Zgodnie z prawem obowiązującym w Kościele katolickim na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej należy powstrzymać się od spożywania pokarmów oraz od picia napojów (przy czym można pić wodę i zażywać lekarstwa). Ten krótki post nazywany jest postem eucharystycznym.
Nakaz zachowania postu przed przystąpieniem do komunii świętej obowiązuje każdego wiernego. W Kodeksie Prawa Kanonicznego możliwość odstępstwa przewidziana jest tylko w dwóch przypadkach – w przypadku kapłanów oraz osób starszych i chorych:
Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny. (KPK, kan. 919 § 1)
Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej. (KPK, kan. 919 § 2).
Oczywiście post eucharystyczny nie obejmuje też osób znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci, które przyjmują „ostatnią komunię świętą”, czyli wiatyk.
Godzinny post obowiązuje wyłącznie przed przystąpieniem do komunii świętej (niezależnie czy sakrament jest przyjmowany jest w trakcie mszy świętej, czy poza nią). Po Eucharystii można już zatem jeść i pić bez żadnych ograniczeń.
Komentarze: