Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej: Jasna Góra - Kaplic... Oglądaj teraz
Twoje położenie: ustalam...

Czy po pasterce trzeba iść do kościoła?

Dla wielu polskich rodzin wieczór wigilijny kończy się udziałem w wyjątkowej Mszy Świętej – w pasterce. Ta sprawowana w nocy z 24 na 25 grudnia Eucharystia stanowi uroczyste rozpoczęcie obchodów Bożego Narodzenia. Tym samym przynależy już do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Czy jesteśmy zobowiązani do udziału w tej szczególnej Mszy? Czy, jeśli wzięliśmy udział w pasterce, musimy iść do kościoła 1. dnia Świąt?


Po pierwsze, udział w pasterce nie jest obowiązkowy, obligatoryjny jest natomiast udział w którejkolwiek z Mszy Świętych sprawowanych w Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Oznacza to, że uczestnicząc w pasterce, spełniamy ów obowiązek, ale możemy równie dobrze wziąć udział w Eucharystii odprawianej w godzinach porannych lub popołudniowych.


Po drugie, skoro biorąc udział w pasterce, spełniliśmy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej sprawowanej w Uroczystość Bożego Narodzenia, nie musimy tego dnia (tj. 25 grudnia) ponownie iść do kościoła.


Wbrew powszechnemu przekonaniu pasterka nie zawsze zaczyna się o północy. W wielu parafiach odprawiana jest np. o 22:00. Dlaczego? Ponieważ to nie konkretna godzina decyduje o tym, czy pasterka jest pasterką. Istotna jest natomiast odpowiednia pora sprawowania Mszy Świętej (czyli noc z 24/25 grudnia), a także użyte w trakcie Mszy Świętej formularze modlitewne oraz fragmenty Pisma Świętego (przeznaczone dla tej i tylko dla tej liturgii).


Podsumowując: udział w pasterce jest udziałem w liturgii Bożonarodzeniowej. Oznacza to, że wierni, którzy uczestniczą we Mszy z 24 na 25 grudnia, nie muszą pojawiać się już na Eucharystii sprawowanej w ciągu dnia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że liturgie sprawowane podczas Uroczystości Narodzenia Pańskiego różnią się między sobą nie tylko godziną, ale także atmosferą oraz czytaniami.

Informator

Czy trzeba iść do kościoła po weselu - czy Msza Św. ślubna jest niedzielną?
Najpierw ceremonia w kościele, potem zabawa do białego rana, chwila snu i poprawiny... Jak w tym weselnym zamieszaniu wygląda kwestia obowiązkowego udziału w niedzielnej Eucharystii? Czy Mszę ślubną można potraktować jako niedzielną? Czy też po ca...
Czy w każdy piątek jest post? Kogo obowiązuje?
Czy w Kościele katolickim w każdy piątek obowiązuje post? Nie, ale we wszystkie piątki należy zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Zgodnie z przepisami kanonicznymi post i wstrzemięźliwość nie są bowiem tym samym.Post w Kościele Katolick...
Czy katolik może mieć tatuaż?
Czy katolik może mieć tatuaż? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na postawione w ten sposób pytanie. Oficjalnie Kościół nie zajmuje się bowiem zagadnieniem tatuowania wcale, każdy ksiądz ma własne zdanie, a Pismo Święte mówi o tatuażach tylko w ...
Kto może zostać katechetą?
Zgodnie z konkordatem zawartym pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską w 1993 r. nauczyciele religii muszą posiadać stosowne upoważnienie (miss canonica) od biskupa diecezjalnego, aby móc uczyć w szkole (mówi o tym art. 12 ust. 3). W tej samej ustawi...
Jakie pieśni wybrać na ślub w kościele?
Czym należy się kierować, wybierając utwory/pieśni na ślub? Do kogo należy ostatnie słowo w kwestii oprawy muzycznej ceremonii? Jaki repertuar będzie odpowiedni? Powyższe pytania zadaje sobie niemal każda para narzeczonych, która planuje zawarcie ...
Konklawe - kto wybiera papieża, kto może zostać papieżem?
Konklawe (od łac. conclave – „zamknięte pomieszczenie”) to zebranie kardynałów, które jest zwoływane po śmierci bądź rezygnacji Ojca Świętego, w celu wyboru nowego papieża. Zasady wyboru papieża znajdują się w Konstytucji Apostolskiej „Universi do...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 5×2 =
KOMPLETNE BZDURY WYMYŚLONE PRZEZ PROBOSZCZA,PASTERKA OD ZAWSZE BYŁA PASTERKĄ A MSZA ŚWIĄTECZNA OBLIGUJE KAŻDEGO KATOLIKA DO UCZESTNICTWA W NIEJ.KTO TWIERDZI INACZEJ KŁAMIE. Polak | 23.12.2017
Polaczku... nic nie stoi na przeszkodzie żebyś 2 razy poszedł 25 na mszę. Krajan | 27.12.2018