Czy rozwodnik może przystąpić do komunii świętej? Mimo że powszechnie uważa się, że rozwodnicy nie mogą przystępować do komunii świętej, jest wyjątek, który umożliwia otrzymanie tego sakramentu. Dowiedz się, co to za warunek.
Rozwód w prawie kościelnym
Na początku należy zaznaczyć, że w Kościele katolickim rozwodów nie ma. Można starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, ale proces ten nie jest w żaden sposób tożsamy z procesem rozwodowym. Stwierdzenie nieważności małżeństwa oznacza bowiem, że małżeństwo nie zostało zawarte zgodnie z przepisami kanonicznymi, czyli w świetle prawa kościelnego nigdy nie było ważne. Tym samym w Kościele pojęcie rozwodnika nie istnieje.
Rozwód a przystąpienie do komunii świętej
Co jednak z osobami, które rozwiodły się zgodnie z obowiązującym polskim prawem cywilnym? Czy mogą przystąpić do komunii świętej? Tak, o ile nie żyją w kolejnym związku niesakramentalnym. Zgodnie bowiem z przepisami kościelnymi:
do komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych, podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary oraz innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim.”(Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 915)
W Kościele katolickim życie w związku niesakramentalnym jest uznawane za trwanie w jawnym grzechu ciężkim. Tym samym osoby, które żyją razem, a nie wzięły ślubu kościelnego, nie mogą przystępować do komunii świętej. Dotyczy to również tych wiernych, którzy złączeni są wyłącznie ślubem cywilnym. Ich sytuację szeroko omówił papież Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym Familiaris Consortio z 1981 r.:
Kościół jednak na nowo potwierdza swoją praktykę, opartą na Piśmie Świętym, niedopuszczania do komunii eucharystycznej rozwiedzionych, którzy zawarli ponowny związek małżeński. Nie mogą być dopuszczeni do komunii świętej od chwili, gdy ich stan i sposób życia obiektywnie zaprzeczają tej więzi miłości między Chrystusem i Kościołem, którą wyraża i urzeczywistnia Eucharystia. Jest poza tym inny szczególny motyw duszpasterski: dopuszczenie ich do Eucharystii wprowadzałoby wiernych w błąd lub powodowałoby zamęt co do nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa.
W Kościele katolickim wyjątek od reguły stanowią natomiast tzw. „białe małżeństwa”, czyli takie związki, w których partnerzy decydują się na żyć jak brat i siostra (z zachowaniem pełnej wstrzemięźliwości seksualnej). Osoby te mogą przyjmować komunię świętą, ale powinny przystępować do sakramentu w obcej parafii (w środowisku, gdzie nie są znane), aby uniknąć zgorszenia.
Komentarze: