Dnia 8 maja na konklawe 2025 wybrany został nowy papież, Robert Prevost z USA. Głowa Kościoła przyjęła imię Leona XIV. Poniżej można znaleźć więcej informacji.
Papież Leon XIV – pewny wybór konklawe 2025
Nowy papież Leon XIV został wybrany po godzinie 18 dnia 8 maja 2025 roku. 267 Biskup Rzymu przybrał imię Leona XIV (to trzecie pod względem najczęściej wybieranych papieskich imion). Został nim Amerykański kardynał Robert Francis Prevost Martinez (tego ostatniego nazwiska jednak często się nie wymienia). Nazwisko Roberta Prevosta początkowo nie pojawiało się wśród faworytów konklawe 2025, ale przed samym głosowaniem coraz więcej głosów dochodzących z różnych sfer Kościoła wymieniało tego właśnie kandydata. Głosowania konklawe 2025 były więc sprawne i szybkie – nowy papież Leon XIV został wybrany już drugiego dnia (jedyne głosowanie w pierwszym dniu traktuje się niejako jako próbne i niemal nigdy nie kończy się sukcesem).
Kim z pochodzenia jest nowy papież Leon XIV?
Nowy papież Leon XIV urodził się w Chicago (w katolickiej dzielnicy Dolton), w stanie Illinois w USA. Przyszedł na świat w dniu 14 września 1955 roku, za niedługo skończy więc równe 70 lat. Jego ojciec, Louis Marius Prevost, to weteran II wojny światowej, który służył w amerykańskiej marynarce, pochodził z mieszanej francusko-włoskiej rodziny, a po wojnie pracował jako pedagog. Matka z kolei, Mildred Martinez, z zawodu bibliotekarka, jest z pochodzenia Hiszpanką. Papież Leon XIV ma dwóch braci, Louisa Martina i Johna Josepha. Cała rodzina Roberta Prevosta jest religijna i bardzo zaangażowana społecznie.
To oczywiście pierwszy papież pochodzący z Ameryki Północnej (choć trzeba tu zaznaczyć, że ma także obywatelstwo peruwiańskie). Nowy papież jest poliglotą, biegle mówi po angielsku, hiszpańsku, włosku, francusku (efekt dorastania w wielonarodowościowej rodzinie), ale też po portugalsku, a czytać potrafi dodatkowo po niemiecku i łacinie. Imię papieskie wybrał na cześć Leona XIII, który słynął z walki o prawa pracowników i nazywany był potocznie „papieżem robotników” czy „papieżem socjalnym”.
Papież Leon XIV – kariera
Robert Prevost młodość spędził w rodzinnym Chicago, był zawsze blisko związany z zakonem augustianów, swe powołanie odkrył w bardzo młodym wieku, już jako nastolatek. Kończył kolejno Niższe Seminarium Ojców Augustianów, Villanova University w Pensylwanii (licencjat z matematyki), Catholic Theological Union w Chicago (dyplomy z teologii i filozofii) i wreszcie Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). Robert Prevost w 1984 roku uzyskał licencjat kanoniczny, a potem doktorat - obronił pracę pod tytułem „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna”. Jest doktorem prawa kanonicznego.
Jeśli chodzi o drogę duchową, to 1 września 1977 roku zaczął nowicjat w zakonie augustianów w Saint Louis, rok później złożył pierwszą profesję zakonną, a w 1981 roku złożył śluby wieczyste. 19 czerwca 1982 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 2001 roku powierzono mu funkcję przeora generalnego Kapituły Generalnej Zakonu Świętego Augustyna, którą piastował dwie kadencje. W 2013 roku został radnym i wikariuszem prowincjonalnym w Chicago. W grudniu 2014 roku Robert Prevost był już biskupem – jego zawołanie można przetłumaczyć jako „Chrześcijanie, choć liczni, są jednością w Chrystusie”. W 2020 roku został członkiem Kongregacji ds. Biskupów. Styczeń 2023 to wyniesienie do godności arcybiskupiej, a jeszcze we wrześniu tego samego roku Robert Prevost został kardynałem. Patrząc już na rok bieżący, jeszcze 6 lutego papież Franciszek mianował go kardynałem biskupem diecezji Albano we Włoszech. To oczywiście tylko krótki opis najważniejszych punktów w karierze nowego papieża Leona XIV, tytułów i funkcji w międzyczasie pojawiło się o wiele więcej.
Robert Prevost – powroty do Peru
Papież Leon XIV ma spore doświadczenie misyjne, związane z Ameryką Południową, a konkretnie z Peru (po matce zna oczywiście perfekcyjnie język hiszpański, co ułatwiało mu pracę). Na misjach był już w latach 1985-86, w ramach badań nad pracą doktorską, później jednak wrócił do Peru, na misję w Trujillo. W Ameryce Południowej Robert Prevost spędził w sumie niemal 20 lat, pełniąc różne funkcje, był między innymi przeorem wspólnoty, wychowawcą i wykładowcą w seminarium, wikariuszem sądowym, duszpasterzem parafii w ubogiej części Trujillo. Po kilkuletnim pobycie w rodzinnych stronach papież Franciszek ponownie skierował jego ścieżki do Peru – papież Leon XIV otrzymał nominację biskupią w stolicy tytularnej Sufar w diecezji Chiclayo. W 2018 roku awansował do rangi drugiego wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Peru.
Relacje Leona XIV z papieżem Franciszkiem
Robert Prevost od pewnego czasu uchodził za osobę bliską papieżowi Franciszkowi. Był przez niego bardzo szanowany i ceniony, głównie za doświadczenia praktyczne związane z różnymi aspektami działań Kościoła. Z tego też względu uczestniczył w ostatnich podróżach papieża Franciszka, wspierając go radami, brał także udział, jako prefekt dykasterii, w dwóch sesjach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (piastując tę funkcję, miał realny wpływ na obsadzanie poszczególnych diecezji na całym świecie, co uznawane jest za wyjątkowe wyróżnienie nadawane przez papieży). Odwiedzał papieża Franciszka w poliklinice, modlił się także za jego zdrowie na Placu św. Piotra, prowadząc modlitwy różańcowe.
Jakie poglądy ma papież Leon XIV?
Robert Prevost, a więc nowy papież Leon XIV, uważany powszechnie jest za „człowieka środka”, daleko mu do konserwatysty, ale też nie jest przesadnym liberałem. Można przyjąć, że jego poglądy są zbliżone do tych reprezentowanych przez poprzednika, zwłaszcza jeśli chodzi o kierowanie się w wyborach dobrocią i współczuciem, choć jest od niego bardziej powściągliwy.
Na pewno Leon XIV bardzo ceni sobie bliskość z wiernymi, uważa, że duchowni są dla ludzi, by im służyć, a nie odwrotnie. Nigdy nie szukał rozgłosu, wolał działać skutecznie, pozostając dyskretnie na drugim planie. Z racji doświadczeń życiowych wspiera migrantów i ludzi wykluczonych ekonomicznie, ale jeśli chodzi o mniejszości seksualne, poglądy ma zdecydowanie bardziej konserwatywne od papieża Franciszka (i nie raz go w tym temacie krytykował), swego czasu sprzeciwiał się głośno nauczaniu o płci w szkołach i wyświęcaniu kobiet na diakonów.
Papież Leon XIV prywatnie
Papież Jan Paweł II kochał góry i wędrówki, papież Franciszek futbol, zaś papież Leon XIV uchodzi za fana tenisa ziemnego – ten sport zna nie tylko z ekranów, ale i amatorsko go uprawia. Wśród innych hobby wymienia czytanie, podróże/poznawanie nowych ludzi oraz długie spacery.
Komentarze:
bądź pierwszy!