Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres

Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego - czym jest?

Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego - czym jest? Rycerze Jana Pawła II w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Grójcu 8 kwietnia 2022 r., wikipedia.org, autor: Marcyś 1971, licencja CC BY-SA 4.0

Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego to stosunkowo nowe stowarzyszenie katolickie, którego celem jest służyć Jezusowi, Kościołowi i ojczyźnie żyjąc na wzór papieża-Polaka.


Czym jest Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego?


Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego, po łacinie zwany Ordo Militiae Sancti Ioannis Pauli II Magni, to stowarzyszenie katolickie męskie świeckie o charakterze publicznym.


Pomysł na założenie zakonu pojawił się na początku 2011 roku, w kwietniu tegoż roku powstała pierwsza chorągiew, zaś w 2012 roku została zatwierdzona reguła zakonna (zatwierdził ją arcybiskup Henryk Hoser).


Pierwsi Rycerze Świętego Jana Pawła II Wielkiego wywodzili się z kręgów Rycerzy Kolumba (i można powiedzieć, że odejście ich z tej organizacji było następstwem politycznych wojenek o władzę powiązanych z dwoma największymi polskimi partiami). Rycerze zgrupowani są w chorągwie (najmniejsza jednostka o charakterze parafialnym, na jej czele stoi Wielki Rycerz), komandorie (obszar diecezji, na czele stoi Komandor), prowincje (wszystkie diecezje w prowincji, na czele Prowincjał) i wreszcie Generalat – to coś na kształt „rady ministrów”, poszczególni oficerowie generalni zajmują się poszczególnymi działalnościami zakonu i jego prawidłowym funkcjonowaniem.


Reguła Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego


Zgodnie z regułą Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego jego członkowie mają żyć na wzór polskiego papieża, a ich działalność ma być podzięką za jego pontyfikat – podstawą jest więc łączenie w sobie postawy męskości i świętości.


Mają służyć Jezusowi za pośrednictwem Matki Bożej i realizować charyzmaty zakonne (o których poniżej, przy okazji symbolów). W Preambule zakonu możemy przeczytać:


Inicjatywą powstania Zakonu jest wotum wdzięczności za dar życia i pontyfikatu Świętego Jana Pawła II, by pod sztandarem Chrystusa móc walczyć i służyć samemu Bogu i Kościołowi, pod przewodnictwem każdorazowego Biskupa Rzymskiego, zastępcy Chrystusa na ziemi.


Wśród celów znajduje się dążenie do świętości, obrona wartości chrześcijańskich, rozwijanie uczuć patriotycznych, promocja nauk Jana Pawła II, wspieranie duchowieństwa, pomoc innym członkom zakonu, promocja duchowości mężczyzny. Bardzo ważne jest życie rodzinne, jego wspieranie, dbanie o obowiązki męża i ojca.


Symbole Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego


Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego ma swój herb, strój i zawołanie. Herb wzorowany jest na tak zwanym krzyżu żaglastym Zakonu Rycerzy Chrystusa z wpisaną w środek literą M (oznaczającą Maryję) i nałożonym herbem Jana Pawła II. Na ramionach krzyża widnieją cztery litery: F, M, S i P. Oznaczają kolejno Fides (Wiara), Misericordia (Miłosierdzie), Solidarietatis (Solidarność) oraz Patrie Caritas (Patriotyzm), a więc charyzmaty Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego. To także przy okazji stopnie rycerskie. Zawołanie zakonu to „Vivat Iesus!”, a odpowiedź na nie „Totus Tuus”.


Wyróżnia się trzy oficjalne rodzaje stroju zakonnego. Strój ceremonialny, inaczej zakonny strój chórowy, to czarna mantulla (płaszcz rycerski) z odpowiednimi insygniami i znakami zakonu. Na lewym ramieniu widnieją dystynkcje (w przypadku oficerów) lub herb prowincji. Zakładany jest też Pektorał Rycerski ze sznurem funkcyjnym, którego kolor świadczy o randze, i, poza kościołem, czarny beret (obowiązkowo rycerz musi mieć przy sobie różaniec). Rycerski strój oficjalny, można go nazwać wieczorowym, to czarny garnitur z wpiętym w klapę herbem zakonu oraz Pektorał Rycerski. Jest wreszcie strój polowy, czyli codzienny/roboczy. To koszulka/bluza/polar z symbolami zakonu, czarne spodnie, beret (ewentualnie czapka z daszkiem). Może pojawić się też Pektorał.


Jak zostać rycerzem Świętego Jana Pawła II?


Do Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego może teoretycznie wstąpić każdy pełnoletni mężczyzna praktykujący w wierze katolickiej. Jednak w praktyce jedyną możliwością przyjęcia do stowarzyszenia jest polecenie i zaproszenie przez działającego już rycerza.


Dopiero po zaproszeniu rozpoczyna się trwający pół roku okres próbny, po którym członkowie zakonu głosują za możliwym przyjęciem kandydata. Jeśli głosowanie wypadnie dla niego pomyślnie, może złożyć stosowne ślubowanie. Przyjęcia mają miejsce na Ceremonii Inwestytury, odbywają się według ustalonego ceremoniału, poprzez złożenie ślubowania na wierność Bogu, Papieżowi i Ojczyźnie oraz do przestrzegania Reguły Zakonu.


Bracia zakonni mają obowiązek uczestniczyć w dniach skupienia, rekolekcjach formacyjnych, regularnie czytać i rozważać Pismo Święte oraz teksty Jana Pawła II, adorować Najświętszy Sakrament, a w miarę możliwości pościć w środy i w piątki. Rycerze zakonu współorganizują między innymi Marsze Świętości Życia. Obecnie Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego obecny jest w ponad 70 polskich parafiach, w sumie licząc ponad 1000 braci. Ten jeden z najmłodszych zakonów rycerskich na świecie działa głównie w Polsce, ale ma swoich przedstawicieli między innymi we Francji, Kanadzie czy Hiszpanii.


Polecane artykuły

Co to jest Msza konwentualna? Co to jest Msza konwentualna?
Msza konwentualna znana jest od czasów wczesnego chrześcijaństwa. To msza odprawiana w kościołach, w których posługę sprawują bracia zakonni lub kanonicy.Czym jest msza konwentualna?Msza konwentualna to specyficzny rodzaj odprawiania liturgii w ko...
Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj?
Msze online od czasów pandemii święcą swój rozkwit. Pamiętać należy jednak, że ta forma uczestnictwa we mszy nie jest równoznaczna z udziałem w niej w sposób tradycyjny.Gdzie można obejrzeć msze święte dzisiaj? Transmisje online.Codziennie online ...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Pogrzeb świecki – jak wygląda, kto prowadzi, ile kosztuje? Pogrzeb świecki – jak wygląda, kto prowadzi, ile kosztuje?
Pogrzeby świeckie stają się coraz popularniejsze. To uroczystości odbywające się bez udziału księdza i bez żadnych symboli religijnych. Poniżej zamieszczamy więcej informacji na ten temat.Jak wygląda pogrzeb świecki?1) Formalności związane z pogrz...
Kiedy ksiądz może odmówić pogrzebu? Kiedy ksiądz może odmówić pogrzebu?
Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu: notorycznym apostatom, heretykom, schizmatykom, osobom, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze, oraz innym jawny...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 9×1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!