Czy 1 stycznia, w Nowy Rok, trzeba iść do kościoła?
Sylwester i Nowy Rok - czy to święta kościelne?
W Sylwestra wielu z nas daje się ponieść imprezowemu szaleństwu do białego rana, tymczasem - Nowy Rok powinniśmy zacząć od wizyty w kościele.
1 stycznia jest jednym z tych dni w kalendarzu liturgicznym, kiedy uczestnictwo we Mszy Świętej jest obligatoryjne dla każdego katolika.
W Kościele katolickim 1 stycznia wierni nie celebrują – wbrew pozorom – nadejścia Nowego Roku, a Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, która należy do nielicznego grona świąt nakazanych. Oznacza to, że szampańska zabawa ze wszystkimi jej skutkami nie może być żadną wymówką – 1 stycznia w kościele pojawić się trzeba.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
Święto ku czci Maryi jako Matki Bożej (gr. Theotokos) zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego dopiero w 1931 r., czyli równe 1500 lat po tym, jak biskupi zgromadzeni na soborze w Efezie ogłosili dogmat o Boskim Macierzyństwie Maryi. Początkowo obchody święta ustalono na 11 października, ale w 1969 r. przeniesiono je na 1 stycznia. Wówczas zaliczono je także w poczet uroczystości nakazanych.
Podczas liturgii 1 stycznia na pierwszy plan wysuwa się zatem Boskie macierzyństwo Maryi, niemniej warto wspomnieć, że jest to także Światowy Dzień Pokoju w Kościele rzymskokatolickim (ustanowiony w 1967 r. przez papieża Pawła VI).
ZAPAMIĘTAJ: Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jeżeli wieczorem dnia poprzedzającego święto nakazane (czyli w tym przypadku 31 grudnia) uczestniczysz we Mszy Świętej, wówczas nie musisz uczestniczyć we Mszy odprawianej w samo święto nakazane (tutaj: 1 stycznia).
Komentarze: