Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Tajemnice światła. Różaniec na czwartek

Tajemnice światła. Różaniec na czwartek

TAJEMNICE ŚWIATŁA

(odmawia się w czwartki).


Rozważanie tajemnic światła przybliża nam momenty o szczególnej wadze z publicznego życia Jezusa. Przypomina słowa i czyny Chrystusa, które sprawiały, iż ustępowała ciemność tego świata, zastępowana Światłem.



1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie (Mt 3, 13-17)

Chrzest Jezusa

13 Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. 14 Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. 16 A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. 17 A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».


2. Objawienie siebie na weselu w Kanie (J 2, 1-11)

Pierwszy znak w Kanie Galilejskiej Kafarnaum

1 Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. 2 Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. 3 A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? [Czy] jeszcze nie nadeszła godzina moja?» 5 Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». 6 Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. 7 Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». i napełnili je aż po brzegi. 8 Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli. 9 Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego 10 i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». 11 Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.


3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia (Mk 1, 15; 2, 3-13)

Pierwsze wystąpienie; Uzdrowienie paralityka

15 «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»


2 Zebrało się zatem tylu ludzi, że nawet przed drzwiami nie było miejsca, a On głosił im naukę. 3 I przyszli do Niego z paralitykiem, którego niosło czterech. 4 Nie mogąc z powodu tłumu przynieść go do Niego, odkryli dach nad miejscem, gdzie Jezus się znajdował, i przez otwór spuścili nosze, na których leżał paralityk. 5 Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Dziecko, odpuszczone są twoje grzechy». 6 A siedziało tam kilku uczonych w Piśmie, którzy myśleli w sercach swoich: 7 «Czemu On tak mówi? [On] bluźni. Któż może odpuszczać grzechy, prócz jednego Boga?» 8 Jezus poznał zaraz w swym duchu, że tak myślą, i rzekł do nich: «Czemu myśli te nurtują w waszych sercach? 9 Cóż jest łatwiej: powiedzieć paralitykowi: Odpuszczone są twoje grzechy, czy też powiedzieć: Wstań, weź swoje nosze i chodź? 10 Otóż, żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów – rzekł do paralityka: 11 Mówię ci: Wstań, weź swoje nosze i idź do swego domu!» 12 On wstał, wziął zaraz swoje nosze i wyszedł na oczach wszystkich. Zdumieli się wszyscy i wielbili Boga, mówiąc: «Nigdy jeszcze nie widzieliśmy czegoś podobnego». 13 Potem wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał.


4. Przemówienie na górze Tabor (Łk 9, 28-35)

Przemienienie Jezusa

28 W jakieś osiem dni po tych naukach wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. 29 Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. 30 A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. 31 Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. 32 Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwu mężów, stojących przy Nim. 33 Gdy oni się z Nim rozstawali, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. 34 Gdy jeszcze to mówił, pojawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok. 35 A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!»


5. Ustanowienie Eucharystii (Mt 26, 26-28; J 17, 21-26)

Ustanowienie Eucharystii; Prośba za przyszły Kościół

26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.


21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś. 22 I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno [stanowimy]. 23 Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś. 24 Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. 25 Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem, i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. 26 Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».


Każdą część różańca rozważamy, odmawiając modlitwy Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu. Po każdej tajemnicy można dodać Modlitwę Fatimską:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Dopowiedzenia różańcowe:

Po słowach "...błogosławiony owoc żywota Twego, Jezus" można dopowiedzieć:

1. Który przyjął chrzest w Jordanie.

2. Który w Kanie Galilejskiej objawił moc swoją.

3. Który głosił Królestwo Boże i wzywał do nawrócenia.

4. Który przemienił się na górze Tabor.

5. Który w Wieczerniku ustanowił Eucharystię.

Modlitewnik

Zobacz więcej

Informator

Czy po spowiedzi trzeba zostać na Mszy Świętej? Czy po spowiedzi trzeba zostać na Mszy Świętej?
Przychodzimy do kościoła, klękamy w konfesjonale, wyznajemy swoje winy, kapłan zadaje nam pokutę, udziela rozgrzeszenia i... co dalej? Czy po spowiedzi trzeba zostać na Mszy Świętej?W Kościele rzymskokatolickim nie ma żadnych przepisów, które nakł...
Czy bierzmowanie jest obowiązkowe? Czy bierzmowanie jest obowiązkowe?
Czy bierzmowanie jest obowiązkowe? Nie jest. Żaden sakrament nie jest obowiązkowy, co nie zmienia faktu, że w Kościele rzymskokatolickim brak bierzmowania wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami:1) Osoba, które nie przyjęła bierzmowania, nie moż...
Chrzest dorosłych w Kościele katolickim Chrzest dorosłych w Kościele katolickim
„Zdatnym do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek, jeszcze nie ochrzczony.” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 864)Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym chrzest może być udzielony każdej osobie pod warunkiem, że nie przyjęła ona tego sakramentu ...
Zapowiedzi przedślubne: wzór, dokumenty, koszt, ważność Zapowiedzi przedślubne: wzór, dokumenty, koszt, ważność
W Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim z dnia 5 września 1986 r. czytamy, że „każde zamierzone małżeństwo należy podać do publicznej wiadomości”. Owo podanie do publicznej wiadomości nazywa się ...
Czy rozwodnik może przystąpić do komunii świętej? Czy rozwodnik może przystąpić do komunii świętej?
Czy rozwodnik może przystąpić do komunii świętej? Tak, ale pod jednym warunkiem… Na początku należy zaznaczyć, że w Kościele katolickim rozwodów nie ma. Można starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, ale proces ten nie jest w żaden sposób...
Kalendarz liturgiczny, rok liturgiczny - co to jest, ile trwa? Kalendarz liturgiczny, rok liturgiczny - co to jest, ile trwa?
W Polsce i w zdecydowanej większości krajów Europy obowiązuje kalendarz gregoriański. Na jego podstawie rok świecki składa się z 12 miesięcy, 52 tygodni i 365/366 dni. Dokładnie tyle samo trwa rok liturgiczny w religii katolickiej. Cykle te nie są...
Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6-3 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!