Czy kościół uznaje teorię ewolucji?
Papież Jan Paweł II w przesłaniu „Magisterium Kościoła wobec ewolucji”, skierowanym do członków Papieskiej Akademii Nauk, w 1996 r. stwierdził wprost, że „teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą” oraz „zbieżność wyników niezależnych badań – bynajmniej nie zamierzona i nie prowokowana – sama w sobie stanowi znaczący argument na poparcie tej teorii”. Nie oznacza to jednak, że Kościół przyjmuje teorię ewolucji bez zastrzeżeń.
Zastrzeżenie te pojawiły się chociażby w dokumencie „Kościół wobec ewolucji” wydanym przez Radę Naukową Konferencji Episkopatu Polski w 2006 r. Wówczas zostało podkreślone, że „zastąpienie wiary w Stwórcę materialistycznym ewolucjonizmem jest dla chrześcijanina nie do przyjęcia”. Jednocześnie zaznaczono, że fundamentalistyczny kreacjonizm, polegający na dosłownej interpretacji biblijnej opowieści o stworzeniu świata, również pod żadnym pozorem nie może zostać zaakceptowany w katolicyzmie.
Od encykliki Piusa XII „Humani Genesis” z 1950 r., w której papież uznał doktrynę ewolucjonizmu za hipotezę godną rozważenia, Kościół pozostaje (przynajmniej oficjalnie) otwarty na nowe odkrycia naukowe dotyczące stworzenia świata i człowieka. W „Katechizmie..” czytamy:
Zagadnienie początków świata i człowieka jest przedmiotem licznych poszukiwań naukowych, które wspaniale wzbogaciły naszą wiedzę o wieku i wymiarach wszechświata, o powstawaniu form żywych, o pojawieniu się człowieka. Odkrycia te skłaniają nas do coraz głębszego podziwu dla wielkości Stwórcy, do dziękczynienia za wszystkie Jego dzieła oraz za rozum i mądrość, jakich udziela On uczonym i badaczom (KKK, 283).
W 2014 r. na spotkaniu z członkami Papieskiej Akademii Nauk na temat ewolucji wypowiedział się również papież Franciszek. Podkreślił wówczas, że teoria wielkiego wybuchu oraz teoria ewolucji nie podważają nauki Kościoła. Oznajmił także, że „Wielki Wybuch nie zaprzecza Bożej interwencji stwórczej, ale jej wymaga” oraz że „ewolucja natury nie jest przeciwna pojęciu stworzenia, bo zakłada stworzenie bytów ulegających ewolucji”.
Komentarze:
bądź pierwszy!