Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Msza święta na żywo - online: Jezuicki Ośrodek Mi... Oglądaj teraz

Najważniejsze święte miejsca na świecie

Najważniejsze święte miejsca na świecie

Rzym i Watykan, Fatima, Lourdes, Meksyk, Santiago de Compostela, Jerozolima – to miejsca święte, które cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród pielgrzymujących katolików. W poniższym tekście tłumaczymy, jakie jest źródło popularności wymienionych ośrodków ruchu pątniczego oraz podpowiadamy, co warto zobaczyć w każdym z nich.


Watykan (Rzym, Włochy)


Watykan, siedziba papieża i najważniejszych instytucji Kościoła rzymskokatolickiego, leży w granicach Rzymu, na prawym brzegu Tybru. Jest enklawą Włoch, do której co roku przybywa kilka milionów pątników (w 2016 r. – ponad 3,9 mln). Do punktów obowiązkowych na ich pielgrzymim szlaku należą: Bazylika św. Piotra (powstała w XVI-XVII w. druga pod względem wielkości świątynia chrześcijańska na świecie; pełni rolę nekropolii papieży – w jej podziemiach został pochowany m.in. św. Jan Paweł II), znajdująca się w Pałacu Watykańskim Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła, a także Muzea Watykańskie oraz Ogrody Watykańskie. Ponadto w każdą niedzielę wierni mają możliwość uczestniczenia w modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, którą zwyczajowo celebruje Ojciec Święty.


Poza Watykanem pielgrzymi chętnie zwiedzają w Rzymie m.in.: Zamek Świętego Anioła (Castel Sant'Angelo), Bazylikę św. Jana na Lateranie, Bazylikę św. Pawła za Murami, a także zabytki starożytne: Koloseum, Panteon, Forum Romanum. Będąc w Wiecznym Mieście, warto też zobaczyć Fontannę di Trevi, Piazza Navona oraz Schody Hiszpańskie.


Fatima (środkowo-zachodnia Portugalia)


Fatima jest jednym z najsłynniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie. Tamtejszą Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej wzniesiono bowiem dokładnie w tym samym miejscu, w którym w 1917 r. Matka Boża sześciokrotnie ukazała się trzem pastuszkom: Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos. W ramach wizji Maryja przekazała wówczas dzieciom trzy tajemnice, zwane później tajemnicami fatimskimi. W 2017 r., gdy obchodzono setną rocznicę objawień, portugalskie sanktuarium odwiedziła rekordowa liczba pielgrzymów – ponad 9,4 miliona.


Lourdes (południowo- zachodnia Francja)


Podobnie jak Fatima, również i Lourdes zawdzięcza swoją popularność objawieniom maryjnym. We francuskiej miejscowości rozpoczęły się one 11 lutego 1858 r. – wówczas 14-letnia Bernadeta Soubirous po raz pierwszy ujrzała Matkę Bożą. W ciągu następnych kilku miesięcy dziewczyna doświadczyła łącznie 18 widzeń. W trakcie jednego z nich odkryła w grocie Massabielle źródełko, któremu wierni błyskawicznie przypisali właściwości lecznicze. W odpowiedzi na doniesienia o kolejnych uzdrowieniach zdecydowano się na terenie sanktuarium zamontować krany oraz wybudować specjalne baseny, aby ułatwić pielgrzymom dostęp do cudownej wody. Zwłaszcza że na brak odwiedzających Lourdes nie może narzekać – w 2018 r. liczba wszystkich pątników wyniosła ta, 450 tys. osób.


Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe w Meksyku (Meksyk)


W 1531 r. na wzgórzu Tepeyac (obecnie obszar miasta Meksyk) Juan Diego, Aztek i zarazem gorliwy chrześcijanin, doznał maryjnych objawień. Na pamiątkę tych wizji wzniesiono kościół, który po kilku rozbudowach i modernizacjach stał się Bazyliką Matki Bożej z Guadalupe – największym pod względem liczby pielgrzymów sanktuarium katolickim na świecie. Co roku przybywa do niego około 18-20 milionów pątników (najwięcej z USA i Ameryki Środkowej). Tym, co przyciąga takie tłumy, jest przede wszystkim cudowny obraz Matki Boskiej z Guadalupe, uchodzący za jedną z największej zagadek współczesnej nauki. Badaczy nurtuje zwłaszcza trwałość tkaniny, na której powstał, a także zjawiska refleksu w oczach Madonny oraz mikroskopijne wizerunki 13 osób, znajdujące się w obu tęczówkach i źrenicach Maryi.


Santiago de Compostela (północno-zachodnia Hiszpania)


Santiago de Compostela to punkt docelowy wszystkich pątników przemierzających Drogę Świętego Jakuba (Camino de Santiago). Co roku do tamtejszej katedry przybywa kilkaset tysięcy pielgrzymów (w 2018 r. – 328 tys.), którzy chcą pomodlić się przy grobie św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Świątynia ta słynie również z Portyku Chwały (Portico de la Gloria), uznawanego za arcydzieło sztuki romańskiej oraz z ponad 700-letniej gigantycznej kadzielnicy Botafumeiro.


W 1985 r. zespół zabytkowy w Santiago de Compostella został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2015 r. znajdują się na niej również Drogi św. Jakuba do Santiago de Compostela: Camino Francés i szlaki pielgrzymkowe w północnej Hiszpanii (zwykle mówi się o Drodze św. Jakuba w liczbie pojedynczej, podczas gdy w rzeczywistości jest ona siecią dróg prowadzących do jednego celu).


Ziemia Święta (Jerozolima, Betlejem)


Ziemia Święta to chrześcijańskie określenie terytorium, na którym rozgrywały się wydarzenia opisane w Starym i Nowym Testamencie. Większość tych terenów leży dziś w granicach państwa Izrael.


Do miast i miejsc najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej należą: Jerozolima (m.in. Bazylika Zmartwychwstania Pańskiego, Góra Oliwna, Via Dolorosa, Ściana Płaczu, Wzgórze Świątynne, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem), Betlejem (Grota Mleczna, Bazylika Narodzenia Pańskiego, czyli najstarszy czynny kościół na świecie, Pole Pasterzy), Nazaret (Bazylika Zwiastowania NMP, dom św. Józefa), Kana Galilejska (obecnie Kefar Kanna; znajduje się tam sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa), Jerycho (uważane za jedno z najstarszych miast świata), Kafarnaum (ruiny starożytnej synagogi, dom św. Piotra), Góra Tabor (znana też jako Góra Przemienienia Pańskiego) oraz Góra Ośmiu Błogosławieństw.


Odbyliście pielgrzymkę do któregoś z tych miejsc? Podzielcie się z nami wrażeniami!

Polecane artykuły

Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa? Spowiedź przedślubna - jak wygląda, kiedy się odbywa?
Spowiedź przedślubna formalnie nie różni się od zwykłej spowiedzi, trzeba natomiast zaznaczyć kapłanowi, że taką jest i pamiętać o podaniu do podpisu odpowiedniej karteczki.Jak wygląda spowiedź przedślubna?Spowiedź przedślubna nie różni się od inn...
Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa Nabożeństwa lipcowe i kontemplacja Najdroższej Krwi Jezusa
Lipiec to miesiąc poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa. Przez 120 lat obchodzone było Święto Najdroższej Krwi Chrystusa, obecnie nabożeństwa lipcowe praktykowane są w części polskich parafii.Czym są nabożeństwa lipcowe?Nabożeństwa lipcowe, analogicz...
Czy katolik może uczestniczyć w nabożeństwach innych Kościołów? Czy katolik może uczestniczyć w nabożeństwach innych Kościołów?
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu” z 25 marca 1993 r. nic nie stoi na przeszkodzie, aby katolik uczestniczył w nabożeństwach innych Kościołów. Co więcej, we wspomnianym dokumenci...
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię? Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię?
Czy po spowiedzi trzeba przyjąć komunię? Nie trzeba, ale jak najbardziej można. Nieprzyjęcie komunii świętej po spowiedzi nie jest jednak grzechem. Ponadto penitenci nie mają również obowiązku udziału we Mszy świętej tuż po spowiedzi.Czy po spowie...
Czym się różni kościół anglikański od katolickiego? Czym się różni kościół anglikański od katolickiego?
Kościół anglikański oddzielił się od Kościoła katolickiego w pierwszej połowie XVI w., czyli w okresie reformacji. Z tego względu nierzadko bywa zaliczany do wyznań protestanckich. Tymczasem, biorąc pod uwagę przyjętą doktrynę oraz obowiązują...
Czy kościół uznaje teorię ewolucji? Czy kościół uznaje teorię ewolucji?
Papież Jan Paweł II w przesłaniu „Magisterium Kościoła wobec ewolucji”, skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk, w 1996 r. stwierdził wprost, że „teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą” oraz „zbieżność wyników niezależnych ba...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 4+1 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!