Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Post eucharystyczny. Czy przed i po komunii świętej można jeść?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Kościele katolickim na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej należy powstrzymać się od spożywania pokarmów oraz od picia napojów (przy czym można pić wodę i zażywać lekarstwa). Ten krótki post nazywany jest postem eucharystycznym.


Nakaz zachowania postu przed przystąpieniem do komunii świętej obowiązuje każdego wiernego. W Kodeksie Prawa Kanonicznego możliwość odstępstwa przewidziana jest tylko w dwóch przypadkach – w przypadku kapłanów oraz osób starszych i chorych:

Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny. (KPK, kan. 919 § 1)


Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej. (KPK, kan. 919 § 2).


Oczywiście post eucharystyczny nie obejmuje też osób znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci, które przyjmują „ostatnią komunię świętą”, czyli wiatyk.


Godzinny post obowiązuje wyłącznie przed przystąpieniem do komunii świętej (niezależnie czy sakrament jest przyjmowany jest w trakcie mszy świętej, czy poza nią). Po Eucharystii można już zatem jeść i pić bez żadnych ograniczeń.

Informator

Czy trzeba iść do kościoła po weselu - czy Msza Św. ślubna jest niedzielną?
Najpierw ceremonia w kościele, potem zabawa do białego rana, chwila snu i poprawiny... Jak w tym weselnym zamieszaniu wygląda kwestia obowiązkowego udziału w niedzielnej Eucharystii? Czy Mszę ślubną można potraktować jako niedzielną? Czy też po ca...
Kiedy nieobecność na mszy jest usprawiedliwiona?
W niedzielę oraz w dni świąteczne nakazane wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. (KPK, kan. 1247).Przypominamy, że w Polsce świętami nakazanymi są obecnie:• ...
Msze Święte w TV
Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego oglądanie transmisji telewizyjnej nigdy nie zastępuje czynnego udziału w niedzielnej liturgii. Jednocześnie wszyscy wiemy, że czasami dotarcie na Mszę Świętą jest po prostu niemożliwe.Znalazłeś się w takiej sy...
Co to jest Msza trydencka?
Mianem Mszy trydenckiej określa się jednolity porządek celebrowania Mszy Świętej, który obowiązywał w Kościele rzymskokatolickim od 1570 r. do 1969/1970 r. Swoją nazwę zawdzięcza on Soborowi Trydenckiemu (1545 - 1563), podczas którego biskupi zade...
Msza Święta pogrzebowa - jak przebiega?
Jak przebiega Msza Św. pogrzebowa w Kościele rzymskokatolickim? Czy bardzo różni się od niedzielnej Eucharystii?Otóż struktura Mszy Św. pogrzebowej wygląda tak samo jak każdej innej Mszy sprawowanej w Kościele rzymskokatolickim. Składa się zatem z...
Czy chrzest może odbyć się w dniu powszednim?
Czy w Kościele katolickim można ochrzcić dziecko w dzień powszedni? Teoretycznie - tak, praktycznie – nie zawsze. W Kodeksie Prawa Kanonicznego w kanonie 856 znajduje się bowiem zapis: Chociaż chrzest może być udzielany w jakimkolwiek dniu, jednak...

Modlitewnik

Komentarze:

Wpisz wynik: 6+4 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!