Rzym i Watykan, Fatima, Lourdes, Meksyk, Santiago de Compostela, Jerozolima – to miejsca święte, które cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród pielgrzymujących katolików. W poniższym tekście tłumaczymy, jakie jest źródło popularności wymienionych ośrodków ruchu pątniczego oraz podpowiadamy, co warto zobaczyć w każdym z nich.
Watykan (Rzym, Włochy)
Watykan, siedziba papieża i najważniejszych instytucji Kościoła rzymskokatolickiego, leży w granicach Rzymu, na prawym brzegu Tybru. Jest enklawą Włoch, do której co roku przybywa kilka milionów pątników (w 2016 r. – ponad 3,9 mln). Do punktów obowiązkowych na ich pielgrzymim szlaku należą: Bazylika św. Piotra (powstała w XVI-XVII w. druga pod względem wielkości świątynia chrześcijańska na świecie; pełni rolę nekropolii papieży – w jej podziemiach został pochowany m.in. św. Jan Paweł II), znajdująca się w Pałacu Watykańskim Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła, a także Muzea Watykańskie oraz Ogrody Watykańskie. Ponadto w każdą niedzielę wierni mają możliwość uczestniczenia w modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, którą zwyczajowo celebruje Ojciec Święty.
Poza Watykanem pielgrzymi chętnie zwiedzają w Rzymie m.in.: Zamek Świętego Anioła (Castel Sant'Angelo), Bazylikę św. Jana na Lateranie, Bazylikę św. Pawła za Murami, a także zabytki starożytne: Koloseum, Panteon, Forum Romanum. Będąc w Wiecznym Mieście, warto też zobaczyć Fontannę di Trevi, Piazza Navona oraz Schody Hiszpańskie.
Fatima (środkowo-zachodnia Portugalia)
Fatima jest jednym z najsłynniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie. Tamtejszą Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej wzniesiono bowiem dokładnie w tym samym miejscu, w którym w 1917 r. Matka Boża sześciokrotnie ukazała się trzem pastuszkom: Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos. W ramach wizji Maryja przekazała wówczas dzieciom trzy tajemnice, zwane później tajemnicami fatimskimi. W 2017 r., gdy obchodzono setną rocznicę objawień, portugalskie sanktuarium odwiedziła rekordowa liczba pielgrzymów – ponad 9,4 miliona.
Lourdes (południowo- zachodnia Francja)
Podobnie jak Fatima, również i Lourdes zawdzięcza swoją popularność objawieniom maryjnym. We francuskiej miejscowości rozpoczęły się one 11 lutego 1858 r. – wówczas 14-letnia Bernadeta Soubirous po raz pierwszy ujrzała Matkę Bożą. W ciągu następnych kilku miesięcy dziewczyna doświadczyła łącznie 18 widzeń. W trakcie jednego z nich odkryła w grocie Massabielle źródełko, któremu wierni błyskawicznie przypisali właściwości lecznicze. W odpowiedzi na doniesienia o kolejnych uzdrowieniach zdecydowano się na terenie sanktuarium zamontować krany oraz wybudować specjalne baseny, aby ułatwić pielgrzymom dostęp do cudownej wody. Zwłaszcza że na brak odwiedzających Lourdes nie może narzekać – w 2018 r. liczba wszystkich pątników wyniosła ta, 450 tys. osób.
Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe w Meksyku (Meksyk)
W 1531 r. na wzgórzu Tepeyac (obecnie obszar miasta Meksyk) Juan Diego, Aztek i zarazem gorliwy chrześcijanin, doznał maryjnych objawień. Na pamiątkę tych wizji wzniesiono kościół, który po kilku rozbudowach i modernizacjach stał się Bazyliką Matki Bożej z Guadalupe – największym pod względem liczby pielgrzymów sanktuarium katolickim na świecie. Co roku przybywa do niego około 18-20 milionów pątników (najwięcej z USA i Ameryki Środkowej). Tym, co przyciąga takie tłumy, jest przede wszystkim cudowny obraz Matki Boskiej z Guadalupe, uchodzący za jedną z największej zagadek współczesnej nauki. Badaczy nurtuje zwłaszcza trwałość tkaniny, na której powstał, a także zjawiska refleksu w oczach Madonny oraz mikroskopijne wizerunki 13 osób, znajdujące się w obu tęczówkach i źrenicach Maryi.
Santiago de Compostela (północno-zachodnia Hiszpania)
Santiago de Compostela to punkt docelowy wszystkich pątników przemierzających Drogę Świętego Jakuba (Camino de Santiago). Co roku do tamtejszej katedry przybywa kilkaset tysięcy pielgrzymów (w 2018 r. – 328 tys.), którzy chcą pomodlić się przy grobie św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Świątynia ta słynie również z Portyku Chwały (Portico de la Gloria), uznawanego za arcydzieło sztuki romańskiej oraz z ponad 700-letniej gigantycznej kadzielnicy Botafumeiro.
W 1985 r. zespół zabytkowy w Santiago de Compostella został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2015 r. znajdują się na niej również Drogi św. Jakuba do Santiago de Compostela: Camino Francés i szlaki pielgrzymkowe w północnej Hiszpanii (zwykle mówi się o Drodze św. Jakuba w liczbie pojedynczej, podczas gdy w rzeczywistości jest ona siecią dróg prowadzących do jednego celu).
Ziemia Święta (Jerozolima, Betlejem)
Ziemia Święta to chrześcijańskie określenie terytorium, na którym rozgrywały się wydarzenia opisane w Starym i Nowym Testamencie. Większość tych terenów leży dziś w granicach państwa Izrael.
Do miast i miejsc najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej należą: Jerozolima (m.in. Bazylika Zmartwychwstania Pańskiego, Góra Oliwna, Via Dolorosa, Ściana Płaczu, Wzgórze Świątynne, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem), Betlejem (Grota Mleczna, Bazylika Narodzenia Pańskiego, czyli najstarszy czynny kościół na świecie, Pole Pasterzy), Nazaret (Bazylika Zwiastowania NMP, dom św. Józefa), Kana Galilejska (obecnie Kefar Kanna; znajduje się tam sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa), Jerycho (uważane za jedno z najstarszych miast świata), Kafarnaum (ruiny starożytnej synagogi, dom św. Piotra), Góra Tabor (znana też jako Góra Przemienienia Pańskiego) oraz Góra Ośmiu Błogosławieństw.
Odbyliście pielgrzymkę do któregoś z tych miejsc? Podzielcie się z nami wrażeniami!
Komentarze:
bądź pierwszy!