Twoje położenie: ustalam... ustal lokalizację | wprowadź adres
Twoje położenie: ustalam...

Czy można chrzcić dziecko w innej parafii?

Czy możemy ochrzcić dziecko w innej parafii niż nasza własna? Tak, o ile mamy ku temu ważny powód.


Zgodnie bowiem z Kodeksem Prawa Kanonicznego: należy uważać za regułę, że dorosły ma przyjmować chrzest we własnym kościele parafialnym, dziecko zaś w kościele parafialnym jego rodziców, chyba że co innego doradza słuszna przyczyna (kan. 857 § 2).


Ostatecznie o tym, czy przyczyna jest słuszna, czy nie, decyduje proboszcz naszej parafii. Jego pisemna zgoda jest bowiem niezbędna, abyśmy mogli ochrzcić dziecko w innym kościele. Bez tego dokumentu trudno będzie nam cokolwiek zdziałać – jest to jeden z tych dokumentów, które obowiązkowo dostarcza się przed chrztem.


Należy przy tym pamiętać, że nasza przynależność do parafii zależy od miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania, więc kiedy się przeprowadzamy, zmieniamy też parafię. Jeżeli chcemy ochrzcić dziecko w tej „nowej” parafii, nie powinno być z tym żadnego problemu. Nie są też z tym związane żadne dodatkowe formalności.


Informator

Czy 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej), trzeba iść do kościoła?
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego, znana także jako Święto Matki Bożej Gromnicznej, obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim 2 lutego, czyli dokładnie czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Stanowi liturgiczną pamiątkę aż dwóch wydarzeń: ofi...
Jak katolik powinien podchodzić do innych religii?
Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) Kościół katolicki otworzył się na religie niechrześcijańskie i rozpoczął dialog m.in. z judaizmem oraz z islamem.Podstawę tego dialogu międzyreligijnego w rozumieniu Kościoła stanowi wzajemna chęć poznania się...
Czy spowiedź przed Bogiem jest ważna?
Czy spowiedź przed Bogiem jest ważna? Jeżeli przez „spowiedź przez Bogiem” rozumiemy spowiedź bez udziału kapłana (spowiednika), to odpowiedzieć na to pytanie brzmi: zdecydowanie nie.Kodeks Prawa Kanonicznego mówi bowiem wprost:W sakramencie pokut...
Czy katolik może uczestniczyć w nabożeństwach innych Kościołów?
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w „Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu” z 25 marca 1993 r. nic nie stoi na przeszkodzie, aby katolik uczestniczył w nabożeństwach innych Kościołów. Co więcej, we wspomnianym dokumenci...
Post eucharystyczny. Czy przed i po komunii świętej można jeść?
Zgodnie z prawem obowiązującym w Kościele katolickim na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej należy powstrzymać się od spożywania pokarmów oraz od picia napojów (przy czym można pić wodę i zażywać lekarstwa). Ten krótki post nazywany jest post...
Czym różni się kościół rzymskokatolicki od grekokatolickiego?
Czym się różni Kościół rzymskokatolicki od Kościoła greckokatolickiego? Obrządkiem i tradycją, ale nie prawdami wiary.Kościół greckokatolicki powstał na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów na skutek zawarcia unii brzeskiej w 1596 r. między hie...
Zobacz więcej

Modlitewnik

Zobacz więcej

Komentarze:

Wpisz wynik: 6+9 =
Nikt jeszcze nie skomentował,
bądź pierwszy!