednej z kilku Mszy Świętych sprawowanych w ramach obchodów Niedzieli Wielkanocnej, a nie we wszystkich. Tą jedną mszą może być zatem msza poranna, czyli rezurekcyjna. Osoby, które w niej uczestniczą, nie muszą ponownie iść tego dnia do kościoła.
Jeżeli natomiast pod pojęciem „rezurekcja” rozumiemy tylko procesję, to powinniśmy pamiętać, że uczestnicząc wyłącznie w pochodzie religijnym, nie spełniamy swojego obowiązku udziału we Mszy Świętej. Procesja to procesja, a Eucharystia to Eucharystia. Jako katolicy powinniśmy czynnie uczestniczyć w tej drugiej. W końcu nieobecność na Mszy Św. w święto nakazane jest źródłem grzechu ciężkiego.
Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że Wigilia Paschalna odprawiana jest w sobotę wieczorem, ale liturgicznie przynależy już do Niedzieli Wielkanocnej. Osoby, które biorą w niej udział, nie muszą iść do kościoła następnego dnia ani na mszę rezurekcyjną, ani na żadną inną.
Komentarze: